Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ŚK I - "Legenda o pielgrzymie" - OP82LL
Szlakiem legend świętokrzyskich - Kesz 7
Właściciel: gagu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 221 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-06-2014
Data utworzenia: 25-06-2014
Data opublikowania: 28-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 28-06-2014
65x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
47 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mario&Monia, olilouka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

pasek

Legenda o pielgrzymie

Przy „drodze królewskiej", prowadzącej z Nowej Słupi na Święty Krzyż, upamiętnionej wieloma pielgrzymkami króla Władysława Jagiełły i innych władców polskich, od wieków stoi tajemniczy posąg. Dotychczas nie wiadomo, skąd się wziął u podnóża Łysej Góry. Liczne i różnorodne krążą o nim legendy. Jedna z nich głosi, że dawno temu żył sławny rycerz, który w rozlicznych wojnach wiele krwi przelał. Rzuciwszy wreszcie rzemiosło żołnierskie, zamierzał resztę życia spędzić w pobożności. Ślubował odwiedzić wszystkie cudowne miejsca w świecie. Był w Ziemi Świętej i Rzymie oraz w wielu innych świętych miejscach, a w końcu postanowił odwiedzić i klasztor świętokrzyski. Pewnego dnia przybył do Nowej Słupi. Chwalił się mieszkańcom, że modlił się w murach najsłynniejszych świątyń na całym świecie. Że jest najpobożniejszym człowiekiem na ziemi, i że w godzinę jego śmierci bramy raju będą otwarte. Jako ostatnią wyprawę pątniczą podjął wędrówkę na Święty Krzyż. Aby tu dotrzeć, walczył z dzikimi zwierzętami, cierpiał głód i pokonał różne przeciwności losu. Resztę drogi, od rynku w miasteczku, postanowił przebyć na kolanach. Powoli wspinał się po kamiennej ścieżce na stok Łysej Góry. Ludzie z wielkim uszanowaniem kroczyli obok niego, podziwiając jego wielką wytrwałość. Gdy docierał już do skraju puszczy, w odległym o dwa kilometry klasztorze odezwały się nagle dzwony. A że nie była to zwykła pora, zaskoczeni ludzie zastanawiali się, dlaczego dzwony biją. Wówczas pielgrzym oświadczył z pychą, że dzwony same się odezwały — na jego cześć, choć oczekiwał czegoś więcej.     Gdy tylko to wyrzekł, nagle zatrzymał się i skamieniał. Nie wierząc własnym oczom, ludzie z przerażeniem dotykali kamiennej postaci, przed chwilą jeszcze żywej. Skamieniały pielgrzym nie stoi jednak w miejscu. Odprawiając pokutę, co rok posuwa się o ziarnko piasku ku Świętemu Krzyżowi, a gdy dotrze do klasztoru, wszystkie grzechy zostaną mu darowane. Ale wtedy nastąpi koniec świata. Tajemniczy pielgrzym klęczy pokornie, wzrok uniósłszy ku odległemu szczytowi góry. Odziany jest w długą opończę z kapturem okrywającym głowę.

Źródło: http://www.zso6.kielce.edu.pl/pielgrzym.htm

O keszu:

Skrzynka to mały pojemnik na współrzędnych, nietypowa ponieważ jest zabezpieczona hasłem. Koordy mogą lekko pływać. Po odłożeniu maskuj, aby nie rzucał się w oczy.

Hasłem do logu jest czterocyfrowy kod z "kamiennego pielgrzyma", który znajduje się około 3 m na południe miejsca ukrycia, aby zablokować mu drogę na szczyt wzniesienia i uchronić nas od końca świata :).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pielgrzym spogląda w stronę kesza
Wpisy do logu: znaleziona 65x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy