Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PARK Pałac - OP7CCA
Owner: elmarmu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 421 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-01-2014
Date created: 19-02-2014
Date published: 19-02-2014
Last modification: 26-02-2014
27x Found
1x Not found
2 notes
watchers 0 watchers
30 visitors
17 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Compass  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Gierczyn był wymieniany już w latach 1295-1305 w  formie Ger. Następnie wieś ta byłą wzmiankowana w 1385 roku, jako Geran a następnie Giehren i Kierz. Po II Wojnie Światowej przez kilka lat wieś ta nazywana była Gerbichy.


 

GIERCZYN to wieś ciągnąca się ok.22 km, położona jest na Dolnym Śląsku, w Górach Izerskich, na północnym zboczu Grzbietu Kamienickiego oraz na Pogórzu Izerskim, w dolinie Czarnotki na wysokości ok. 420-580 km.

 

Umiejscowiona przy dawnym handlowym Trakcie Żytawsko-Jeleniogórskim, który przecina w połowie jej luźną zabudowę łańcuchową. Wieś wzmiankowana jest w 1385 jako Geran, później także Giehren i Kierz (przez kilka lat po II wojnie światowej – Gerbichy), stanowiła w średniowieczu własność trzech rodów rycerskich. W 1570 Hans Schoff sprzedał wieś rodzinie Zeydlitzów, prowadzącej tu prace górnicze.

 

Okolice Gierczyna charakteryzuje złożona budowa geologiczna. Zbocza Grzbietu Kamienickiego tworzą staropaleozoiczne granitognejsy oczkowe, przemieszane z drobnoziarnistymi i laminowanymi granitami leptytowymi i leukogranitami oraz młodopaleozoicznymi łupkami łuszczykowymi(zawierające największe w kraju kryształy granatów) W Kotlinie Mirska występują mioceńskie piaski, żwiry i mułki. U podnóża Grzbietu Kamienickiego skały są okruszone rudami cynu i kobaltu. Do dziś zachowały się pomiędzy Gierczynem a Kotliną ślady górniczej przeszłości wsi, w postaci sztolni i zarośniętych kamiennych hałd. Tuż na wschód od wsi Gierczyn znajdują się wyrobiska kopalni "Morgenröthe". Wylot sztolni tej kopalni leży na południe od drogi biegnącej z Gierczyna w kierunku na przysiółek Lasek. Eksploatowano tu rudy cyny o zawartości 0,78% Sn, przy czym największe nasilenie wydobycia przypada na lata 1773-1780. W tym samym miejscu w późniejszym czasie znajdowała się kopalnia "Süsette" eksploatująca rudy kobaltu. Były to prawdopodobnie te same wyrobiska górnicze, noszące w różnym czasie różne nazwy.

 

 

Gierczyn jest wsią rolniczą. Rozległy teren zajmują łąki oraz na pn. w Kotlinie Mirska stawy hodowlane. Wyższe partie grzbietu Kamienickiego porastają lasy świerkowe.

 

Przez swoje wspaniałe położenie stanowi punkt wyjścia na wycieczki w Góry Izerskie. Przez wieś przechodzi zielony szlak z Mirska do Świeradowa Zdr. oraz niebieski z Kamienia do Rębiszowa.

Gierczyn zachował układ wsi łańcuchowej z interesującym zespołem zabudowań.


W Gierczynie znajdował się dawniej piękny pałac. Niestety nie istnieje on już. Zbudowano go na początku XX wieku. Nie można dokładnie określić daty jego rozebrania. Wieś ta, jak zresztą cały majątek należała do „klucza zamku gryf”. Władali nim hrabiowie von Schaffgotsch z Cieplic. Do dziś z pałacu pozostała brama wjazdowa,oficyna z XIX wieku oraz dom ogrodnika. Po pięknym pałacu dzisiaj istnieje fragment podjazdu.


Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 27x Not found 1x Note 2x All entries Show deletions