Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół garnizonowy św. Stanisława Biskupa - OP86CG
kiedyś Cerkiew, dzisiaj Kościół
Owner: metallo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 166 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:10 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 18-12-2014
Date created: 18-12-2014
Date published: 18-12-2014
Last modification: 14-04-2015
56x Found
4x Not found
2 notes
watchers 5 watchers
65 visitors
32 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Offset cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W XVIII wieku wielu kupców greckich, uciekając przed prześladowaniami tureckimi znalazło schronienie w Polsce. Osiedlili się w różnych miejscowościach, m.in.: w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Kaliszu, Piotrkowie Trybunalskim, Opatowie... Uzyskali oni zgodę władz Królestwa Polskiego do zakładania swoich świątyń w domach prywatnych, utrzymania we własnym zakresie kapłana prawosławnego i odprawiania nabożeństw w obrządku bizantyjskim. Z tego okresu, a dokładniej z 1778 roku, bierze swój początek prawosławna parafia w Opatowie, która w 1837 r., zostaje przeniesiona do Radomia. 

Począwszy od lat 70-tych XIX w., rodzi się myśl o wybudowaniu własnej, prawosławnej świątyni w Radomiu. Dopiero w 1902 roku wybudowano okazałą cerkiew p.w. św. Mikołaja w samym centrum Radomia. Świątynia posiadała trzy ołtarze i poświęcono ją w styczniu tegoż roku przez biskupa lubelskiego Hermana, sufragana warszawskiego. Na początku XX wieku, w 1901 roku, parafia prawosławna w Radomiu liczyła 2757 osób, a według danych statystycznych, zawartych w „Obzorach Radomskoj Guberni”: w całej guberni – zamieszkałych na stałe było 1907 osób, a czasowo 2287 osób.

Wybuch I wojny światowej w sposób radykalny zmienił sytuację wyznawców prawosławia w Radomiu. Liczba parafian znacznie się zmniejszyła, przestały funkcjonować wszystkie Radomskie świątynie prawosławne – gimnazjalna, pułkowa oraz sobór i już nigdy nie odprawiono w nich nabożeństw prawosławnych. 20 lipca 1915 r. do Radomia wkroczyły wojska austriacko-węgierskie. Traktując sobór prawosławny jako zdobycz wojenną, ograbiły go ze wszystkiego, co stanowiło jakąś wartość, a następnie ogołocony – przekazany został władzom miejskim.

Kościół powstał w wyniku przebudowy soboru prawosławnego. Była to budowla na planie kwadratu, z centralną wysoką kopułą i czterema kopułkami z cebulastymi hełmami. W 1918 r. przejęta przez wojsko polskie. W tym czasie planowana na siedzibę Muzeum Ziemi Radomskiej według projektu architekta K. Prokulskiego. Z inicjatywy dowództwa 72. p.p. została w latach 1925–1930 przebudowana na świątynię rzymsko-katolicką Garnizonu Radom. Repolonizacja architektury według projektów K. Prokulskiego z dostosowaniem do stylu zabudowy ul. Żeromskiego. Kościół neoklasycystyczny, z czterokolumnowym portykiem i wysoką kopułą, na wielobocznej podstawie. Przed kościołem ulokowano w 1925 r. symboliczną płytę Grobu Nieznanego Żołnierza – obecna zrekonstruowana w 1995 r.

We wnętrzu wystrój rzeźbiarski autorstwa Bolesława Zwolińskiego, radomskiego rzeźbiarza. Między innymi „Pieta”, płaskorzeźby stacji Drogi Krzyżowej, epitafium ks. Br. Wyganowskiego z popiersiem z brązu (Zakład Łopieńskich z Warszawy). Tego samego autora – rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha ulokowane we wnękach elewacji frontowej oraz figura NMP na szczycie tympanonu, a od strony południowe nad bramą figura Jezusa z krzyżem. Okna w części prezbiterialnej zdobią witraże figuralne wykonane w krakowskim zakładzie Żeleńskiego. W podziemiach urządzono kaplicę pw. św. Maksymiliana Kolbego.

źródła:

http://cit.radom.pl/zabytki/kosciol-garnizonowy.html

http://www.radom.cerkiew.pl/lorem-ipsum

Skrzynka:

Zwiedzanie Kościoła może być męczące. Odpocznij sobie. Usiądź na okrągłej ławce naprzeciwko głównej bramy Kościoła. Trochę po lewej będziesz miał trzy maszty, trochę po prawej – główną bramę. Jak będziesz odpoczywać, to sięgnij po kesza.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints