Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zapomniany bluszcz - C.E. I - OP87AK
Kosowo
Właściciel: miha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-02-2015
Data utworzenia: 27-02-2015
Data opublikowania: 27-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 01-03-2015
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
34 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mitsubishi
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

C.E. - czyli cmentarze ewangelickie. Zapomniane przez ludzi, zniszczone i zdewastowane. I bluszcz, który okrywa te mogiły i dodaje im godności.

I- oj będzie ich na mapie przybywać ;)

RYS HISTORYCZNY:

Na ziemiach polskich zagarniętych przez Królestwo Prus Kościół został całkowicie podporządkowany państwu a klasztory skasowane, nastąpiło to zgodnie z polityką sekularyzacji (czyli zmniejszeniu roli religii dla społeczeństwa) prowadzoną przez państwo pruskie. Główny nacisk został położony na odizolowanie Kościoła katolickiego od Stolicy Apostolskiej. Majątek kościelny został odebrany i przejęty przez zaborcę, a biskupi katoliccy zmuszeni do składania przysięgi na wierność królowi pruskiemu. Rząd pruski podjął na szeroką skalę akcję germanizacji i protestantyzacji ziem polskich, polegającą m.in. na sprowadzaniu z głębi Prus kolonistów niemieckich, w większości protestantów, i osiedlaniu ich na anektowanych terenach Rzeczypospolitej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3r_pruski

 

Widocznymi przejawami zerwania ciągłości kultury i nastania nowych zwyczajów jest całkowita dewastacja i zrównanie z ziemią starych przykościelnych cmentarzy ewangelickich , w czym nie czynili wielkich przeszkód nowi ich zarządcy - księża katoliccy.

Do tej samej kategorii wandalizmu zaliczyć można unicestwienie wszystkiego, co wiązało się z obrządkiem ewangelickim. Do zupełnej zaś katastrofy doprowadzono zbiory dokumentacji gmin protestanckich, z których pewną część wywieziono przed końcem wojny do Niemiec, znaczną część zniszczono w trakcie działań wojennych i bezpośrednio po nich, a to, co pozostało w budynkach parafialnych i co przejął kościół katolicki jest zazwyczaj nieuporządkowane, nieskatalogowane, a zawsze niedostępne dla ludzi postronnych; co gorsze zaś, że dokumenty te niezabezpieczone przez fachowe służby archiwalne ulegają powolnemu zniszczeniu, przy irracjonalnej, ale kategorycznej odmowie przekaza­nia tych dokumentów do Archiwów Państwowych. http://www.wbc.poznan.pl/Content/82791/4_Opis_miejscowosci/1.WSTEP.html

 

KESZ:

Zagajnik z cmentarzem jest przy dk 241, skręca się w polną drogę i tam na końcu jest warsztat samochodowy. Kesz schowany od strony cmentarza. NIE TRZEBA KOPAĆ!

Obrazki/zdjęcia
kosowo