Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Czerwony łuk - OP80MP
Owner: efferus
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 214 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-04-2014
Date created: 15-04-2014
Date published: 15-04-2014
Last modification: 15-04-2014
20x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
42 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

CZERWONY ŁUK

 

Po raz pierwszy wzmianka o produkcji cegieł w Kruszynie pojawiła się w 1797 r. Umowa zawarta pomiędzy Ostrowskimi, właścicielami dóbr Maluszyn, w skład których wchodziła Kruszyna, a wyrobnikiem cegły Janem Orłowskim jest kontraktem na wyrób gatunkowej cegły. Za swoją pracę rzemieślnik oprócz pieniędzy miał zostać wynagrodzony w naturze: zbożem, gorzałką oraz piwem.
U schyłku życia A. Ostrowskiego roczna produkcja cegły sięgała 500 tysięcy sztuk. Zatrudniano 10 pracowników. Po śmierci Aleksandra majątek przejął jego syn Józef, który wybudował nowy piec wraz z suszarnią. Nowy piec służył do wypalania cegły pełnej, dachówek (rzymskiej i tzw. karpiówki), kafli, różnego rozmiaru sączków, doniczek, garnków, a także figurek. W okresie wzmożonej produkcji w zakładzie pracowało ok. 18 ludzi. W latach 1921-23 cegielnia była nieczynna. Zakład należał wówczas do hrabiego Augusta Potockiego, który w 1923 r. w spadku po bezpotomnie zmarłym J. Ostrowskim przejął maluszyński majątek. Ponieważ nowy właściciel musiał odprowadzić znaczny podatek od nabytego majątku (ok. 1 mln zł) , sprzedał lasy w okolicach Kruszyny. Spore połacie lasu pomiędzy Trzebcami a Kruszyną wykupili ponoć bogaci Żydzi z Przedborza. Do wyrębu zatrudniali chłopów z Trzebiec. Solidne bale drzewne ładowano na wozy konne i zwożono nad Pilicę. Rzeką spławiano je w kierunku Warszawy. Domiar podatku sprawił, że w gruzach legły plany Potockiego, który chciał poprowadzić linię kolejki wąskotorowej od swojego majątku w Maluszynie przez Rudkę (miał tam gorzelnię), Kruszynę, Kodrąb (wapiennik) do stacji kolejowej w Radomsku. Podobno istniała także koncepcja poprowadzenia linii kolejowej dalej – do podpiotrkowskich Gorzkowic. Żaden z pomysłów nie doczekał się realizacji.
Produkcję cegielni przerwał wybuch II wojny światowej. Do niemieckiej niewoli trafił Jan Kopański, mistrz produkcji cegieł. Jego wiedza i doświadczenie okazały się cenne dla okupacyjnych władz. Niemcy sprowadzili go z obozu do Kruszyny. Można uznać, że znajomość sztuki strycharskiej uratowała mu życie.
Po wojnie zakład upaństwowiono. Na początku lat 60. podłączono energię elektryczną, a w latach 70. XX w. rozpoczęto dodatkowo produkcję supremy i betonowych pustaków. Druga połowa lat 80. to kryzys polskiej gospodarki, który przełożył się na losy zakładu w gminie Wielgomłyny. W 1988 r. firma znalazła się pod zarządem Urzędu Gminy i na dwa lata uruchomiono produkcję. Później zakład przeobrażono w bazę transportową.

źródło: Ziemia Łódzka Nr 1 (136) styczeń 2013

Skrzynka ukryta w jednej z kilku cegielni. Nie podaję gumowców jako dodatkowego atrybutu, ale jak jest mokro to mogą się przydać;) Skoro cegielnia to sporo gliny możecie mieć ją na butach:D w okolicy znajdziecie bardzo dużo glinianek. Większość z nich wypełniona jest wodą. Podejmujcie kesza ostrożnie! Miejscówka w sumie na uboczu, ale nigdy nic nie wiadomo, bo w małych miejscowościach wszystko ludzi ciekawi:)

 

Poniżej podaję kordy do miejsca, z którego możecie w miarę bezpiecznie wbić do innej cegielni, ale tylko na własną odpowiedzialność!

N 51 01.283
E 19 47.160

Wielkie dzięki dla gaga za pomoc i wskazówki przy zakładaniu kesza!:)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
czerwony łuk
wszystko jasne:)
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 0x Picture 5x All entries Gallery