Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zespół Szkół Samochodowych - OP86LL
... nowoczesna szkoła z długą historią
Właściciel: metallo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 171 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 11-01-2015
Data utworzenia: 11-01-2015
Data opublikowania: 11-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 30-09-2019
28x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
19 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Piękny, piętrowy budynek z czerwonej cegły, zlokalizowany w samym centrum Radomia, wyróżnia się wśród nowoczesnego otoczenia. Bliskość parku "Leśniczówka" sprawia, że szkoła tonie w zieleni.

Obecny Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu jest spadkobiercą tradycji najstarszej szkoły zawodowej w naszym mieście. Chlubą Radomia była założona w 1825 r. szkoła niedzielno-rzemieślnicza dla terminatorów istniejąca do 1914 roku. Zorganizowano ją według programu wyznaczonego przez Komisję Oświecenia na wzór warszawskiej szkoły niedzielno-rzemieślniczej, której program opracował sam Stanisław Staszic. Szkoły te powstawały w związku z rozporządzeniem namiestnika Zajączka z 1916 r., które zobowiązywało do posyłania uczniów do szkoły w wymiarze 6 godzin tygodniowo. Wychowała ona wiele pokoleń rzemieślników radomskich. Szkoła niedzielno-rzemieślnicza oprócz czytania i pisania dawała wiadomości związane z zawodem: uczono geometrii, mechaniki i rysunku technicznego. W pierwszych latach jej istnienia wykładali tu profesorowie szkoły pijarskiej, co w rezultacie przyczyniło się do wysokiego poziomu nauczania, zgodnie z programem nakreślonym przez Staszica. W późniejszych latach nauczycielami szkoły niedzielno-rzemieślniczej byli nauczyciele szkoły elementarnej, w budynku której się mieściła. Szkoła niedzielno-rzemieślnicza początkowo miała 50 uczniów (1833) a w 1867 r. liczba terminatorów dochodziła do 250. Majstrowie winni byli zaopatrywać swych uczniów w książki i przybory piśmienne. Opiekunem szkoły był zawsze prezydent miasta, który brał udział w corocznych egzaminach. Szkoła utrzymywała się z opłat cechowych, składek towarzystwa i zasiłku kasy miejskiej.

Obecnie Szkoła posiada własne bezpłatne warsztaty szkolne, dwie sale gimnastyczne, siłownię, boisko szkolne, radiowęzeł, dwie nowoczesne pracownie komputerowe, dobrze wyposażoną bibliotekę szkolną z multimedialnym centrum informacji oraz stołówkę. Prowadzone są zajęcia pozalekcyjne: SKS, Szkolny Klub Europejski, Klub Kartingowy, Koło Żeglarskie, Koło Dziennikarskie, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne oraz Klub Honorowych Dawców Krwi. Ponadto lekcje wychowania fizycznego w klasach pierwszych odbywają się na basenie "Orka".

Zespół Szkół Samochodowych zyskał status "Szkoły z klasą", placówka jest bezpieczna dla uczniów, posiada własny monitoring i ochronę. Oferuje zdobycie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL), oraz prawa jazdy kategorii "B".

Źródła:

http://zssradom.edu.pl/historia.htm

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PB7735

Skrzynka:

Stań naprzeciwko głównego wejścia. Zobacz, że po prawej obserwuje Ciebie kamera, ale … zgodnie ze starym przysłowiem „pod latarnią jest najciemniej”.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.