Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zapomniany bluszcz - C.E. I - OP87AK
Kosowo
Eigenaar: miha
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 98 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-02-2015
Gemaakt op: 27-02-2015
Gepubliceerd op: 27-02-2015
Laatste verandering: 01-03-2015
16x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
34 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Mitsubishi
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

C.E. - czyli cmentarze ewangelickie. Zapomniane przez ludzi, zniszczone i zdewastowane. I bluszcz, który okrywa te mogiły i dodaje im godności.

I- oj będzie ich na mapie przybywać ;)

RYS HISTORYCZNY:

Na ziemiach polskich zagarniętych przez Królestwo Prus Kościół został całkowicie podporządkowany państwu a klasztory skasowane, nastąpiło to zgodnie z polityką sekularyzacji (czyli zmniejszeniu roli religii dla społeczeństwa) prowadzoną przez państwo pruskie. Główny nacisk został położony na odizolowanie Kościoła katolickiego od Stolicy Apostolskiej. Majątek kościelny został odebrany i przejęty przez zaborcę, a biskupi katoliccy zmuszeni do składania przysięgi na wierność królowi pruskiemu. Rząd pruski podjął na szeroką skalę akcję germanizacji i protestantyzacji ziem polskich, polegającą m.in. na sprowadzaniu z głębi Prus kolonistów niemieckich, w większości protestantów, i osiedlaniu ich na anektowanych terenach Rzeczypospolitej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3r_pruski

 

Widocznymi przejawami zerwania ciągłości kultury i nastania nowych zwyczajów jest całkowita dewastacja i zrównanie z ziemią starych przykościelnych cmentarzy ewangelickich , w czym nie czynili wielkich przeszkód nowi ich zarządcy - księża katoliccy.

Do tej samej kategorii wandalizmu zaliczyć można unicestwienie wszystkiego, co wiązało się z obrządkiem ewangelickim. Do zupełnej zaś katastrofy doprowadzono zbiory dokumentacji gmin protestanckich, z których pewną część wywieziono przed końcem wojny do Niemiec, znaczną część zniszczono w trakcie działań wojennych i bezpośrednio po nich, a to, co pozostało w budynkach parafialnych i co przejął kościół katolicki jest zazwyczaj nieuporządkowane, nieskatalogowane, a zawsze niedostępne dla ludzi postronnych; co gorsze zaś, że dokumenty te niezabezpieczone przez fachowe służby archiwalne ulegają powolnemu zniszczeniu, przy irracjonalnej, ale kategorycznej odmowie przekaza­nia tych dokumentów do Archiwów Państwowych. http://www.wbc.poznan.pl/Content/82791/4_Opis_miejscowosci/1.WSTEP.html

 

KESZ:

Zagajnik z cmentarzem jest przy dk 241, skręca się w polną drogę i tam na końcu jest warsztat samochodowy. Kesz schowany od strony cmentarza. NIE TRZEBA KOPAĆ!

Afbeeldingen
kosowo