Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz przodków Żeromskiego - OP81U7
Właściciel: gagu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 248 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-05-2014
Data utworzenia: 26-05-2014
Data opublikowania: 26-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 24-06-2023
33x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
36 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Hr. Jan Usz, PaaaP
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  W 2000 roku na cmentarzu w Dzierzgowie zostało odnowionych kilka pomników żeliwnych. Ktoś mi powiedział  że odnowione nagrobki  związane są z rodziną Stefana Żeromskiego ale jakie to były powiązania rodzinne, kim były osoby pochowane na dzierzgowskim cmentarzu dla Stefana Żeromskiego ?. W 2003 roku ukazała się publikacja Pani Kazimiery ZapałowejRodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskim” i tak naprawdę po przeczytaniu tej publikacji wszystko przynajmniej dla mnie było już jasne, to za sprawą autorki tej publikacji i jej pracy przywrócono pamięć pochowanym na dzierzgowskim cmentarzu osobom. Polecam każdemu.

        Jak to się stało że na cmentarzu dzierzgowskim pochowani są przodkowie Stefana Żeromskiego?. Zacznijmy od Franciszki Makólskiej z domu Jackowskiej, Franciszka jest rodzoną siostrą babki Stefana Żeromskiego Agnieszki Jackowskiej. Rodzina Jackowskich sprowadziła się do pobliskiego Bebelna około roku 1819. Franciszka była córką Walentego Jackowskiego i Tekli z Czaplickich. 14 lutego 1821 roku w kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP w Bebelnie odbył się ślub Franciszki Jackowskiej z Franciszkiem Makólskim zamieszkałym w Kielcach profesorem w Szkole Wojewódzkiej. Około roku 1831 Franciszek i Franciszka Makólscy kupują majątek w Dzierzgowie, budują nowy modrzewiowy dworek który nie dotrwał do czasów nam współczesnych. Tutaj wychowują się ich dzieci synowie Józef, Roman, Walenty, Franciszek oraz córki Julia i Katarzyna.

13 października 1834 roku w Bebelnie umiera ojciec Franciszki Makólskiej, Walenty Jackowski pradziad Stefana Żeromskiego. Czy został pochowany na bebelskim cemntarzu tak jak jego trzy lata wcześniej zmarła żona Tekla Jackowska z Czaplickich ?. Nagrobek Tekli Jackowskiej jeszcze w latach 60-70 XX wieku znajdował się na terenie dawnego cmentarza przykościelnego ale jak to często bywa prawdopodobnie został z niego usunięty przy okazji jakiegoś remontu drewnianego kościoła. Prawdopodobnie Walenty Jackowski pradziadek Stefana Żeromskiego został pochowany na cmentarzu w Dzierzgowie, tak jak zmarła 7 lat później w wieku 40 lat jego córka Franciszka Jackowska oraz zmarły w roku 1853 Franciszek Makólski.

        Nagrobek zawiera informację o trzech osobach. Został wystawiony po śmierci Franciszka Makólskiego około roku 1853 „Dziedzica dóbr Dzierzgowa Dąbia i Żarczyc Większych ”, został wystawiony przez jego dzieci. Franciszek Makólski był ojcem chrzestnym mamy Stefana Żeromskiego Jóżefaty Żeromskiej z Katerlów.

Po przeciwnej stronie nagrobku znajduje się informacja o śmierci Franciszki z Jackowskich Makólskiej zmarłej w roku 1841 oraz informacja o Walentym Jackowskim (ojcu Franciszki Makólskiej z Jackowskich, teściu Franciszka Makólskiego, pradziadku Stefana Żeromskiego) zmarłym w roku 1834.

       Na cmentarzu w Dzierzgowie została pochowana Magdalena Żeromska dziecię mające zaledwie 7 miesięcy grób nie dotrwał do czasów nam współczesnych. Jak to się stało iż to właśnie na cmentarzu dzierzgowskim została pochowana Magdalena Żeromska. Józefat Żeromski i Klara Kłodnicka dziadkowie Stefana Żeromskiego dzierżawili majątek Kluczyce. To właśnie w Kluczycach przychodzą na świat ich najstarsze dzieci Teofi, wymieniona już wcześniej córka Magdalena i druga córka Ludwika, cała trójka dzieci Żeromskich została ochrzczona w tutejszym kościele parafialnym w Dzierzgowie.

Źródło: http://kossow.allegata.pl/index.php/eromscy-w-dzierzgowie

 

Skrzynka nietypowa. Koordy wskazują wejście na cmentarz. Aby dostać się do skrzynki stan przodem do bramy, idź w prawo do końca ogrodzenia cmentarnego i spójrz w prawo, po drugiej stronie drogi.

 

Przy pobieraniu upewnij się czy nikt Cię nie obserwuje z okolicy. Cmentarz to też miejsce, gdzie często ktoś bywa, więc zwróć szczególną uwagę, aby Cię n ie przyuważono, bo kesz jest na widoku.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
brama wejściowa
Żeliwny nagrobek
Wpisy do logu: znaleziona 33x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy