Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Czar pustyni - OP83BX
DĄBRÓWKA - punkt widokowy
Eigenaar: coosiek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 348 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 30-08-2014
Gemaakt op: 23-07-2014
Gepubliceerd op: 30-08-2014
Laatste verandering: 20-10-2019
19x Gevonden
3x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
183 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
8 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Bartek111, gagu, KT & SL, markpm, Tris, unieski, unkas, Zyfika
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
"Czar Pustyni" to 51-procentowy alkohol wytwarzany w okolicy Pustyni Błędowskiej od pokoleń według niezmiennej receptury. 21 grudnia 2012 r. został wpisany przez ministra rolnictwa na Listę Produktów Tradycyjnych. Wytwarza się go m.in. z rosnącego wokół Pustyni Błędowskiej żyta, które wsypane do kadzi zalewa się słodem - wodą z cukrem lub lokalnym miodem, jeśli ktoś ma własną pasiekę. Ważna jest też dobra, źródlana woda, której w gminie nie brakuje. Żyto pęcznieje i kiełkuje. Kiełki nadają produktowi niepowtarzalny kolor, zapach i aromat. Fermentacja powoduje, że wydzielają się naturalne drożdże, które potem przystępują do pracy, wchodząc w reakcję z cukrem. Powstały w ten sposób płyn ściąga się znad osadów i poddaje procesowi destylacji. Powinien mieć dokładnie 51 procent zawartości alkoholu. Potem można pić go w postaci czystej lub zabarwić: wiśnią, maliną, zielonym orzechem włoskim czy trawą żubrową. Cały proces powstawania trunku, który trwa od dwóch tygodni do miesiąca, wymaga dużo cierpliwości i dokładności. Żeby powstał idealny "Czar Pustyni", trzeba ściśle przestrzegać receptury.
Źródło: Gazeta Krakowska

Skoro już wiesz czym jest "Czar Pustyni" to zapoznaj się jeszcze z historią samej Pustyni Błędowskiej. Kto wie...może podczas wycieczki po kesza spotkasz jakiegoś producenta pustynnego trunku, któremu opowiesz legendę o powstaniu pustyni i w zamian coś od niego dostaniesz ;)
 
Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu graniczy ona z dużym obszarem leśnym. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Średnia miąższość piasków to 40 m (maksymalnie do 70 m). Przez pustynię, ze wschodu na zachód, przepływa rzeka Biała Przemsza. W latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia, kiedy piaszczyste wydmy były tu powszechnym elementem krajobrazu, łatwo tu można było zaobserwować zjawisko fatamorgany.
 
Powstanie Pustyni Błędowskiej wiąże się z intensywną działalnością gospodarczą w XIII wieku, kiedy rozwijało się tu górnictwo srebra i hutnictwo. Zapotrzebowanie na drewno do budowy sztolni wymusiło masowe wycinki drzew, a ogołocona z lasu ziemia szybko odsłoniła nagromadzone tu polodowcowe piaski, dając początek procesom przyrodniczym charakterystycznym dla prawdziwych pustyni. Z kolei legenda mówi, że zuchwałych górników olkuskich, coraz głębiej drążących kopalnie srebra, postanowiły ukarać siedzące pod ziemią diabły, które uradziły, że kopalnie trzeba zasypać. Najlepiej piaskiem… znad Morza Bałtyckiego. Jeden z diabłów, przelatując z wielkim worem piachu nad Kluczami, zahaczył swoim bagażem o wieżę tutejszego kościoła. Wór rozdarł się, a ogromne morze piasku wysypało się na okoliczne pola…
 
W latach 50. część pustyni zaorano i obsadzono wierzbą ostrolistną oraz sosną. W połączeniu z pyłami przemysłowymi GOP-u i obserwowanym obecnie podnoszeniem się poziomu wód, spowodowało to znaczne zmniejszenie powierzchni odkrytych piasków. Część południowa pustyni jest już niemal całkowicie zarośnięta (wyjątkiem są krawędzie wschodnie), a część północna, w okolicach Chechła, jest wciąż terenem w dużej mierze odsłoniętym.

Przez ostanie lata na pustyni prowadzone były działania mające na celu uchronienie tego unikalnego obszaru poprzez karczowanie sukcesywnie zarastających drzew. Teren był również oczyszczany z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pozostałych po dwóch wojnach światowych oraz żołnierzach wykorzystujących Pustynię Błędowską jako poligon wojskowy.
 
Więcej informacji nt. projektów prowadzonych na pustyni oraz ich wynikach dowiesz się z tablic informacyjnych ulokowanych przy ścieżce prowadzącej na punkt widokowy. Żeby zdobyć skrzynkę również musisz się zaznajomić z kilkoma tablicami informacyjnymi, odczytać z nich kilka potrzebnych rzeczy, a potem wykorzystać je podstawiając do wzoru. Zatem do dzieła!
 
(N 50° 21.A'  E 19° 31.BCD')
 

A – ilość kilometrów kwadratowych jakie zajmowała Pustynia Błędowska początkowo. Do wyniku dodaj 470.

B – ilość hektarów, na których występują siedliska wydm napiaskowych. Od wyniku odejmij 87.

C – ilość gatunków roślin nieobjętych ochroną prawną, a występujących na pustyni. Do wyniku dodaj 4.

D – pierwsza cyfra z numeru poligonu lotniczego Olkusz-Błędów, który działał do 1979 roku.

 
Jeśli masz już wyliczone współrzędne to pozostaje Ci tylko podjęcie skrzynki w taki sposób, aby przetrwała jak najdłużej. W słoneczne, weekendowe dni jest tam bardzo wiele ludzi więc postaraj się nie spalić kesza.
 
Obecnie skrzynka ukryta jest w innym miejscu niż na samym początku, gdyż po rozminowaniu pustyni powiększono obszar poligonu i pierwotne miejsce ukrycia jest teraz na jego terenie (obszarze wojskowym, na który obowiązuje zakaz wstępu). Zmienił się też rozmiar z dużej na mikro. 20.10.2019 zmieniłem sposób wyliczenia współrzędnych z azymut/odległość na quiz.
 
POWODZENIA!
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 2 keer, Hits: 0 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Czar pustyni
(2014)
(2018)
(2019)