Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dolina warty 3 - OP80UX
Eigenaar: Pitt_er
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 243 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 21-04-2014
Gemaakt op: 21-04-2014
Gepubliceerd op: 21-04-2014
Laatste verandering: 15-04-2015
52x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
25 x Bekeken
35 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Źródła Warty znajdują się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Kromołowie, dawnym mieście, obecnie przyłączonym do Zawiercia. Płynie tektonicznym Obniżeniem Górnej Warty wzdłuż krawędzi Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Częstochowie rzeka zmienia kierunek biegu na wschodni, by za miastem spotkać się z Wyżyną Wieluńską (miejsce styku z Wyż. Częstochowską), przełamując się przez nią głęboką na 70 m doliną – jest to Mirowski Przełom Warty.

 


Przełom Warty pod Częstochową. - idąc przełomem wzdłuż biegu rzeki ok. 1 km za Bolkową Skałą strome zbocze doliny porośnięte jest lasem gł. szpilkowym. Sięga on samego dna jaru zwanego Piekiełkiem, długiego na kilkaset metrów i biegnącego w kierunku pn. Zbaczając z trasy, ścieżką biegnącą dnem jaru można dotrzeć do drogi Częstochowa - Mstów. Pół kilometra dalej za jarem znajduje się krótki wcios, którego zbocza i brzegi pokryte są licznymi, ale niewielkimi skałkami. Od strony wschodniej nad wspomnianym wciosem wznosi się wzgórze Babiak, na którym masowo występują dziewięćsił bezłodygowy, zawilec wiekokwiatowy i goryczka orzęsiona. Odtąd przełom Warty znacznie się zacieśnia (najwęższy odcinek przełomu). Od pd. góruje wzgórze Gąszczyk z grodziskiem a od pn. wzniesienia jaskrowskie. W tym miejscu kończy się uregulowane koryto rzeki, która odtąd czasami płynie nawet po skalistym dnie. Przypuszcza się, że tu znajdował się dział wodny między Pra-Wartą i Pra-Pilicą, przez którą miały się przelać z zachodu na wschód polodowcowe wody Warty. Wartki prąd oraz przetaczanie wód przez kamienne dno świadczyć mogą, że proces przełomowy trwa do dziś. Około 1 km na wsch. od wzgórza Babiak w pobliże koryta Warty zbliża się stromy i wysoki stok wzgórza wysuniętego ku środkowi doliny na kształt ściętego klina. Droga po północnej stronie brzegu rzeki biegnie między zboczem a rzeką i w razie wysokiego poziomu wód (intensywne opady lub roztopy) jest niedostępna. Wówczas należy korzystać ze ścieżki prowadzącej wysoko zadłuż zbocza. Po pokonaniu tego odcinka osiągamy skraj wsi Jaskrów, a po minięciu jego docieramy do częściowo zalesionego wzgórza Dobra (279 m n.p.m.). Po drodze podziwiać można jeszcze naturalne meandry Warty oraz warciska, czyli starorzecza tej rzeki. Brzegi porasta tu olcha i wierzba, a przy odrobinie szczęścia w zaroślach można dojrzeć bekasy i czajki. Za wzgórzem Dobra widać już Mstów za którym rzeka opuszcza swój pierwszy przełomowy odcinek. Na drugi natrafi wracając do pierwotnego koryta w okolicy Działoszyna. Ciekawostki: - odległość od źródeł Warty do spotkania z Odrą jest większa niż Odry od jej źródeł do tego samego miejsca - jeśli uwzględnić tylko długość rzeki znajdującej się na terytorium kraju, to Warta okazuje się być drugą co do długości rzeką w Polsce zaraz po Wiśle - jest drugą rzeką wymienianą w hymnie Polski : Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę - pod Gorzowem Wlkp. z Wartą krzyżuje się rurociąg "Przyjaźń". - nazwa miasta, w którym Warta ma swoje źródła – Zawiercie wzięła się właśnie od nazwy rzeki i określenia "za Wartą". - nazwa Warta jest nazwą klubu piłkarskiego Warta Poznań, który gra w I lidze polskiej - w Czmońcu stoi wieża widokowa umożliwiająca obserwowanie rzeki.

Kesz zasadzony u podstawy Góry Dobrej pod Mstowem. Ciekawe jest ukształtowanie tej góry. Prawie regularne koło. W zasadzie cały pobliski teren jest "górzysty" ale te górki zaczynają cię po drugiej stronie Warty. Ponadto zbocza zaczynają się stromo i przechodzą łagodnie w szczyt... spokojnie mozna zbudowac... zamek. Wszystkie lasy dookoła są iglaste natomiast na Dobrej występują brzozy, tylko szczyt jest porośnięty sosnami... Nigdzie dookoła nie ma tylu brzóz... kwadrat 15x15 metrów, wyrażnie obsypany lekkim obwałowaniem, i zaznaczone kamieniami 4 wejścia z każdej strony świata. Podejrzewam ponadto, że kamienie były ułożone także dookoła, ale z czasem pozostały te największe przy wejściach. W czasie epidemii cholery nie chciano wieźć zwłok przez całe pobliskie miasto (Mstów) więc założono mały, odrębny cmentarz. Większośc ludzi nawet nie wie po co jest ten krzyż. Ot, mały cmentarz choleryczny.

Żródło: http://fotosesja.phorum.pl/viewtopic.php?p=625

 

uwaga! aktualnie w keszu nie ma nic do pisania!!!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 52x Niet gevonden 1x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij