Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Skałki - Tabacorz - OP836Z
Tymbarski Tabacorz
Owner: Ten Zielony
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 404 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-07-2014
Date created: 18-07-2014
Date published: 18-07-2014
Last modification: 20-07-2014
18x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
30 visitors
11 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Fajfoklok, Pepe1, rubin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Słopniczanka – potok, jeden z prawobrzeżnych dopływów Łososiny. Słopniczanka płynie przez środek wsi Słopnice w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. Jej źródła znajdują się na zachodnich stokach Cichonia i pod Przełęczą Słopnicką na wysokości 860 m n.p.m. Dwa największe, lewobrzeżne dopływy to Mogielnica wypływająca z północnych stoków masywu Mogielicy i Czarna Rzeka, mająca swoje źródła pod Mogielicą, Przełęczą Rydza-Śmigłego i na północnych zboczach Łopienia. Pozostałe mniejsze potoki będące dopływami Słopniczanki to: Podwisiołki, Brodkówka, Czarna Rola, Głębiec, Rola i potok bez nazwy, płynący spod Łopienia.

Słopniczanka ma długość ok. 14 km (w prostej linii 11,2 km) i niemal cała jej zlewnia znajduje się na terenie Słopnic. Uchodzi do Łososiny w miejscowości Tymbark, niecałe 2 km od granic wsi Słopnice, na wysokości ok. 420 m n.p.m. W pobliżu ujścia znajdują się tutaj efektowne progi skalne, tzw. "Tabacorz", które uznane zostały za pomnik przyrody i stanowisko dokumentacyjne. Średni spadek wynosi 3,14%. Rzeka, podobnie, jak inne rzeki Karpat, charakteryzuje się dużą zmiennością stanu wód i dużym potencjałem powodziowym. W czasie wielkiej powodzi w 1977 r. wyrządziła szkody na kwotę 670 tysięcy zł. Jest typową rzeką górską o dużym spadku, kamienistym korycie, charakteryzującym się dużą zmiennością trasy przebiegu. W czasie silnych opadów deszczu wielkie masy płynącej nią wody i toczone przez nią kamienie powodują niszczenie brzegów w niektórych miejscach i odkładanie masy kamieni i żwiru w innych. Ogólnie jednak procesy niszczące przeważają nad akumulacją, w wyniku czego następuje stałe pogłębianie i poszerzanie koryta rzeki.

 

 

 

Rzeka jest zarybiona. Badania czystości wód przeprowadzone w 2005 r. pozwoliły zaliczyć jej wody do III klasy czystości wód w skali 5-stopniowej, jako wody zadowalającej jakości. Badania przeprowadzane były u jej ujścia w Tymbarku, a więc w najbardziej zanieczyszczonym miejscu. W górnej części biegu jej potoków woda ma jeszcze lepszą jakość. Według typologii rybackiej Słopniczanka jest krainą pstrąga. Dominującymi gatunkami są pstrąg potokowy i kleń, a gatunkami towarzyszącymi głowacz pręgopłetwy, śliz, strzebla potokowa, jelec. Według prawa wędkarskiego na Słopniczance można łowić tylko na sztuczne muchy.

 

 

Nazwa rzeki pochodzi od dawnego przyrządu do łowienia pstrągów zwanego słopem. W początkach osadnictwa w dolinie rzeki było tutaj mnóstwo pstrągów, na które miejscowi osiedleńcy polowali za pomocą słopa. Ryby stanowiły cenne uzupełnienie skromnego pożywienia. Z czasem ryby wyłapano niemal zupełnie, przyrząd poszedł w zapomnienie, ale przetrwała nazwa Słopniczanie, nadana żyjącym nad tą rzeką mieszkańcom przez sąsiadów. Od nazwy mieszkańców z kolei pochodzi nazwa wsi i rzeki. Rzeka pełniła też inną jeszcze, już historyczną rolę – w dawnych czasach dzieliła tę wieś na dwie części: Słopnice Królewskie, znajdujące się po jej południowej stronie i Słopnice Szlacheckie, leżące po północnej stronie.

 

 

Sama skrzynka to mały pojemnik z magnesem, zaopatrzony w logbook i trzy certyfikaty. Weź coś do pisania. Kesz bardzo łatwy do podjęcia, dostępny cały rok 24h/7, prosze o staranne odkładanie kesza.

Bardzo proszę  o to aby znalezienia w Team'ach były honorowane jednym certyfikatem, a znalezienia grupowe honorowane tyloma certyfikatami ile wpisów w logbooku internetowym zostanie dokonanych, a podczas wpisu do logbooka internetowego proszę o informacje we wpisie że dany certyfikat został zabrany. Z góry dziękuje za wyrozumiałość bo nie chce żeby były jakieś nieporozumienia itd

 

 Życzymy owocnych polowań! Zapraszam do odwiedzenia innych moich skrzynek!

PS- Nie psujcie sobie zabawy podpowiedzią

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 18x Not found 0x Note 0x All entries