Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pozostałość zamku - OP7133
Eigenaar: gagu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 198 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 08-09-2013
Gemaakt op: 09-09-2013
Gepubliceerd op: 09-09-2013
Laatste verandering: 30-01-2017
112x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
131 x Bekeken
89 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: grzesinek
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zamek nie przetrwał do dziś, został zniszczony podczas "potopu szwedzkiego", a w XIX w. całkowicie rozebrany, oglądać możemy jedynie jego relikt w postaci narożnika muru (budynku) z przyporą przy ul. Podzamcze, pochodzący z XV w. Przy ul. Koneckiej znajduje się fragment muru z bramą, ale mylnie jest on uważany za pozostałość po zamku, prawdopodobnie wybudowany został w wieku XVI w wyniku porządkowania wzgórza zamkowego.

Zamek położony był na wzgórzu w pn.-zach. części miasta i ufundowany został przez króla Kazimierza Wielkiego w II poł. XIV wieku. Budulcem był miejscowy kamień. Powstał prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu warownego, choć istnienie grodu jest jedynie hipotezą, niepotwierdzoną w dotychczas znanych źródłach. Zamek stanowił część systemu obronnego Polski stworzonego przez króla Kazimierza Wielkiego. Podstawową funkcją zamku była obrona przeprawy przez rzekę oraz szlaku handlowego. Do końca nie wiemy, czy był to zamek, czy dwór. Po raz pierwszy wymieniony jest w kronice Jana z Czarnkowa i określony jest mianem curia (po łac. dwór), tego samego terminu używa później Jan Długosz. W XV w. rozbudowany został przez Władysława Jagiełłę, otoczony murem, wtedy dopiero mógł uzyskać charakter zamku. W XVI w. był siedzibą starostwa niegrodowego. Wielokrotnie uszkodzony w czasie pożarów, które nawiedzały miasto i poważnie zniszczony w czasie "potopu szwedzkiego" już nie wrócił do dawnej świetności. W XVIII wieku został całkowicie opuszczony. Stopniowo rozbierany do połowy XIX w. Do dziś zachował się jedynie relikt muru przy ul. Podzamcze. Badania archeologiczne prowadzone w roku 1991 pod kierunkiem Jerzego Augustyniaka z Łodzi pozwoliły na odtworzenie przebiegu dawnych murów zamkowych.

Na zamku zatrzymywali się różni królowie, sam król budowniczy przebywał na zamku 2 razy i stąd wyruszył w swoje słynne ostatnie polowanie we wrześniu 1370 roku, a najczęstszym gościem był Władysław Jagiełło, potwierdzone jest 13 pobytów tego króla w Przedborzu (za "Itinerarium Króla Władysława Jagiełły 1386-1434"). Przedbórz (i zapewne zamek) był także ostatnim przystankiem dla orszaków królewskich w drodze na sejm do Piotrkowa.
Źródło: www.przedbórz.com.pl

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Relikt muru
W okolicy.