Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Partyzantów 2-óch - OP6FFC
Grób dwóch partyzantów - żołnierzy NSZ
Właściciel: Pabblo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 186 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-08-2013
Data utworzenia: 25-08-2013
Data opublikowania: 25-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 31-08-2013
9x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
22 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Mogiła dwóch partyzantów z czasów II WŚ. Według informacji na tabliczce zginęli oni w walce z Niemcami. Jednak podczas zdobywania informacji nt. tego grobu dowiedziałem się, iż śmierć tych ludzi nie była spowodowana starciem z Niemcami, a rozgrywkami wewnątrz organizacji partyzanckiej do której należeli. Obaj mężczyźni zmawiali się przeciwko dowódcy zgrupowania. Rozmowę tę usłyszał inny partyzant z tej organizacji i doniósł dowódcy o zamiarach kolegów. Dowódca postanowił ich zlikwidować zanim mogliby zrealizować swój plan. Zaraz po śmierci obaj zostali zakopani na podwórku na którym zginęli. Było to w gospodarstwie niedaleko którego stoi teraz mogiła.

Partyzanci zwykle cieszą się opinią walczących o wolność ojczyzny i rodaków. W rozmowach z okolicznymi mieszkańcami spotkałem się jednak z całkiem inną opinią: "To byli złodzieje i szabrownicy, zabierali ludziom świnie, kury itp. Nie prosili tylko żądali, bez możliwości sprzeciwu". Do historii przeszedł incydent kiedy jednemu z gospodarzy partyzanci zabrali prosię, odcięli mu łeb który zostawili gospodarzowi z kartką, na której napisali: "Za Twoje chowanie masz łeb na śniadanie".

Jesli ktoś z keszerów chciałby się dowiedzieć czegoś więcej może spróbować zdobyć informacje w najbliższym mogile gospodarstwie. Wg zdobytych przeze mnie informacji mieszka tam człowiek pamietający wydarzenia z tamtych czasów.

 

Sam kesz ukryty jest przy grobie partyzantów.

Najszybciej i najłatwiej jest tam dotrzeć jadąc drogą gruntową biegnącą brzegiem lasu, z miejscowości Stare Baraki.  Ruszając spod wiaty rowerowej (patrz waypoint) w kierunku lasu (północny zachód), należy dotrzeć do końca asfaltowej drogi prowadzącej przez wieś (ok 500m) i skręcić w lewo w drogę gruntową. Można tą drogą dojechać każdym autem osobowym lub rowerem. Im bliżej celu tym gęściejsze zarośla okalają drogę, należy więc wziąć pod uwagę ryzyko porysowania auta, jednak jadąc powoli można bezpiecznie podjechać pod samą mogiłę która stoi 2m od drogi.

Przy okazji tego kesza watro pojechać kilkaset metrów dalej i zdobyć drugi kesz "Partyzant".

Miłym gestem byłoby gdyby każdy zdobywca skrzynki zostawił na mogile mały znicz a w drodze powrotnej zabierał jeden wypalony. W ten sposób nie bedzie to miejsce zapomniane oraz zaśmiecone starymi zniczami.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Wiata rowerowa w m. Baraki Stare. Obok niej można zostawić auto i na dalszą część wyprawy ruszyć pieszo bądź rowerem. Po keszowaniu można usiąć i zjeść kanapki :).
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mogiła
Tabliczka
Mapa
Wiata rowerowa