Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
GA9-Wiatrak we wsi Chmielowszczyzna - OP8160
wiatraki sokólskie
Eigenaar: Aki.
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 168 meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 19-04-2014
Gemaakt op: 30-04-2014
Gepubliceerd op: 30-04-2014
Laatste verandering: 23-04-2019
20x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
45 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Ogólne informacje:

Wiatraki stanowiły charakterystyczną grupę budownictwa drewnianego w Polsce. Budynki te wyodrębniały się na tle innych budowli drewnianych tym, że posiadały specjalną konstrukcję opartą na szkielecie drewnianym, a niektóre części były obracane i ruchome. Ta unikalna w budownictwie konstrukcja spowodowała utworzenie nowego kształtu architektonicznego jakim był wiatrak, co stanowiło o specjalnym jego wyrazie w krajobrazie wsi.
Rozważania nad konstrukcją młynów wietrznych dotyczą wyłącznie zagadnień budowlanych, architektonicznych oraz szczególnej analizy urządzeń mechanizmów wiatraka. Zagadnieniem dość ważnym związanym z budownictwem była lokalizacja budowy oraz jego funkcji gospodarczych w różnych okresach. Należy wspomnieć że sztuka ciesielska w młynach wietrznych osiągnęła poziom kunsztu, jakiego nie można spotkać z żadnych innych obiektach tego typu. Obecnie większość obiektów tego budownictwa istnieje w mniej lub bardziej zaawansowanej ruinie i tylko nieliczne urozmaicają krajobraz polskiej wsi.

Rozwój młynarstwa rozpoczyna się od chwili gdy po raz pierwszy człowiek dokonał pewnego odkrycia, że rozcierając kamieniem ziarna roślin zbożowych otrzymać można miazgę o wiele bardziej nadającą się do gotowania niż samo ziarno. Bardzo ważnym osiągnięciem w tej dziedzinie było wynalezienie żaren.
W żarnach można było roztłukiwać lub rozgniatać ziarno, otrzymując z niego gruby produkt zwany śrutem. W miarę udoskonaleń poruszane były ręcznie a później przez grupę ludzi, a następnie wykorzystywano siłę zwierząt, wiatru i wody. Z tych też powodów żarna przekształcono w kamienie młyńskie, które dawały jakościowo lepszy produkt i były bardziej wydajne.
Młyny wodne i wietrzne (wiatraki) pojawiły się około XII w. W tym też okresie dominującą rolę dla przetwórstwa spożywczego odgrywały wiatraki. Rozwój młynarstwa łączył się z wprowadzeniem maszyn parowych, które stopniowo zaczęły wypierać wiatraki oraz młyny wodne i „zwierzęce”. W miarę szybkiego rozwoju postępu technicznego do młynów wprowadzono silniki spalinowe i elektryczne. Młyny wodne i wiatraki były uzależnione od warunków metorologicznych toteż ich możliwości były ograniczone. 

 

Wiatraki holenderskie:

Typ ten, był zazwyczaj murowany z cegły i kamieni, jednak spotkać można także holendry drewniane. Dachy tych wiatraków mają najczęściej kształt stożka lub kopuły. Sam budynek stanowi nieruchomą część młyna, obracał się natomiast dach wraz z kołem palecznym. Koło to miało za zadanie przekazać napęd na pionowy wał, który za pomocą osadzonych na nim kół trybowych, obracał kamienie, a te w zależności od ich ustawienia, mogły mleć zboże na mąkę, kaszę lub śrutę.

 

O wiatraku na Chmielowszczyźnie:

W internecie niewiele można znaleźć na temat tego obiektu. Faktem jednak jest, że jest to chyba jedyny holender w tym regionie (Sokółka - Kuźnica - Krynki). Wiatrak powstał prawdopodobnie w 1910r. Nie posiada dachu, a jego stan wewnątrz jest opłakany. Wnioskować można, że czeka go los taki, jak większości innych wiatraków z tego regionu.

 

O skrzynce:

Skrzynka to małe opakowanie po suplach z kilkoma fantami, dziennkiem, ołówkiem i temperówką. Schowana poniżej poziomu gruntu, aczkolwiek łopatka nie powinna być potrzebna. 

 

Źródło:

Powyższy opis został skopiowany ze strony: KLIK. Gorąco polecamy zapoznać się z resztą treści znajdujących się na stronie.  

 

Właściciele:

GA - Gacekk i Akimg 

 

logo-ga

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
wiatrak
drzwi
spoiler