Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół w Krasieninie - OP80A7
pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana
Owner: green team
Founder: Andrzejj
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 191 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-03-2014
Date created: 31-03-2014
Date published: 31-03-2014
Last modification: 31-03-2014
29x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
38 visitors
20 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pierwsze wzmianki na temat parafii pochodzą z drugiej połowy XV wieku. W 1460 r. Jakub Koniński nadał nowo erygowanej parafii w Krasieninie 3 łany miary lubelskiej, staw na końcu wsi, łąki pod lasem, karczmę, 2 zagrodników, 50 grzywien dziesięciny z ról folwarcznych w Jakubowicach i Krasieninie. Jednocześnie zobowiązał się, że własnym kosztem zbuduje kościół, plebanię, zakupi księgi i sprzęty liturgiczne. Tak też się stało. W latach 1470-80 został wzniesiony drewniany kościół pw. Św. Sebastiana. W okresie reformacji, w drugiej połowie XVI w. świątynia przez jakiś czas znajdowała się w rękach kalwinów.

Obecny kościół pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana został wzniesiony w latach 1635-1653 z fundacji Marianny Michałowskiej. Kościół zniszczony był przez wojska szwedzkie, następnie remontowany i konsekrowany w 1745 r. przez bp. M. Kunickiego. Jest to obiekt murowany z cegły, jednonawowy, późnorenesansowy. Przy prezbiterium z jednej strony znajduje się zakrystia, nad nią skarbiec, z drugiej strony jest kaplica otwarta do nawy arkadą, od frontu wieża z głównym wejściem w przyziemiu. W kościele znajduje się 6 ołtarzy: w prezbiterium główny, drewniany na podmurowaniu barokowy, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce oraz dwa ołtarze boczne wczesnobarokowe, z lewej strony obraz św. Antoniego, z prawej św. Sebastiana. W nawie po lewej stronie znajduje się ołtarz z obrazem św. Urszuli, po prawej stronie z obrazem św. Józefa – obydwa rokokowe. W kaplicy mieści się ołtarz rokokowy z obrazem bł. ks. Władysława Gorala. Nawa i prezbiterium nakryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami pokrytym dekoracją stiukową typu „lubelsko-kaliskiego”. W kruchcie sklepienie kolebkowo-krzyżowe, w kaplicy kopuła na żagielkach, w zakrystii kopuła płaska, w skarbcu sklepienie klasztorne. Na chórze muzycznym znajdują się ograny 6-głosowe. Chrzcielnica rokokowa.
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica (XXw.) w stylu ludowym, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej, oszalowana, nakryta daszkiem brogowym pod blachą, posiada 3 dzwony.
Kościół był wielokrotnie remontowany. Kolejne remonty przeprowadzane były m.in. w latach 1931-36, 1966 (wnętrze), 1974 (elewacje). W 2009-2010r. wymieniono podłoże posadzkowe, wykonano ogrzewanie posadzkowe, położono nową granitową posadzkę. Wykonano nowa ambonkę, świecznik z białego marmuru i ołtarz.
Pod koniec XIX wieku parafia Krasienin należała do dekanatu lubartowskiego i skupiała 773 wiernych. Od 1948 r. należy do dekanatu garbowskiego, liczy 2315 wiernych. Z parafii pochodził bp Władysław Goral, sufrafgan lubelski, zamęczony w Oranienburgu.
Miejscowości wchodzące w skład parafii:
Kawka, Krasienin kolonia, Krasienin wieś, Majdan Krasieniński, Osówka, Pryszczowa Góra, Smugi, Stoczek kolonia, Stoczek wieś, Wola Krasienińska kolonia, Wola Krasienińska wieś, Wólka Krasienińska

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół
Log entries: Found 29x Not found 0x Note 1x Picture 1x All entries Gallery