Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kostrzyca/Jedlica - OP82E1
Eigenaar: bqbqbqb
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 416 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 16-06-2014
Gemaakt op: 16-06-2014
Gepubliceerd op: 16-06-2014
Laatste verandering: 16-06-2014
56x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
57 x Bekeken
37 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Kostrzyca

niewielka wieś położona pomiędzy miejscowościami Mysłakowice i Kowary wzdłuż drogi krajowej nr 367. Historia wsi sięga początków XV w. Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z 1403 roku. W tym czasie nazywała się ona Twirl. Z czasem wiele razy zmieniała właścicieli i swą nazwę:

  • 1403 Twirl

  • 1491 Quirl

  • 1677 Qirdel

  • 1687 Quierl

  • 1786 Quirl

  • 1945 Gniewków

  • 1946 Kostrzyca

 

Z ciekawszych faktów dotyczących wsi należy wspomnieć o Leśnym Banku Genów, którego celem powstania było zachowanie zasobów genowych wszystkich drzew i krzewów występujących praktycznie w całej Europie! Leśny Bank Genów powstał w 1996 roku po tym, jak pod koniec XX w. w rejonie trójkąta granicznego Polski Czechosłowacji i Niemiec w wyniku działalności ludzkiej doszło do degradacji środowiska nazwanego później „Czarnym Trójkątem". Największej dewastacji uległy obszary głównie położone na terenie gór Izerskich i Karkonoszy. Leśny Bank Genów miał być jednym z elementów, które miały zapewnić odtworzenie stanu środowiska sprzed katastrofy. Kolejną „ciekawostką” lokalną jest, a może była Ciepłownia, której komin widać z miejsca podjęcia kesza. Po ciepłowni, zamkniętej w 2012 roku pozostał praktycznie tylko on i może 3 ściany. Do tego czasu było to źródło ogrzewania miasta Kowary. Oczywiście opalana była ona miałem koksowym, który w dzisiejszych czasach jako nieekologiczny ostatecznie stał się przyczyną zlikwidowania ciepłowni. W Kostrzycy znajduje się także szkoła podstawowa i w sumie niewiele więcej. W miejscu w którym się znajdujemy prowadziła dawniej stara droga w kierunku Karpacza, dziś już zlikwidowana.

Miejsce to jest świetną bazą wypadową na trasy rowerowe. Praktycznie w każdym kierunku można na rowerze dostać się w ciekawe miejsca: Przełęcz Okraj i dalej do Czech, całe Karkonosze wschodnie, Rudawy Janowickie, Karpacz, Bukowiec, Kowary, Mysłakowice czy Jelenia Góra. Wszystkie te miejsca ze swoimi licznymi atrakcjami znajdują się w promieniu zaledwie 15km od Kostrzycy.

 

Jedlica

Wzdłuż wsi płynie rzeka Jedlica. Potok ma długość około 15km i swój początek na wysokości około 1000mnpm w pobliżu przełęczy Okraj. Ten niewielki potok, jak to zwykle bywa z górskimi ciekami do XXw sprawiał często problemy okolicznym mieszkańcom. W 1997roku podczas Powodzi Tysiąclecia rzeka praktycznie porwała drogę, wzdłuż której płynie, a także wyrządziła mnóstwo szkód w okolicznych gospodarstwach. Po tym wydarzeniu została wyregulowana, pogłębiona i na dzień dzisiejszy nie sprawia już większych kłopotów.

 

O keszu:

pojemnik znajduje się dokładnie na koordach