Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Klamra spinająca - OP7786
Spacerem po Chełmie
Owner: starletka
Founder: NivilS
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 196 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-11-2013
Date created: 30-11-2013
Date published: 30-11-2013
Last modification: 01-12-2013
79x Found
3x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
51 visitors
47 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niezwykle ciekawym miejscem na obszarze Chełma, leżącym we wschodniej części miasta, jest osiedle kolejowe, funkcjonujące obecnie pod nazwą „DYREKCJA". Pierwotnie ten obszar należał do starostwa chełmskiego, a następnie do władz państwowych. Funkcjonował tutaj folwark pod nazwą Starostwo-Obłonie. W 1927 r. w tym miejscu postanowiono wybudować siedzibę dla Dyrekcji PKP w Radomiu oraz potężne osiedle kolejowe. Dzielnica miała nosić nazwę „Nowe Miasto" i według planów przygotowanych przez Adama Kuncewicza i Adama Paprockiego, była przeznaczona dla 50 tysięcy ludzi. Biorąc to pod uwagę, inwestycja była porównywalna do budowy Gdyni. Obok ponad 150 budynków mieszkalnych, usytuowanych przy przestronnych i regularnie zaplanowanych ulicach (główne budynki osiedla miały tworzyć stylizowany kształt orła), miał powstać monumentalny gmach dla radomskich władz kolejowych oraz liczne obiekty sportowe i handlowe. Główną osią komunikacyjną miała być Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, prowadząca od dworca PKP do gmachu dyrekcji. Część dzielnicy miała zostać przeznaczona na zabudowę indywidualną, prywatną lub w ramach spółdzielni mieszkaniowych, działających przy organizacjach zawodowych i społecznych. Inwestycję rozpoczęto w 1928 r. i niestety dosyć szybko przerwano z powodu kryzysu gospodarczego. Niewykończone budynki przez kilka lat niszczały i dopiero tuż przed wybuchem II wojny światowej zostały wykończone, w tym również gmach dyrekcji. Przeniesienie urzędów kolejowych z Radomia miało nastąpić 1 grudnia 1939 r. Niestety wybuch wojny uniemożliwił realizacje tego planu. W okresie powojennym zrezygnowano z dokończenia inwestycji, a obszar „Nowego Miasta" zabudowano nowymi osiedlami, które nie nawiązywały stylem do przedwojennych budynków. Mimo częściowej realizacji zamierzenia, całe osiedle uznano za obiekt zabytkowy. Same budynki, charakteryzujące się doskonałym wykończeniem i jednolitym kształtem, stanowią ciekawy przykład myśli budowlanej okresu międzywojennego. Potężny gmach dyrekcji po wojnie stał się siedzibą licznych urzędów szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Zespół Dolnej i Górnej Dyrekcji spięte są kompozycyjnie jakby klamrą, malowniczym osiedlem złożonym z 30 kilku wolnostojących budynków willowych, dwurodzinnych, w części piętrowych wybudowanych w rejonie ulic:  Reymonta, Czackiego, Słowackiego, Stephensona, Szwoleżerów i Chopina. Wille te maja charakter dworków ukrytych w masie zieleni, rozlokowanych wzdłuż ulic,   wkomponowanych w zbocze wzniesienia. Przeznaczone były dla ważnych urzędników i stąd komfortowe urządzenia. Każde mieszkanie składało się z 5 pokoi, kuchni i alkowy, rozplanowanych  na dwu kondygnacjach połączonych ze sobą wewnętrznymi schodami. W pobliżu gmachu dyrekcji, w głębi rozległego ogrodu rozmieszczone są dwie piękne wille, architekturą zbliżone do pozostałych budynków, jednak bardziej obszerne 7-pokojowe, przeznaczone dla dyrektora i 5 –pokojowe dla zastępcy.

Aktualnie budynki zajęte są przez podmioty gospodarcze.     Całe osiedle objęte jest ochroną konserwatorską, oszpecone niestety w czasach PRL budynkami współczesnymi.

Co do kesza:

Weź coś do pisania i rękawiczki. Kesz ukryty z tyłu Domu Kultury.

Powodzenia


Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
tu szukaj