Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Ubliku - OP86FC
Dawny dwór junkrów pruskich
Właściciel: geo.olga.poland
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 132 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-09-2015
Data utworzenia: 27-12-2014
Data opublikowania: 27-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 24-12-2015
29x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
216 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mushin, Robcon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam do odwiedzenia jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na mapie Mazur, z panoramą niemal zapierającą dech - przecież nie bez przyczyny nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego słowa Blick oznaczającego widok. 

 

Widok od strony jeziora

 

Dawny zespól pałacowo - parkowy z rozległą częścią gospodarczą usytuowany jest na wysokim wzniesieniu nad brzegiem jeziora Ublik Wielki. W majątku funkcjonowała gorzelnia, suszarnia ziemniaków, prowadzono hodowlę koni gorącokrwistych oraz bydła. Częściowo zachowane zabu­dowania założenia pochodzą z lat 1848 -1917. Poważnie przebudowany pałac zatra­cił cechy zabytku (pozostały jedynie półwtopione pary kolumn z dawnego frontonu), zachowała się istniejąca architektonicznie oficyna pałacowa z podcieniem arkadowym (Biała Dama) jak również tzw. domek ogrodnika. Park zachował jedynie częściowo, gdyż na jego tere­nie założono współcześnie boisko sporto­we. Obecnie na terenie dawnego założenia mieści się dwugwiazdkowy hotel.

 

Hotel

 

Pierwsza wzmianka o majątku Ublik pochodzi z 1538, kiedy to książę Albrecht na prawie lennym nadał majątek staroście ełckiemu Krzysztofowi von Zedwitzowi. W 1557 dwór odziedziczył kolejny starosta ełcki i zięć Zedwitza - Antoni von Lehwald. Dobra te pozostały jako lenno tej ro­dziny, aż do czasu, gdy ostatni właściciel lenna zmarł bez spadkobiercy. Majątek wró­cił tym samym do Korony.

Rodzina Kullak przejęła Ublik około roku 1680 jako dzierżawę po państwie Lehwalt. Do majątku należały: folwarki Buweł­no, Janowen, Stotsken i leśniczówka Oskarzin. W roku 1788 Goottiieb Daniel Kullak kupił posiadłość ze wszystkimi folwarkami od państwa Pruskiego. Przypomina o tym zachowany nagrobek.

 

Cmentarz

 

Po nabyciu Ublika ok. 1800 r. został wybudowany pałac. Ublik stał się centrum towarzyskim Mazur. Położony w pobliżu Orzysza, gdzie znajdował się plac ćwiczeń dla wojska, przyciągał wysokiej rangi krajowych i zagranicznych gości. Korpus oficerski garnizonu rosyjskiego po drugiej stronie granicy, brał udział w polowaniach z nagonką i w polowaniach na koniach. Stałymi gośćmi byli również: rosyjski gubernator z Łomży oraz generał w Królewcu Kolmar baron von der Golt. Plotka głosi, że w czasie II wojny gościem dworu był sam Führer, który przybył tu koleją ze swojej kwatery w Gierłoży (jadąc tu pewnie minęliście piętrowy budynek z czerwonej cegły - to właśnie budynek stacji kolejowej w Ubliku - torów już dawno nie ma, trasa Orzysz - Giżycko to tzw. szlak połamanych semaforów).

 

Dwór w 1904

 

Skoro już zapoznaliście się z historią dworu, zapraszam do poszukiwań! Koordynaty zostały uśrednione za pomocą telefonu, więc jeśli okażą się nieco niedokładne, użyj proszę spoilera zdjęciowego. Kesz znajduje się na poziomie gruntu, nie trzeba kopać!

 

Messtichblatt

 

Skrzynka dwusystemowa - dostępna jest w portalach: Geocaching.com i Opencaching.pl. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok od strony jeziora
HARD SPOILER! Użyj w ostateczności!
Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy