Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WOLICA ŚNIATYCKA –miejsce pamięci narodowej - OP76F9
Właściciel: grafen
Założyciel: NivilS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 235 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-11-2013
Data utworzenia: 23-11-2013
Data opublikowania: 23-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 05-11-2023
8x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
15 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

  • Na polach między Komarowem a Cześnikami rozegrała się 31 sierpnia 1920 r. wielka bitwa kawaleryjska - największa w XX stuleciu i zarazem ostatnia w dziejach świata bitwa z wyłącznym udziałem konnicy. Starły się w niej polska 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla z 1 Konną Armią Siemiona Budionnego, słynnego pogromcy "białych" generałów rosyjskich Denikina i Wrangla z 1919 r.

    Bitwa, której główne zmagania toczyły się wokół Wolicy Śniatyckiej, trwała cały dzień. Była morderczym bojem, w trakcie którego doszło do dziesiątków szarż zwartych kawaleryjskich formacji. Po polskiej stronie walczyło 6 pułków kawalerii i 2 dywizjony artylerii konnej. Konarmię Budionnego tworzyły 3 dywizje bolszewickiej jazdy.

    Chociaż, według niektórych historyków, bitwa ta nie wyłoniła zwycięzcy, jest uważana za jeden z większych triumfów w dziejach polskiej jazdy. Z pewnością jej rezultatem było zmuszenie armii Budionnego do odwrotu. Po stratach poniesionych w boju pod Komarowem ta formacja, stanowiąca dla Polski poważne niebezpieczeństwo w wojnie 1920 r., już nigdy nie odzyskała pełni zdolności bojowej.

    W powojennej Polsce zapomniano o bohaterskich ułanach. Wielki kawaleryjski bój wytarto z księgi chwały polskiej jazdy. Nigdy nie zapomniano o nim w samym Komarowie. Co roku około 31 sierpnia w miejscowym kościele odprawiano mszę za poległych. Po 1989 r. na polach na północ od Wolicy Śniatyckiej wzniesiono kopiec z krzyżem i mogiłę poległych ułanów, które warto zobaczyć. W ostatnią niedzielę sierpnia odbywają się tutaj obchody rocznicy największej bitwy kawaleryjskiej XX wieku. Od niedawna uroczystości uświetnia pokazowa szarża ułanów, występujących w mundurach z 1920 r. Już stała się wielką atrakcją turystyczną.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mogiła zbiorowa w Wolicy Śniatyckiej.Miejsce upamiętniające żołnierzy poległych w bitwie pod Komarowem w dniu 31.08 1920 roku.Teren mogiły obejmuje 3400 metrów kwadratowych .W 1995 rokuw częśći środkowej został usypany ziemny kopiec, na którym postawiono metalowy krzyż.W południowo  - wschodniej części miejsca pamięći narodowej są dwie tablice marmurowe na postumentach z klinkieru wykonane w 1995 roku. Na jednej z nich sa wygrawerowane 26 nazwiska poległych żołnierzy w tej  bitwie. Na drugiej płycie tablicy wymieniono nazwy związków taktycznych , biorących udział w bitwie.


Skrzyneczka - pojemnik PET w maskowaniu przyrodniczym w jednym z iglaków. 

Powodzenia.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
spojler