Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieżasto w miasto - OP82BY
Zabytkowe łańcuckie wille
Właściciel: mackand
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 213 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Tymczasowo niedostępna
Data ukrycia: 18-06-2014
Data utworzenia: 14-06-2014
Data opublikowania: 18-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 09-03-2024
25x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
107 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, Bleee, dziedz10, kim_jest_rudzielec, LeAPiMi, Petit77, Picek, szabaaat, veg1, Włado, xmaestrox
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wszystkie grupy wycieczkowe odwiedzające Łańcut zwiedzają w zasadzie tylko kompleks rezydencji. Na zdjęciach pamiątkowych pozostają upamiętnione XVII wieczne wieże z barokowymi hełmami projektu Tylmana z Gameren. Bardziej zainteresowani odwiedzają również kościół farny, łatwy do odnalezienia dzięki wieży górującej nad rynkiem. Nie są to jednak jedyne wieże w Łańcucie. Zapraszam więc keszerów do odbycia spaceru ulicami miasta. Można tu spotkać wiele ciekawych willi i budynków z przełomu XIX i XX wieku, które zdobią najróżniejsze wieże i wieżyczki.

I tak np przy ul. Bohaterów (kordy skrzynki wskazują na to miejsce)  zobaczymy willę zbudowaną ok. 1908 roku przez Władysława Pelca dla dyrektora rafinerii Kulczyckiego. Jest to budynek w części parterowy z piętrową, kolistą wieżyczką z cebulastym hełmem w narożu i dwuarkadową loggią. Architektura wilii łączy elementy renesansowe i gotyckie. Nieopodal, przy ul. Kraszewskiego 14 znajduje się kolejna willa, wzniesiona w 1912 r, której architektem jest Władysław Pelc. Secesyjna, z elementami tzw. stylu szwajcarskiego. Jest to piętrowy dom z dwupiętrową wieża w narożu, której balkon podtrzymywany jest przez kariatydy. Przy ul.Dominikańskiej zobaczymy willę wzniesioną w latach 1908 - 1910 r. dla żydowskiej rodziny Maderów według projektu Ksawerego Lencznarowicza. Jest to eklektyczny, parterowy budynek, z dwukondygnacyjną wieżą, dostawioną skośnie do naroża, krytą ostrosłupowym hełmem i z drewnianą werandą od frontu. Inny, ciekawie zaprojektowany zabytkowy dom przy ul. Grunwaldzkiej, nazwany został "Zacisze". Zbudowano go w 1907 r. według projektu Stanisława Cetnarskiego dla Skrobowicza, radcy sądu powiatowego. Parterowy budynek na wysokim podpiwniczeniu, z mieszkalnym poddaszem posiada okna zamknięte półkoliście a nad nimi dekoracja sztukatorska z girland kwiatowych. W narożniku zobaczymy ciekawie wkomponowaną loggię z półkoliście zamkniętymi arkadami. Willa "Róża" wzniesiona została w latach 1905 - 1908 również według projektu Stanisława Cetnarskiego. Jest to eklektyczny, parterowy budynek z przewagą elementów neogotyckich, częściowo oblicowany klinkierem, z piętrowymi ryzalitami i wieżą. Warto zobaczyć także dom mieszkalny wspomnianego wcześniej budowniczego, a zarazem burmistrza miasta Stanisława Cetnarskiego. Znajduje się on przy ul. Konopnickiej i powstał ok. 1918 roku. Ciekawie prezentuje się także neoklasycystyczna willa przy ulicy Piłsudskiego, z trójkondygnacyjną, ośmioboczną wieżą w narożu, krytą ostrosłupowym dachem. Została ona wzniesiona w latach 1893 - 1895 przez Jana Pelca dla radcy prawnego Potockich - Horeina. Po II wojnie światowej umieszczono tutaj siedzibę UB, a obecnie obiekt został zaadaptowany dla potrzeb Urzędu Skarbowego. W centrum miasta napotkamy budynek dawnego Kasyna Urzędniczego z przysadzistą, czworoboczną wieżą. Obecnie ma tam siedzibę Dział Historii Miasta i Regionu Muzeum Zamku w Łańcucie.

 

Zdobycie kesza jest możliwe po rozwiązaniu quizu. Potrzeba odszukać miejsca oznaczone na mapie literami i dopasować do nich odpowiednie zdjęcia. Po zastąpieniu w równaniu liter odpowiednimi cyframi należy rozwiązać zadanie i odczytać brakujące człony współrzędnych.

N 50.04. ???

A(EH+GF) + (AD+CB) = ???

E 22.13. ???

(JF*HI) /G = ???

Później wystarczy już odnaleźć miejsce wskazane przez otrzymane kordy i poszukać skrzyneczki. Nadmienię, że dotarcie do miejsca ukrycia może być nieco utrudnione, gdyż nie przypomina spacerów miejskimi ulicami.

 

Mapę i zdjęcia można zobaczyć tutaj lub pobrać ze strony http://chomikuj.pl/mackand/opencaching

 Dla pierwszych znalazców przygotowano pamiątkowe certyfikaty, można także zabrać na pamiątkę znajdujący się w skrzynce plan Łańcuta

 

Powodzenia!!

 

Obrazki/zdjęcia
mapa i fotografie