Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Św. Marcina - OP838Z
Kościół Św. Marcina
Owner: green team
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 179 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 20-07-2014
Date created: 20-07-2014
Date published: 20-07-2014
Last modification: 20-06-2016
44x Found
2x Not found
3 notes
watchers 1 watchers
64 visitors
28 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: Paula9605, Piżmak
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Miejscowość Zemborzyce została założona w 1364 roku przez Grzegorza z Błogodzic na mocy przywileju wydanego przez króla Kazimierza Wielkiego, który zezwalał na osadzenie na 33 łanach w lasach nad Bystrzycą. Lokacji dokonano na prawie magdeburskim. Była to wieś królewska położona przy trakcie z Krakowa do Lublina.Według pierwszej wzmianki z 1429 roku- Parafia pw.św. Marcina będąca pod patronatem królewskim, należąca do archidiakonatu lubelskiego i diecezji krakowskiej, powstała po roku 1394.Została uposażona przez króla w 4 włóki ziemi, las i łąkę ( 172 morgi).  Kościół był wyłącznie drewniany, dopiero w XVI wieku dobudowano do niego murowaną zakrystię posiadającą  krypty, w których odbywały się pochówki tutejszych kapłanów. W pobliżu kościoła postawiono drewnianą dzwonnicę, a całą świątynię otaczał cmentarz przykościelny na którym odbywały się pochówki zmarłych. Obecny cmentarz zlokalizowany jest na gruntach parafialnych Jakubówka.

Jego powstanie datuje się na początek XIX wieku – pierwszy pochówek odbył się w 1811 roku.

Na szczególną uwagę zasługują : grobowiec Kaliksta Łazowskiego, byłego rejenta guberni siedleckiej, żeliwny grobowiec rodziny Rydygierów, oraz kamienne pomniki na grobach kapłanów z Zembrzyc. 

17 marca 1628 roku na podstawie spisanego w Kielcach dekretu biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego, parafia w Zembrzycach została rozszerzona o obszar upadłej z przyczyn reformacji parafii w Krężnicy. Dopiero w 1839 roku z powrotem przywrócono parafię. Do tego czasu Zembrzyce były ostoją katolicyzmu na tych terenach. 

 W 1778 roku  ksiądz proboszcz Sebastian Krakowiecki podjął się gruntownego remontu drewnianej świątyni. W 1871 roku carat wydał dekret o konfiskacie ziemi plebańskiej. Parafii pozostawiono 4 morgi pola i morgę łąki.

W 1905 roku z inicjatywy księdza Stefana Warszawskiego podjęto decyzję o wybudowaniu w zembrzyckiej parafii nowego kościoła . Projekt sporządził inżynier August Załuski z Radomia. Prace budowlane rozpoczczęto wiosną 1906 roku, a 6 października 1907 roku biskup Franciszek Jaczewski dokonał konsekracji Kościoła. Koszt budowy nowej świątyni sfinansowali mieszkańcy Zembrzyc.

Kościół zbudowany został w stylu neogotyckim. Wszystkie elementy pierwotnego wyposażenia – za wyjątkiem ławek, zachowały się do dzis w niezmienionym i dobrym stanie. Świątynia wyposażona jest w cztery neogotyckie, drewniane ołtarze- ołtarz główny znajdujący się w prezbiterium – w którym mieści się obraz Św. Marcina i trzy boczne- Matki Boskiej Szkaplerznej, św. Antoniego i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zabytkowa chrzcielnica wczesnobarokowa z 1630 roku, a także krucyfiksy, obrazy i monstrancja regencyjna z 1725 roku. W przykościelnej dzwonnicy można zobaczyć zabytkowy dzwon gotycki z 1539 roku , oraz nowszy z 1960 roku. Kościół pod wezwanie św. Marcina jest chlubą Parafian, zaś dla turystów stanowić może interesujący Przykład neogotyku, w którym można podziwiać wyjątkowe przykłady sztuki sakralnej. 

 

[Opis za: http://www.psmlublin.pl/historia-parafii/]

 

 Skrzynki szukaj w miejscu widocznym na spolierze. Dobrze spójrz, a nawet zajrzyj... 

Pictures
Front kościoła
Tutaj szukaj...
Log entries: Found 44x Not found 2x Note 3x All entries Show deletions