Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pomnik Poległych w 1939 r. - Biskupice Radłowskie - OP0DCC
Pomnik Poległych w 1939 r. - Biskupice Radłowskie
Eigenaar: marwaldor
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 180 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:01 h    Lengte: 0.01 km
Geplaatst op: 18-05-2008
Gemaakt op: 18-05-2008
Gepubliceerd op: 18-05-2008
Laatste verandering: 27-07-2011
13x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
6 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Monumental place  You will need a shovel 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pomnik stoi w miejscu gdzie kiedyś był most, który został zburzony podczas walk w 1939 r. To za sprawą tego mostu a raczej jego obrony, Biskupice Radłowskie zapisały sie w kartach historii. To przez ten most Biskupice Radłowskie były zrównane z ziemią i to dwukrotnie.

Cyt: ,,Pierwszy raz zimą w 1915/16 roku przy moście spotkali się Rosjanie i Austriacy próbując przedrzeć się na drugi brzeg Dunajca. Wieś spłonęła, a na biskupickich łąkach wyrosły dwa cmentarze. Po raz drugi historia skręciła z głównej drogi na wyboisty trakt wiodący na most we wrześniu 1939 roku. Przez noc z 7/8 września ludzie z Biskupic Radłowskich byli w piekle i wydaje się, że widzieli koniec świata. Tutaj odbyła się największa bitwa. Bój trwał 48 godzin bez przerwy.[...] Nie uciekli tylko ci, którzy nie mieli koni. Zostawały samotne kobiety z dziećmi, których mężowie i ojcowie walczyli w polskim wojsku. Zostawali starcy, którym było wszystko jedno, kiedy spotka ich śmierć. Los sprawił, że znaleźli się w samym środku wydarzeń. Ich podwórka, sady, zagony ziemniaków stały się polem bitwy.[...] Tu była cała masa polskiego wojska; była piechota podhalańska, po sadach stała kawaleria. Była i artyleria, konie ciągnęły działa. I tabory szły. Wszystko na ten nasz most. Cała nasza polska szła.[...]Niemcy wjechali na czołgach, uzbrojeni po zęby, gdzie naszym było do nich. Ciemnawo już było, kiedy polscy saperzy wysadzili most, żeby Niemiec nie przeszedł na drugą stronę. Ci, co zostali po tej stronie musieli się bić.....''

,,W 1969roku, w 30-tą rocznicę przeprawy przez biskupicki most, nad Dunajcem w miejscu przeprawy stanął pomnik. Przed podrywającymi się do lotu skrzydłami orła i kamiennymi postaciami trzech żołnierzy każdego roku płoną znicze. Główna drogę prowadzącą przez wieś nazwano ulicą bohaterów września.''

Wszystkie cytaty pochodzą z http://biskupice-radlowskie.w.interia.pl/obiekty.html. Proponuję doczytać resztę tej heroicznej i wzruszającej historii właśnie z tej strony...(Pozdrowienia dla autorki).

Skrzynka jest zakopana w odleglości 30 cm od kraweznika za 14 betonowym słupkiem licząc od strony lewej... a może prawej... nie pamiętam... na wszelki wypadek policzcie z obu stron Pokazuję język. Jest to mala skrzynka - wielkości literatki, więc mieszczą się tam tylko małe przedmioty. Wewnątrz kilka drobiazgów min naklejki reklamujące nasze hobby np na samochodzie Uśmiech.

Afbeeldingen
Pomnik...
...nieco informacji...
...i gwóźdź programu.
Oraz naklejki pt: Reklama dźwigną handlu :)
Logs: Gevonden 13x Niet gevonden 1x Opmerking 1x Afbeelding 1x Alle logs Galerij