Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cerkiew pw. św. Mikołaja - OP86HR
Cerkiew i cmentarz prawosławny
Właściciel: metallo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 04-01-2015
Data utworzenia: 04-01-2015
Data opublikowania: 04-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 02-03-2017
13x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
9 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Offset cache 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nową radomską cerkiew wzniesiono w latach 1986 – 1992 roku na terenie cmentarza prawosławnego. Projekt opracował architekt warszawski Mikołaj Michalczuk. Uroczysta konsekracja, której przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Sawa odbyła się 21 października 1992 r.

Za cerkwią znajduje się cmentarz prawosławny przy ul. Warszawskiej założono w 1839 r.. Przeznaczony był dla zmarłych wyznawców prawosławia. Byli to głównie pochodzący z głębi Cesarstwa Rosyjskiego urzędnicy administracji państwowej różnych szczebli, policji, żandarmerii i wojska oraz ich rodziny. Teren nekropolii był dwukrotnie powiększany, a w 1859 r. wybudowano bramę główną oraz murowane budynki kostnicy i stróżówki. W okresie dwudziestolecia międzywojennego cmentarz ze względu na brak świątyni parafialnej był również miejscem wspólnych modlitw parafian.

Po II wojnie światowej na części terenu utworzono cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach na przedpolach miasta. Wśród nich jest: Ilja Fiodorowicz Klimuk – ojciec słynnego kosmonauty - generała Piotra Klimuka. Znajdują się tu również: kamień pamiątkowy, pomnik żołnierzy radzieckich przeniesiony z parku im. Tadeusza Kościuszki oraz rzeźba z wierzchołka pomnika „Wdzięczności” przeniesiona z Placu Jagiellońskiego. Aktualnie cmentarz prawosławny pełni funkcję nekropolii parafialnej dla wyznawców prawosławia, ale również i dla katolików. Znajduje się tu wiele ciekawych pomników nagrobnych z drugiej połowy XIX wieku i z początku XX w. Inskrypcje nagrobne: w języku rosyjskim na obiektach pochodzących z okresu zaborów i w języku polskim z okresu po I wojnie światowej, są cennym źródłem historycznym. Na cmentarzu tym spoczywa między innymi pułkownik Szymon von Płotto – naczelnik żandarmerii gubernialnej w Radomiu, który zginął w zamachu zorganizowanym przez radomską PPS (wykonawcami zamachu byli: Stanisław Hempeli Stanisław Werner). Na szczególną uwagę zasługuje grób księdza unickiego Michała Horoszewicza zmarłego 9 listopada 1876 roku, który pochowany został przez żandarmów rosyjskich na prawosławnym cmentarzu „wbrew woli swej i rodziny”. Odnajdujemy tu również groby radomian zmarłych współcześnie m.in. byłego wiceprezydenta Radomia, Janusza Zycha.

Źródło: Spacerkiem po Radomiu. Informator turystyczny.

Skrzynka:

Przed główną bramą wejściową na cmentarz oraz do Cerkwi znajdują się dwa „zielone”. Ten po lewej.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.