Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
HK Jaskinia Macieja - OP7A11
Na mapach turystycznych zaznaczono w tym miejscu jaskinię.
Właściciel: Killem
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 296 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.40 km
Data ukrycia: 09-01-2014
Data utworzenia: 09-01-2014
Data opublikowania: 09-01-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 26-02-2014
38x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
48 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wydobywany tu wapień był używany jako kamień budowlany. Na terenie Płazy działało kilka takich łomów, a pochodzący z nich materiał możemy oglądać m. in. w murach budynków gospodarskich w rejonie pałacu i kościoła. Zbudowano z niego także mur otaczający park pałacowy. 
Osobliwością tego łomu są tzw. lochy. Na mapach turystycznych zaznaczono w tym miejscu jaskinię, tak też zakwalifikowali je speleolodzy, którzy penetrowali trzy tutejsze lochy w roku 1993. Tak naprawdę są one jednak dziełem człowieka, a powstały z bardzo prozaicznych powodów: gdy szczególnie wartościowa warstwa eksploatowana w łomie zagłębiała pod coraz grubszym bezwartościowym nadkładem, to aby uniknąć niepotrzebnej roboty wykonywano loch, czyli niszę, krótką komorę lub nawet bardziej złożone „wyrobisko” o wysokości odpowiadającej pożądanej części masywu skalnego. Działania takie podejmowano jeszcze stosunkowo niedawno, nawet w latach 50. XX wieku, lecz tradycja podziemnego wydobycia kamienia budowlanego jest bardzo stara (w ten sposób uzyskano np. budulec na katedrę Notre Dame w Paryżu). Jak jednak widać, szybko o tym zapomniano i lochy, jak wszystkie podziemia, stają się teraz miejscami legendarnymi . 
Dla porządku trzeba dodać, że w okolicach Chrzanowa rejestrowane są różne formy krasowe, jako że w budowie geologicznej tego terenu duże znaczenie odgrywają skały węglanowe, podatne na rozpuszczanie w wodach gruntowych. Nie spotyka się natomiast wcale  jaskiń w rozumieniu speleologicznym, tzn. dostępnych dla penetracji ludzi, o czym przesądzają właściwości tych skał. 

Cache

 

Miejsce jest niebezpieczne podejmujecie skrzyneczkę na własna odpowiedzialność, koordynaty dokładnie +- 0,5m, skrzyneczka znajduje się pod kamieniem po lewej stronie od wejścia ok. 3-4m nisko, widać to miejsce z zewnątrz ale żeby ja dostać trzeba wejść do środka, jaskinia posiada dwie małe komory. A zapomniałem, w drugiej komorze mieszka Troll Maciej radze go nie budzić :).

 

 

 

 

Obrazki/zdjęcia
Wejście do jaskini
spiler
Maciej
Wpisy do logu: znaleziona 38x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria