Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cerkiew w Sieniawie - OP6FBB
1753 r.
Właściciel: marcz
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 177 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-08-2013
Data utworzenia: 22-08-2013
Data opublikowania: 22-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-02-2022
51x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
46 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

CERKIEW W SIENIAWIE

1753 r.


Trochę historii:

 

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Sieniawie - świątynia jest dawnym kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, murowanym z 1753 roku (w latach 1788 - 1947 pełnił funkcję cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela), obecnie jest tam dom przedpogrzebowy. W latach osiemdziesiątych XX wieku cerkiew była remontowana. Dzięki staraniom Adama Czartoryskiego, wybudowano go w 1753 roku wraz z murowaną dzwonnicą w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się drewniany XVII-wieczny kościół. W latach 1788 – 1947 świątynia pełniła funkcję cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego (Wojnar 1999). Pod względem architektonicznym, kościół wybudowano w stylu barokowym z dwukondygnacyjną elewacją. Budowla posiada boczne przybudówki oraz kruchtę, a całość pokryta jest dwuspadowym dachem zakończonym wieżyczką z sygnaturką i niewielką kopułą (Nałęcz 1988). Obecnie w kościele mieści się kaplica przedpogrzebowa Ze względu na fakt, iż budynek nie był odnawiany przez długi okres czasu, jego wygląd zewnętrzny oraz wewnętrzny niszczeje.

Wieloletnim proboszczem parafii w Sienawie był ks. Klemens Wachnianyn (1838-1892), zaś jego syn Anatol Wachnianyn to uznany ukraiński pisarz i kompozytor oraz zasłużony działacz kulturalny z przełomu XIX-XX w. W okresie międzywojennym parafia wchodziła do składu dekanatu sieniawskiego. W 1938 r. parafia w Sieniawie liczyła 1740 wiernych. Ostatnim proboszczem był ks. Antoni Melnyczuk.

Po 1947 r. w wyniku deportacji miejscowej ludności ukraińskiej parafia przestała istnieć. Cerkiew sieniawską zamieniono na magazyny PGR. W latach 70-tych świątynię przejęła parafia rzymskokatolicka, w połowie lat 80-tych przeprowadzono gruntowny remont.

Parafia wznowiła działalność 12 października 1993 r. Od tej pory w miejscowej cerkwi pozostającej nadal własnością parafii rzymskokatolickiej odbywają się coniedzielne nabożeństwa dla grekokatolików. Pierwszym duszpasterzem odnowionej parafii był ks. dr Bogdan Parch, który dojeżdżał z Jarosławia w latach 1994-1999. Kolejnym duszpasterzem był ks. Jan Tarapacki (1999-2004). od 25 maja 2001 r. parafię w Sieniawie obsługuje ks. Vasile Stoica z Jarosławia.

Na chwilę obecną cerkiew jest zamknięta i służy jedynie jako dom pogrzebowy. Całość otoczona wysokim murem i zamknięta pod kluczem.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały z książek i stron internetowych.



Jest to skrzynka typu Mikro-Magnetyk. Namiary wskazują na miejsce ukrycia. Po znalezieniu skrzynki proszę ją tak samo odłożyć na swoje miejsce.

Proszę o dyskretne podejmowanie skrzynki, gdyż miejsce jest ruchliwe i łatwo spalić ukrycie skrzynki.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia okolic Sieniawy i podejmowania pobliskich keszy.

W środku znajduje się sam dziennik (weź coś koniecznie do pisania).

 

Zapraszam wszystkich do podejmowania i życzę wszystkim powodzenia w poszukiwaniach.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.