Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Jedlińskie Raki - OP78FB
Tam gdzie zimują raki
Eigenaar: MalinPablo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 130 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 1:00 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 24-12-2013
Gemaakt op: 24-12-2013
Gepubliceerd op: 24-12-2013
Laatste verandering: 26-08-2016
11x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
67 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Elvis7, parlando
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jedlińskie Raki

Miasteczko Jedlińsk w centralnej Polce ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Dlatego też postanowiłem założyć w nim swoją pierwszą skrzynkę i do tego multi żeby pokazać Wam jak najwięcej z jego historii.

Jedlińsk był miastem prywatnym Mikołaja Jedlińskiego, herbu Nabrani, lokowanym na prawie magdeburskim w 1530 r. przywilejem Zygmunta I Starego. Prawa miejskie stracił w 1869 r.

Kościół w Jedlińsku

Właściciel ufundował w początkach XVI w. pierwotny kościół drewniany i wtedy też powstała tu parafia katolicka. W 1561 r. kościół został zajęty przez arian, dzięki protekcji Jedlińskich. Arianie założyli tu szkołę, sprowadzając nauczycieli z Rakowa. W 1630 r. nabył Jedlińsk Stanisław Witowski i usunął arian. Dziedzic Witkowski w 1645 r. ufundował murowany kościół pw. MB Szkaplerznej i św. Stanisława bp. Jednak już w 1655 r. został doszczętnie zniszczony przez Szwedów, a wkrótce "morowe powietrze" zupełnie miasto wyludniło. W drugiej połowie XVIII w.gruntownie odrestaurowano kościół parafialny nadając tytuł św. Apostołów Piotra i Andrzeja, prawdopodobnie według projektu Jakuba Fontany, staraniem dziedzica Aleksandra Józefa Załuskiego i jego syna bp. krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego

Kościół orientowany, barokowy, fasada zachodnia posiada dwie wieże, w szycie fasady znajduje się herb Junosza biskupa Załuskiego.

W kościele są również obrazy i polichromie malowane przez Tadeusza Kuntzego pochodzące z XVIII wieku.

Naprawdę polecam wejść do środka Kościół w środku jest bardzo ładny. Niestety otwarty jest głównie w godzinach, kiedy są msze. W soboty zwłaszcza te ciepłe jak się ma trochę szczęścia to można trafić na otwarty kościół (przygotowania do wesel).

Historia

W latach 1630-1669 pozostawał w posiadaniu Witowskich. Najazd szwedzki w 1655 roku spowodował zniszczenie miasteczka. W drugiej połowie XVII i w XVIII wieku miejscowe gimnazjum podlegało Akademii Krakowskiej. Po Witowskich majątek przejął Aleksander Załuski, mąż Teresy Witowskiej. Po nim Jedlińsk był w posiadaniu Józefa Sołtyka, od 1731 r. Franciszka na Słupowie Szembeka, od 1747 r. Teresy z Działyńskich Sikorskiej, od 1752 r. Stanisława Andrzeja Załuskiego, syna Aleksandra. Do 1793 r. wieś należała do Franciszka Lanckorońskiego, który sprzedał Jedlińsk Wilhelmowi Jacobsonowi.

W roku 1794 koło wsi kwaterował Tadeusz Kościuszko, przemieszczając się z wojskiem w kierunku Warszawy. Potem właścicielem był Tomasz Dangiel, a później generał Mikołaj Bronikowski. 11 czerwca 1809 roku odbyła się tu bitwa wojsk Księstwa Warszawskiego z Austriackimi (bitwa pod Jedlińskiem). Mogiła poległych mieści się przy drodze do Woli Gutowskiej. W 1860 roku zburzono gotycki kościółek szpitalny pw. św. Wojciecha. W roku 1869 Jedlińsk został pozbawiony praw miejskich, stając się niewielką osadą.

Ciekawostki:

Herbem Jedlińska jest rak. W wieku XVII i XVIII w przepływającej przez miejscowość rzece Radomce, było bardzo dużo raków, z czego Jedlińsk słynął.

Ciekawy zwyczaj - Kusaki

Co roku w ostatni wtorek przed Wielkim Postem mieszkańcy Jedlińska obchodzą wywodzący się prawdopodobnie z 1778 roku obrzęd ludowy, zwany ścięciem śmierci. Pierwsza wzmianka o tym obrzędzie pojawiła się 22 lutego 1860 r. w warszawskiej Gazecie Codziennej. Był to przedruk listu księdza Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku, który opisuje zapustne widowisko. Szczerze polecam to widowisko.

Kesz to fajna skrzyneczka z paroma giftami i FTFami.

EDIT: pierwsza była fajna, ta już zwykła tylko logbook.

Pierwszym etapem są dwie tablice informacyjne. Koordy pokazują na bramę kościoła w Jedlińsku. Są tam pewne cyfry – daty związane z historią kościoła. Wykorzystujemy pierwsze trzy. Pierwsza data to cyfry ABCD druga to EFGH, a  trzecia  IJKL. Żeby dojść do drugiego etapu należy rozwiązać poniższe równanie.

N 51˚ (DxF).(J)(F-B)(K-L)

E 21˚ (K-D)(J).(A+E)(C)(D-H)

W punkcie wskazanym prze kordy znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy AK walczących w pewnych latach za ojczyznę. Lata, w których walczyli to cyfry MNOP – RSTU. Jak staniesz tyłem do tablicy to zobaczysz pomnik. Miejsca w którym kryty jest kesz wyznacza równanie

N 51˚ (T-2)(M-R). (T)(T)(T)

E 21˚ (U).(U+R)(TxT)

Miejsce ukrycia kesza jest związane z występowaniem stwora z pomnika.

 

 koordy wyznaczone przy pomocy ipada, może być mała różnica, ale nie powinno być problemu z odnalezieniem kesza.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 47 keer, Hits: 3 keer.
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
1 Eindlocatie --- po wschodzniej
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien