Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nieśmiertelni #59 - Nowy Dębsk - OP84T0
37 Łęczycki Pułk Piechoty
Owner: keram58
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 92 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Ready for Search
Time required: 0:10 h    Distance to travel: 0.20 km
Date hidden: 25-11-2014
Date created: 16-09-2014
Date published: 25-11-2014
Last modification: 16-02-2020
74x Found
0x Not found
4 notes
watchers 5 watchers
61 visitors
58 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: dawidnd, jaculo, meteor2017, sampler, tygryskris, wuja michal , żeliwny
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

15 września 1939 r 37 Pułk Piechoty z 26 Dywizji Piechoty Armii Pomorze zajął stanowiska obronne wzdłuż Bzury, broniąc dostępu do miejscowości Kompina–Patoki, a za tą linią do Kozłowa Szlacheckiego i Gągolina Południowego. Pułk toczył zacięte walki przez cały dzień ze zmiennym szczęściem. Na wczesne godziny dnia 16 września zaplanowano ponowne natarcie na Bzurę. Polskie oddziały uderzyły w kierunku na Kozłów Szlachecki a całodzienny bój nie zmienił sytuacji na tym odcinku. Były to ostatnie działania w rejonie Gągolina. Po dwudniowych walkach, w których Niemcy nie byli w stanie przełamać oporu, pułk poniósł ogromne straty osobowe a jego stan zmniejszył się do zasobów osobowych batalionu. Na rozkaz dowództwa odszedł w kierunku północnym w rejon: Osiek – Iłów – Budy Stare – Młodzieszyn – Justynów. Wieczorem tego samego dnia, na skraju lasu Budy Stare w rejonie Leontynowa, odpierał natarcie niemieckiej piechoty wspartej czołgami i samochodami pancernymi.

W wyniku ciągłych walk i poniesionych strat 18 września jednostka przestała praktycznie istnieć jako formacja bojowa. Pojedyncze grupy żołnierzy usiłowały jeszcze podejmować walkę. W nocy z 18 na 19 września resztki pułku sforsowały Bzurę na południe od Kamiona Małego, kierując się do Puszczy Kampinoskiej, by podążyć na odsiecz Warszawie. Dotarły do stolicy 21 września i brały udział w jej obronie.

Nazajutrz po zakończeniu działań zbrojnych okoliczni mieszkańcy zebrali ponad 100 poległych żołnierzy Wojska Polskiego i pochowali w mogile polowej oznaczonej żołnierskimi hełmami. W roku 1940 wystawili na mogile pomnik. Tuz po wojnie mogiła została sprofanowana przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy strzelali do krzyża umieszczonego na postumencie. W lutym 1952 roku władze podjęły decyzje o ekshumacji poległych i przeniesieniu na Warszawskie Powązki.

W miejscu mogiły pozostaje pomnik zrekonstruowany przez okolicznych mieszkańców. 

Skrzynka ukryta kilkanaście metrów od pomnika. Została ukryta koło pieńka, nie jest zakopana a jedynie przykryta ściółką leśną i zabezpieczona kamieniem polnym.

Więcej informacji o szlaku bojowym 26 Dywizji Piechoty znajdziesz na stronie Społecznego Komitetu Dla Upamiętnienia Bitwy 26 DP. Zdjęcia dotyczace miejsc spoczynku w tym stare zdjecie pomnika w Nowym Dębsku znajdziesz tutaj.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Pictures
1
2
3
Jesli musisz