Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Diabelski mostek - OP83MU
Właściciel: Shaikan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 152 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-08-2014
Data utworzenia: 03-08-2014
Data opublikowania: 03-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-08-2014
19x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
77 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mavruck
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Na rzece Żała, tam gdzie dziś rozciąga się malowniczy staw, w dawnych czasach były moczary i bagna, nad którymi unosił się drewniany mostek. Legenda mówi, że pod mostem tym diabeł zakopał ogromny skarb, złożony ze złota, srebra i diamentów. W pilnowaniu klejnotów pomagały mu czarownice, które w noc świętojańską urządzały w puszczy sabaty, doglądając przy tym cennego kwiatu paproci. Wielu chciwych śmiałków z bijącym sercem oczekiwało samej północy, ażeby zdobyć kwiat cudowny, pełen czarodziejskiej mocy. A, że paproć objawia się tylko na chwilę i w mgnieniu oka natychmiast niknie niełatwo go zdobyć. Pojawieniu się jego towarzyszą grzmoty oraz pioruny. Jeśli to nie odstraszy poszukiwacza wówczas w całej brzydocie swej pojawia się sam diabeł a kwiat zaraz za nim. Powieść ludowa głosi, że znalazł się śmiałek Jaśko, który diabła i czarownice oszukał, goszcząc się z nimi gorzałką ich częstował. A gdy o północy diabeł i wiedźmy się popili, kwiat paproci zerwał. Ujrzał wtedy skarby wszelakie pod mostem przez diabła ukryte. Chyżo wtedy na mostek chciał wbiec, lecz zahaczył o leżący obok kamień i runął na deski jak długi. A że chłop był rosły mostek się pod nim zawalił a sam w wodzie się skąpał. Wtedy diabła obudził, który chłopa ze złości do piekła wnet strącił. Dzisiaj mostek jest murowany, lecz nadal ludzie powiadają, że diabły skarby tam chowają i po nocach śmiałków straszą."

 

Tekst zaczerpnięty : http://www.lgdkozienice.pl/ciekawostki.php?page=3&article=5

 

Za Karolem Piaseckim autorem "Puszcza Kozienicka. Szlaki turystyczne" 

 

"Mostek...na Żale , niezwykle malowniczo położony, nosi nazwę "Diabelskiego Mostu". Jaz przy mostku spiętrza wodę rzeczki, tworząc po prawej stronie malowniczy staw, który otaczają wysokie jodły i dęby. Za nim teren nieco się podnosi."

 

oraz

 

"Żała, Żałówka, Żurawnik - strumyk, lewy dopływ Narutówki. (dł. 6 km). Na wielu mapach opisywna także jako Żurawnik. Nazwa pochodzić może od wytwarzania potażu* (zolowania)  przez budników** lub też od cmentarzyska (Żalnik - po staropolsku cmentarz). Żała wypływa z uroczyska "Żurawi Ług" i płynie wąską dolinką na pn., wpadając do Narutówki naprzeciwko wsi Cecylówka. Mostek, po którym Królewska Droga przekracza Żałę, nosi nazwę "Diabelskiego". Krażą o nim legendy, głoszące, że na nim właśnie straszą diabły. Dawniej. gdy się popsuł, przeprawa konnym wozem przez rzeczkę o stromych zboczach była utrudniona; obecny murowany mostek z zastawką, utworzył od pd. stronie malowniczy śródleśny staw."

 

* Potaż - " Potaż (historyczna, regionalna pisownia również potasz od niem. Potasche) - zanieczyszczona postać węglanu potasu K2CO3, rozpuszczalna w wodzie cześć popiołu pochodzącego ze spalania węgla drzewnego, zawierająca również zmienne ilości innych związków potasu..." (źródło)

 

** Budnik - "w dawnej Polsce: poddany rzemieślnik osiedlony w lasach, głównie wielkiej własności ziemskiej" (źródło)

 

Skrzyneczka nie jest ukryta bezpośrednio przy mostu, gdyż ruch tam panujący mógłby skutecznie utrudnić jej podjęcie. Postanowiłem ukryć kesza przy inny akwenie w pobliżu Diabelskiego mostku.

 

Przybliżone współrzędne Diabelskiego mostku --- > N: 510 31.436' , E: 210 23.556'

 

 

Miejsce ukrycia

 

Skrzynka jest ukryta w pobliżu innego zbiornika wodnego.  Samochód możemy zaparkować na parkingu znajdującym się przy szkółce leśnej (dalej droga jest zagrodzona szlabanami). Skręcamy w pierwszą w lewo  tuż za szlabanem i udajemy się tą drogą (żółty szlak), aż dotrzemy do akwenu (jest przy nim mini pomost).

Skrzynka ukryta jest za "krzywą wieżą" znajdującą się za wiatą turystyczną nieopodal zbiornika (idąc od strony szkółki wiata będzie przed zbiornikiem, a sam zbiornik tuż za zakrętem). Do miejsca jest możliwość dotarcia lasem (rowerem lub pieszo) od strony drogi Radom - Kozienice.

 

Sam parking przy szkółce bardzo ładny i zadbany. Ponadto powstała tam w 2013 roku ładna kapliczka św. Jana Gwalberta. Po zdjęcia zapraszam na fanpage "Geocaching Pionki" na jednym z portali społecznościowych.