Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworek na Felinie - OP812E
Właściciel: green team
Założyciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 210 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-04-2014
Data utworzenia: 26-04-2014
Data opublikowania: 26-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-06-2014
34x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
60 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Piżmak, RTTEAM, Tisia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia

Folwark wydzielony z dóbr Tatary przez Emanuela Grafa. Nazwa Felin pochodzi od imienia żony Emanuela, Feliksy z Hubickich Grafowej. W latach 80. XIX wieku właścicielką została Wanda Brzozowska, a po niej Erazm Plewiński. W 1913 roku Plewiński przekazał dobra Lubelskiemu Towarzystwu Rolniczemu na siedzibę dla niższej szkoły rolniczej oraz urządzenie wzorowego gospodarstwa rolniczego.
Szkoła działała na terenie folwarku do upadku Lubelskiego Towarzystwa Rolniczego w 1934 roku. Majątek po dawnym towarzystwie przejęła Izba Rolnicza, szybko zbywając się go na rzecz właścicieli prywatnych.
Największe zmiany dwór przeszedł w czasie okupacji, będąc własnością Klaussa, jednego z okupacyjnych urzędników. Kazał on wytrasować nową aleję dojazdową do szosy zamojskiej oraz na teren obozu na Majdanku. W tym czasie dobudowano także nową część dworu.
Po wojnie folwark otrzymał UMCS na siedzibę Wydziału Rolniczego. Podczas wydzielania Wyższej Szkoły Rolniczej w 1955 roku teren folwarku przeznaczono na siedzibę Rolniczego Zakładu Doświadczalnego. Przy dworze powstał park dendrologiczny z młodymi drzewkami oraz kompleks budynków uczelnianych. Sam dworek zaczął z czasem pełnić funkcję reprezentacyjną Wyższej Szkoły Rolniczej przemianowanej na Akademię Rolniczą, a następnie Uniwersytet Przyrodniczy.

Bryła

Korpus główny na planie prostokąta. Fasada z trójkątnym zwieńczeniem. Budowla posiada oficynę w kształcie litery „T”. Została ona dobudowana w czasie okupacji przez ówczesnego użytkownika. Oficyna posiada ryzalit w elewacji północnej. Oficyna posiada dwie kondygnacje z dachem dwuspadowym. Ryzalit nakryty dachem trójspadowym.
Budowla posiada podpiwniczenie.

Materiał i konstrukcja

Dworek murowany z cegły na zaprawie wapiennej. Stropy współczesne, żelbetowe. Więźba dachowa drewniana, konstrukcji krokwiowo-płatwiowej. Dach pokryty dachówką ceramiczną.

Elewacje

Fasada symetryczna z wejściem na osi. Jej naroża artykułowane są za pomocą lizen zakończonych ząbkowaniem. Wejście jest trzyosiowe poprzedzone czterofilarowym portykiem. Filary w portyku posiadają dość szerokie kanele. Nad portykiem taras z balustradą tralkową. Oś szczytu wieńczy trójkątny szczyt z symetrycznie rozmieszczonymi świetlikami oraz drewniana dekoracja w stylu szwajcarskiego motywu laubzegowego.
Elewacja przeciwległa, wschodnia posiada podobne rozwiązanie jeśli chodzi o dekorację motywem laubzegowym. Pozostałe elewacje nie posiadają artykulacji architektonicznej ścian. Otwory okienne na wszystkich elewacjach zostały ujednolicone.

Wnętrze

Dwór posiada reprezentacyjny hall oraz zachowaną pierwotną dyspozycję pomieszczeń, choć pierwotnego wyposażenia i wystroju raczej nie posiada. Pokrycie podłóg jest współczesne. Elementami, na które warto zwrócić uwagę są: zabytkowy kominek w hallu oraz sztukaterie sklepienne.

Otoczenie

Dwór znajdował się dawniej w zespole parkowo-dworskim. Za sprawą umieszczenia parku dendrologicznego nadal sprawia nieodparte wrażenie wiejskiej rezydencji. Główną osią komunikacyjną jest jednak aleja brzozowa wytyczona w czasie okupacji na rozkaz pułkownika Klaussa, użytkownika pałacu podczas wojny.

opis pochodzi ze strony http://teatrnn.pl

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dworek
To widzi kesz
Wpisy do logu: znaleziona 34x nieznaleziona 3x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria