Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworek Gałeckich - OP82CW
Na kampusie KUL
Właściciel: M&W
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 224 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2014
Data utworzenia: 15-06-2014
Data opublikowania: 15-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 30-06-2014
56x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
52 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Folwark Konstantynów, zwany dzisiaj Poczekajką, powstał w latach 60. XIX wieku. W 1880 roku nabył go Władysław Gałecki. Tu wychowywał się jego syn, Tadeusz, znany bardziej pod pseudonimem literackim jako Andrzej Strug.

Historia

W 1859 roku Ignacy Bukowski, dzierżawca dóbr Rury Jezuickie, wydzielił w ich zachodniej części folwark Konstantynów. Prawdopodobnie wtedy rozpoczęto budowę dworku drewnianego oraz zabudowań folwarcznych. Folwark, jako część Rur Jezuickich do 1880 roku, zmieniał właścicieli.
W 1880 roku folwark Konstantynów zakupił Władysław Gałecki, kupiec lubelski. Tym samym folwark został wydzielony z dotychczasowych dóbr. Po śmierci Władysława folwark odziedziczyły jego dzieci: Tadeusz Gałecki, bardziej znany pod swoim pseudonimem Andrzej Strug, oraz Eugenia z Gałeckich Strużyńska. Dzieci Władysława sprzedały folwark Kwirynowi Sobieszczańskiemu.
W 1914 roku dobra Kwiryna podzielili między siebie jego spadkobiercy: Zygmunt i Wojciech Sobieszczańscy, Aurelia Wereszczyńska, Julia Redych oraz Zofia Żulińska. Ta ostatnia otrzymała dworek, który był w jej posiadaniu do 1948 roku. Po wojnie z dawnego majątku pozostała resztówka. Ruina gospodarstwa folwarcznego zaczęła się wraz ze spaleniem zabudowań gospodarczych podczas wojny. Po wojnie majątek podzielono. Część z dworkiem otrzymał Katolicki Uniwersytet Lubelski. Aleja dojazdowa i część zachodnia dawnego majątku przeszła na własność Państwowych Ogródków Działkowych.
W 1990 roku KUL skupił w swoim ręku dawny folwark Konstantynów.

Lokalizacja
ul. Konstantynów 1 Przy wydziale Matematyczno-Przyrodniczego Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie.

Architekt
Nieznany

Bryła
Budowla wolnostojąca na planie prostokąta, z częściowym podpiwniczeniem. Posiada ganek kryty dachem dwuspadowym.

Materiał i konstrukcja
Dworek drewniany o konstrukcji zrębowej, węgłowany na tzw. jaskółczy ogon. Dworek na podmurówce z cegły łączonej z kamieniem. Oszalowany i podtynkowany na podkładzie z trzciny. Dach oryginalnie kryty gontem. Ganek drewniany, dwukondygnacyjny z dachem dwuspadowym. W ostatnich latach dokonano gruntownego remontu dworku. Wymieniono 3 elementów drewnianych.

Elewacje
Z elewacji dworku wyróżniają się: elewacja wschodnia i zachodnia. Wschodnia jest elewacją frontową. Na osi zlokalizowany jest ganek dwukondygnacyjny z naczółkiem przykrytym dachem dwuspadowym. Druga kondygnacja ganku wsparta na czterech kolumnach. Kolejne cztery zlokalizowano na drugiej kondygnacji; podtrzymują naczółek. Naprzeciwlegle, w elewacji zachodniej brak ganku. Na osi budowla jest częściowo piętrowa. W połaci dachu na wszystkich elewacjach zlokalizowano świetliki. Dach kryty blachą ocynkowaną.

Wnętrze
Oryginalne wnętrza nie zachowały się. Układ pomieszczeń zbliżony do pierwotnego. Budynek odnowiony i przeznaczony na siedzibę Dworku Staropolskiego prowadzonego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

 

Kilka słów o cache:

-magnetyk

- weź coś do pisania

Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
dworek
Stary dworek