Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Blue Gate - OP6BD5
Projekt "kajak"
Owner: gagu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 214 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-07-2013
Date created: 11-07-2013
Date published: 11-07-2013
Last modification: 11-07-2013
80x Found
6x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
67 visitors
62 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Ten niewielki projekt powstał w celu propagowania aktywnego spędzania czasu na spływie kajakowym. Trasa wiedzie korytem rzeki Pilicy na odcinku Maluszyn Krzętów. Kesze zakładane spontanicznie dla urozmaicenia spływu. Kilka keszy można podjąć suchą nogą (no chyba, że pada :)), a reszta dostępna jedynie przy użyciu sprzętu pływającego. Ze względu na nurt rzeczny może przydać się druga osoba w celu stabilizacji np. kajaka. Kesze dostępne typowo z wody będą miały taki atrybut i nie polecam poboru ich nawet wygimnastykowanym osobnikom :).

Miłośnicy nadpilickich krajobrazów stworzonych przez płynącą meandrami wśród malowniczych pagórków i łąk rzekę twierdzą, że już tylko dla samych widoków warto pojechać do Krzętowa czy Przedborza. W Maluszynie (gmina Żytno) czeka dodatkowa gratka - nowoczesna budowla nieźle wkomponowana w zabytkowe otoczenie dawnego majątku hrabiów Ostrowskich i Potockich. W Maluszynie dwa lata temu oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych i pierwszy w województwie łódzkim most podwieszany.

Most spina brzegi Pilicy na drodze wojewódzkiej nr 785 (trasa Żytno - Włoszczowa i dalej do Kielc), stoi na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego. W Maluszynie trasa przecina zabytkowy kompleks parkowy, w którym do 1945 roku stał pałac hrabiów Ostrowskich, biegnie też m.in.obok kościoła św. Mikołaja z 1777 roku i budynku starego tradycyjnego przydrożnego zajazdu.

Najpiękniejszy widok rozpościera się dla jadących od strony województwa świętokrzyskiego. Niebieskie maszty mostu - jakby zawieszonego w zieleni zabytkowego parku - mają w tle starą wieżę bramną latyfundium Ostrowskich.

Most istniał w tym miejscu już w XIX wieku. W latach 80. XX w., gdy w ruinę popadł stary historyczny most, wojsko zbudowało tam tymczasowy metalowy, do którego dojeżdżało się szosą malowniczo położoną serpentynami na nadrzecznej skarpie. Miała to ponoć być prowizorka, ale przetrwała ponad 20 lat.

Nowy (budowany w latach 2008-2009 za kwotę ponad 20 mln zł) most wrócił w miejsce historycznego. Trasa biegnie prosto, bez serpentyn, mniej więcej na wysokości drzew na parkowej skarpie. Most ma prawie 80 metrów długości (oraz w sumie 1,5 km podjazdów) i ponad 11 metrów szerokości. Posiada klasę obciążenia A - do 50 ton, ale na razie z powodu remontu na innym odcinku drogi nr 785 niewiele ciężarówek korzysta z tej trasy.

Pylon konstrukcji (podpora na liny) wznosi się na wysokość 22,5 metra. Jest też chodnik, dzięki któremu piesi turyści mogą spacerować przez most, oglądając z niego imponujące widoki na okoliczne lasy i Pilicę.

Tuż obok mostu zaczyna się jeden z najpopularniejszych w naszym województwie odcinków trasy spływów kajakowych. Szlak jest oznakowany, wiedzie od Maluszyna przez Krzętów oraz Przedbórz do Sulejowa i Inowłodza krętym korytem rzeki. Po drodze mija się wiele wysp, rozlewisk, starorzeczy. Brzegi obfitują w urokliwe miejsca na biwak. Czysta woda zachęca do kąpieli, zaś okolica urzeka krajobrazami. Najciekawsze przyrodniczo fragmenty objęto ochroną w ramach Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

Źródło: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/444601,perla-regionu-most-na-pilicy-w-maluszynie,id,t.html

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
most
widok z brzegu
z mostu na Pilicę