Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Siewca - OP86F3
Właściciel: miksta
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 63 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-01-2015
Data utworzenia: 25-12-2014
Data opublikowania: 02-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 04-10-2015
31x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
3 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Siewca

 W małym parku przy ulicy Armii Poznań stoi jeden z ciekawszych zabytków Lubonia. Na sześciometrowym, kamiennym cokole znajduje się wykonana w brązie niemal trzymetrowa postać rolnika siejącego zboże. Pomnik „Siewcy” to dzieło wielkopolskiego artysty rzeźbiarza Marcina Rożka (1885-1944) z roku 1923. Pomnik ufundował Koncern Chemiczny dr Roman May, późniejsze Zakłady Chemiczne Luboń, które przez kilkadziesiąt lat produkowały m.in. nawozy fosforowe. Dzieło Marcina Rożka wystawiono (jeszcze w formie gipsowej) podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. w Poznaniu (inny kesz na ten temat jest tu), której inicjatorem był ówczesny Prezydent Miasta Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942) - prywatnie zięć Romana Maya i Prezes Zarządu Koncernu Chemicznego w Luboniu. W późniejszym czasie w dolnej części cokołu umieszczono pamiątkowy medalion dla uczczenia dr. Romana Maya (1846-1887), założyciela koncernu chemicznego, dłuta innego sławnego, wielkopolskiego rzeźbiarza, Władysława Marcinkowskiego (1858-1947). Kopia lubońskiego pomnika znajduje się w … [SPOILER].

Postać przedstawiała słowiańskiego rolnika, przejętego wielkim misterium odradzającej się przyrody. W polskiej kulturze ludowej siew zawsze był czynnością świętą. Rolnik siejący zboże -siewca- musiał przystępować do swojej pracy bez gniewu i żalu w sercu, bo jak wierzono, „nie wyrośnie chleb spod rozdrażnionej dłoni”. Siać należało powoli, godnie, uważnie ale i radośnie, ruchem ręki skierowanym „do siebie”, aby pożytek z siewu „trzymał się” gospodarza-co wyrażone zostało w dynamicznie przedstawionej postaci. 

Dookoła parku umiejscowione są domy należące do pracowników Zakładów Chemicznych. Ulica okalająca park nazywa się kolonia PZNF (Poznańskie Zakłady Nawozów Fosforowych).


O keszu:

Kesz ukrył się w jednej z dziupli w pobliskich drzewach. Aby go wyjąć wystarczy sięgnąć w czarną odchłań powyżej kostek popchnąć pojemnik lekko w górę i wyciągnąć. Prosiłbym o ostrożne podejmowanie oraz odkładanie ponieważ ludzie wkoło interesują się wszystkim.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Obrazki/zdjęcia
siewca na PeWuKa
uliczka
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy