Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Nieśmiertelni #36 - Radziwiłka - OP7C30
Synowie Ziemi Pomorskiej waleczyli i pozostali w lesie Rokicina
Eigenaar: keram58
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 78 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:05 h    Lengte: 0.10 km
Geplaatst op: 09-09-2014
Gemaakt op: 11-02-2014
Gepubliceerd op: 09-09-2014
Laatste verandering: 09-09-2014
65x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
60 x Bekeken
47 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Fotoimpresje, nieczytak202, weather, żeliwny
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Na tym samodzielnym cmentarzu wojennym pochowano około 300 żołnierzy uczestników krwawych zmagań nad Bzurą miedzy innymi pochowano tu żołnierzy 14 Pułku Piechoty z 4 Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Armii Pomorze.

15 września 4 Dywizja Piechoty przeszła do obrony linii Bzury utrzymując ubezpieczenia na prawym jej brzegu. 16 września 67 Pułk Piechoty wzmocniony dywizjonem artylerii stanowił odwód Grupy Operacyjnej . W tym dniu Niemcy rozpoczęli regularne natarcie na Urzecze bronione przez 14 Pułku Piechoty. Pułk cofnął się do Bogorii Dolnej. Tu wsparł go ogniem na wprost 4 Pułk Artylerii Lekkiej i 11 pociąg pancerny. Powstrzymanie niemieckiego natarcia dało dywizji czas na zorganizowanie obrony na prawym skrzydle. Niemcy zaczęli jednak zagrażać skrzydłu dywizji. Dowódca 4 Dywizji Piechoty zdecydował więc cofnąć się za Słudwię, organizując obronę na linii Złaków Kościelny - Retki – Świeryż. W czasie działań odwrotowych oddziały toczyły ciężkie walki pod Zdunami. Wieczorem rozbite południowe skrzydło Grupy Operacyjnej gen. Grzmota-Skotnickiego wycofało się na pozycje 4 Dywizji Piechoty i dołączyło do niej. Nocą z 16 na 17 września zgrupowanie to przeszło w rejon Osmolin – Kiernozia. 17 września atakowane przez lotnictwo, przemęczona i głodna dywizja maszerowała do lasu Brzeziny. Tu zdemontowano działa i pozostawiono je w lesie. Tu też otrzymała rozkaz opanowania rejonu Białej Góry i osłony wycofujących się przez Puszczę Kampinoską wojsk armii Poznań i Pomorze. Wieczorem dywizja rozpoczęła marsz po osi Jamno – Iłów – Łaziska – Biała Góra. O świcie 18 września maszerujący w awangardzie 14 Pułk Piechoty uderzył na Białą Górę i przeszedł drogę Sochaczew – Wyszogród. Kontratak wojsk niemieckich odrzucił jednak osamotniony pułk. Ponawiane ataki oddziałów 4 Dywizji Piechoty nie przynosiły spodziewanych rezultatów. W wyniku ogromnych strat i przemieszania oddziałów dywizja utraciła zdolność bojową.

18 września żołnierze dywizji dotarli do rejonu koncentracji w Budach Starych, skąd przeprawiać się mieli przez Bzurę. Nocą z 18 na 19 września przeprawiły się przez rzekę przemieszane oddziały Grupy Operacyjnej gen. Bołtucia, a wieczorem 19 września dotarły do Kazunia. Tylko nielicznym żołnierzom udało się przedostać do Warszawy po krwawym boju pod Łomiankami.

Skrzynka ukryta poza terenem cmentarza pod sosną. Nie trzeba kopać, przykryta tylko igliwiem i korą.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Afbeeldingen
Cmentarz
Kwatery
Sosna
Tu szukaj
Logs: Gevonden 65x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij