Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
GDKJ - Geologiczny kesz - OP81TH
Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej
Właściciel: bechem
Założyciel: [ocenzurowano_1]
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 499 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-05-2014
Data utworzenia: 26-05-2014
Data opublikowania: 26-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 29-07-2023
52x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
42 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: karmel1998, LABER TEAM, madzeija, Mario&Monia, MSZU, night_time, norbinorek, Plomba, Przystajnia, Rawapus, rotour, rudymaniek, Tataminiakus, Victor+, Whatever, wupe
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej jest projektem powstałym w celu zaprezentowania walorów Kotliny Jeleniogórskiej i okalających ją gór Karkonoszy, Izerskich, Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Ścieżka przebiega wzdłuż trasy Przejścia Dookoła Kotliny Jelenniogórskiej. Cyklicznej imprezy w trakcie której najtwardsi przebiegają dystans ponad 140km w czasie poniżej 19 godzin.

 

Na terenie Polski spotykają się trzy wielkie jednostki tektoniczne: platforma prekambryjska, platforma paleozoiczna i alpidy.

Platforma prekambryjska zwana wschodnioeuropejską obejmuje południowo-wschodnia część Europy. To najstarsza z część naszego kontynentu. Jej zachodnia granica przebiega od półwyspu Jutlandzkiego, wzdłuż Wisły, aż do Morza Czarnego. Powierzchnia cokołu platformy jest zróżnicowana, tworzą ją wzniesienia i obniżenia (np. wyniesienie mazursko-suwalskie, obniżenie nadbałtyckie). Platforma ta składa się z dwóch części: krystalicznego fundamentu i pokrywy osadowej. Podłoże tworzą granitoidy oraz zmetemorfizowane skały krystaliczne takie jak gnejsy, łupki krystaliczne czy amfibolity. Zachodnia część Polski znajduje się na platformie paleozoicznej. Największe przekształcenia geologiczne nastąpiły tu w orogenezie kaledońskiej i orogenezie hercyńskiej. Cały obszar jest pokryty grubą warstwą osadów pochodzących z ery mezozoicznej i kenozoicznej. Jedynymi obszarami wydźwigniętymi są Sudety i Góry Świętokrzyskie. W Sudetach znajdują się najstarsze skały w Polsce – gnejsy w Górach Sowich.

Alpidy to najwyższe i najmłodsze góry Ziemi. W tej grupie znajdziemy Himalaje, Alpy, Pireneje, ale także polskie Tatry, Karpaty czy Pieniny. Alpidy to orogeny (czyli górotwory) wypiętrzone w czasie orogenezy alpejskiej. Do tego obszaru geologicznego należy także przedgórze karpackie, tzw. rów przedkarpacki wypełniony osadami miocenu (od 23,03 mln do 5,332 mln lat temu).

Kotlina Jeleniogórska stanowi fragment bloku karkonosko-izerskiego. Podłoże Kotliny Jeleniogórskiej budują głównie granity karkonoskie, które przed 300 mln lat wtargnęły w tło skał starszych, tworzących ich geologiczną osłonę. W wielu miejscach wystają skałki zbudowane z granitów, będące wynikiem selektywnego wietrzenia skał. Natomiast powierzchnię kotliny pokrywają utwory wieku plejstoceńskiego: gliny, piaski, żwiry. W części zachodniej (Obniżenie Starej Kamienicy i Wysoczyzna Rybnicy) podłoże budują gnejsy i granitognejsy oraz łupki łyszczykowe.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 52x nieznaleziona 4x komentarz 1x Wszystkie wpisy