Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pomnik powstańców styczniowych - OP828X
Głaz pamięci w Kobylich Górach
Owner: Jano
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 179 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-06-2014
Date created: 11-06-2014
Date published: 11-06-2014
Last modification: 11-06-2014
15x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
38 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: BSearcher, hitmanns, jaed, Qsiaki
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Gdy w 1863 r. w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie narodowe, w okolicach Tarnogóry na tzw. Kobylich Górach powstał obóz powstańczy, w którym leczono rannych, chorych, zbierano po okolicy rozproszonych ludzi, organizowano nowe oddziały, gromadzono także broń, żywność i konie. Wielu mieszkańców z najbliższych okolic brało udział w powstaniu. Po upadku powstania, jeden z oddziałów powstańczych, wycofując się do Galicji, na wzgórzu zwanym Altaną, dokonał demobilizacji, ukrywając tam część swego ekwipunku wojskowego, dokumentację i kasę powstańczą. Jednakże wielokrotne poszukiwania tego schowka nie przyniosły rezultatu. Być może nadal gdzieś na tej górze zakopany jest ten prawdziwy skarb. Są tacy, którzy wciąż szukają...

Niedaleko tego miejsca, w grudniu 2013 roku postawiono pomnik upamiętniający 150 rocznicę powstania. Jest to głaz granitowy z wygrawerowanym napisem fundacyjnym: W 150 rocznicę powstania styczniowego na wieczną pamięć o nieznanych bohaterach, którzy z tych wzgórz wyruszali do zaboru rosyjskiego do boju. "Rodacy".

Skrzynka

Polietylenowy pojemnik na kordach. Współrzędne mierzone GPS-em z dokładnością ± 6 m wskazują miejsce ukrycia skrzynki. Skrzynka nie jest zakopana, znajduje się w specjalnej osłonie, pod zamaskowaną przykrywką. Łopatka nie jest konieczna, aczkolwiek może się przydać, ale nie do kopania, a do odgarnięcia materiału maskującego, który lekko brudzi ręce na biało. W skrzynce, oprócz standardowej zawartości znajdują się certyfikaty dla znalazców oraz parę drobiazgów na wymianę. Proszę dokładnie odkładać skrzynkę tak, jak została ukryta, przywracając dokładnie pierwotne maskowanie, aby nie spalić miejscówki.

Skrzynka dostępna rowerem lub pieszo. Do skrzynki da się dojechać samochodem (o ile szlabany są otwarte), aczkolwiek jest to zabronione. Legalnie można podjechać samochodem do zabudowań Miazgów (mniej więcej tu: N50 20.740 E22 18.451), a dalej już tylko z buta ok. 3 km.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints