Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cygańska bryczka - OP842B
Owner: Shaikan
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 149 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-08-2014
Date created: 23-08-2014
Date published: 23-08-2014
Last modification: 24-08-2014
4x Found
2x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
62 visitors
4 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Nature  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Coraz ciemniej i chłodniej się robiło a deszcz padał dzień cały, aż drogi wszystkie rozmiękły. Gdy słońce zaszło i noc nastała żadnym nie rozjaśniona światłem, na drodze zwanej „Królewskim traktem” rżenie kilku koni usłyszeć można było. Wtem księżyc na niebo wstąpił i sierpem swym złotym wstęgę czarną przeciął. W łunie srebrnej można dojrzeć było sylwetki trzech mężczyzn, mokrych i zabłoconych, które wóz załadowany po brzegi pchać do przodu próbowały. Nagle głosy jakieś z gęstych zarośli wydobywać się zaczęły. - Niech będzie pochwalony - Na wieki wieków - A dokąd to panowie w nocy tak ciemnej jedziecie - My posłowie z Litwy jesteśmy, do Krakowa prędko zmierzamy - A wy ktoście? -Ja jestem cygan z pobliskiego taboru. Pomocy wam udzielić przybyłem, bo głosy wasze z daleka się niosą. Na dworze ciemno i mokro, do rana daleko. Pójdźcie ze mną do obozu, kiedy nie macie schronienia. Posłowie na propozycje przystali. Wóz wspólną siłą wyciągnęli i do taboru zawlekli. A tam dziwy wszelkie, tańce, śpiewy i stroje kolorowe. Nawet tresowany niedźwiedź, przebrany za pana tańcował. Siedli panowie zaraz przy ognisku. Strawy w miskach dostali. A żeby im milej się zrobiło skrzypeczki cichutko nad uchem im grały. Cyganie ciekawie rozpytywać o wszystko ich zaczęli, przy tym gorzałeczki mocnej nie żałując. Rozwiązały się wnet języki młodzików, przechwalać się zaczęli, jakie to bogactwa ze sobą dla króla wiozą. Posłyszała to siedząca obok stara cyganicha a mina tajemnicza na twarzy jej gościła. Świt już dobiegał, gdy kupcy do drogi szykować się zaczęli, tabor próbując po cichu opuścić. Wtem skrzyp bryczki u wozu starą cygankę obudził, która zaraz ze swego namiotu wylazła i pluć pod stopy posłów zaczęła. - Podzieliliśmy się wczoraj z wami chlebem i schronieniem, a dzisiaj słowem złym podzielić się chcemy. Kto towarzyszy jak złodziej opuszcza, złym tylko człowiekiem być może. Słowo moje jak zły szeląg zaraz do was trafi i zimnem swoim w wasze kamienne serca uderzy. Bo kto nieczułym był na dobro, na zawsze zimnym pozostać musi. Posłowie nie wiedzieli co ze sobą zrobić, czmychać czym prędzej im nogi kazały. Lecz na daremno bo wraz z bryczką w kamień zaczęli się nagle zamieniać. Dziś stoi w Puszczy Kozienickiej głaz „Cygańska bryczką” zwany, pod którym podobno cyganie przeklęte skarby z wozu zakopali. Ludzie powiadają, że w pełnie księżyca, gdy dobrze ucha nadstawić można ciche rżenie koni poselskich usłyszeć."

 

 

 

Tekst i grafikę zaczerpnięto z : http://www.lgdkozienice.pl/ciekawostki.php?page=3&article=10

 

"Na terenie Puszczy Kozie­nickiej uznano 307 pomników przyrody. W większości są to pojedyncze drzewa, głównie dęby szypułkowe. Najpo­pu­lar­niejszy z nich to „Zygmunt August” w Rezerwacie „Zagożdżon”. Sześć innych pomników to grupy drzew wyznaczone w miejscach, w których rośnie kilka­naście wiekowych i znacznych rozmiarów drzew w niewielkiej od siebie odległości. Jeden z pomników to aleja drzew. Pozostałe obiekty to 3 pomniki powierzchniowe — rzadko spotykane stanowiska kwitnącej rośliny chronionej — bluszczu pospo­litego. Cieka­wostką jest pomnik przyrody nieoży­wionej — głaz narzutowy „Cygańska Bryczka” z czerwonego, grubo­ziar­nistego granitu — rapakiwi."

 

Tekst zaczerpnięty : http://www.stero.pl/2010/03/22/lesny-kompleks-promocyjny-puszcza-kozienicka

 

Miejsce ukrycia

 

Skrzynka ukryta jest za kamykiem. Proszę jednak o ostrożność, gdyż jest za nim dość głęboki dół (stojąc po drugiej stronie kamienia skrzynka zakopana jest po prawo od dołu). Proszę również o zbytnie nie rozkopywanie miejsca i dobre maskowanie.

 

Dojazd

 

Pewnie dotrzeć do niej można z kilku stron, lecz ja opisze najprostszy sposób. Dojeżdżając do szkółki leśnej Przejazd jedziemy Królewską Drogą. Po prawo wypatrujemy zjazdu na drogę pożarową nr 214 (Uwaga! Droga 214 zatacza kółko i ma 2 zjazdy, lecz nas interesuje pierwszy licząc od szkółki leśnej). Teraz musimy pilnować większych zjazdów po lewej stronie. Nas interesuje 4-ty zjazd (dochodzi do drogi pod skosem). Następnie skręcamy pierwszą w prawo. Po lewej stronie przed wycinką zobaczymy Cygańską bryczkę.

 

Samochód możemy zaparkować na parkingu znajdującym się przy szkółce leśnej (dalej droga jest zagrodzona szlabanami).

 

Po więcej zdjęć lepszej jakości zapraszam na fanpage "Geocaching Pionki" na jednym z portali społecznościowych. Ponadto zachęcam do przyłączenia się do grupy OC Radom założonej przez kolegę Glaeken'a znajdującej się również na jednym z portali społecznościowych (tym samym ^^).

Pictures
3-ci zjazd, jeszcze kawałek....
Nasz zjazd....
Kamiutek...
Log entries: Found 4x Not found 2x Note 1x All entries Show deletions