Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Siewca - OP86F3
Eigenaar: miksta
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 63 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-01-2015
Gemaakt op: 25-12-2014
Gepubliceerd op: 02-01-2015
Laatste verandering: 04-10-2015
31x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
3 x Bekeken
26 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Siewca

 W małym parku przy ulicy Armii Poznań stoi jeden z ciekawszych zabytków Lubonia. Na sześciometrowym, kamiennym cokole znajduje się wykonana w brązie niemal trzymetrowa postać rolnika siejącego zboże. Pomnik „Siewcy” to dzieło wielkopolskiego artysty rzeźbiarza Marcina Rożka (1885-1944) z roku 1923. Pomnik ufundował Koncern Chemiczny dr Roman May, późniejsze Zakłady Chemiczne Luboń, które przez kilkadziesiąt lat produkowały m.in. nawozy fosforowe. Dzieło Marcina Rożka wystawiono (jeszcze w formie gipsowej) podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. w Poznaniu (inny kesz na ten temat jest tu), której inicjatorem był ówczesny Prezydent Miasta Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942) - prywatnie zięć Romana Maya i Prezes Zarządu Koncernu Chemicznego w Luboniu. W późniejszym czasie w dolnej części cokołu umieszczono pamiątkowy medalion dla uczczenia dr. Romana Maya (1846-1887), założyciela koncernu chemicznego, dłuta innego sławnego, wielkopolskiego rzeźbiarza, Władysława Marcinkowskiego (1858-1947). Kopia lubońskiego pomnika znajduje się w … [SPOILER].

Postać przedstawiała słowiańskiego rolnika, przejętego wielkim misterium odradzającej się przyrody. W polskiej kulturze ludowej siew zawsze był czynnością świętą. Rolnik siejący zboże -siewca- musiał przystępować do swojej pracy bez gniewu i żalu w sercu, bo jak wierzono, „nie wyrośnie chleb spod rozdrażnionej dłoni”. Siać należało powoli, godnie, uważnie ale i radośnie, ruchem ręki skierowanym „do siebie”, aby pożytek z siewu „trzymał się” gospodarza-co wyrażone zostało w dynamicznie przedstawionej postaci. 

Dookoła parku umiejscowione są domy należące do pracowników Zakładów Chemicznych. Ulica okalająca park nazywa się kolonia PZNF (Poznańskie Zakłady Nawozów Fosforowych).


O keszu:

Kesz ukrył się w jednej z dziupli w pobliskich drzewach. Aby go wyjąć wystarczy sięgnąć w czarną odchłań powyżej kostek popchnąć pojemnik lekko w górę i wyciągnąć. Prosiłbym o ostrożne podejmowanie oraz odkładanie ponieważ ludzie wkoło interesują się wszystkim.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Afbeeldingen
siewca na PeWuKa
uliczka
Logs: Gevonden 31x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Alle logs