Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Radzieckiej - OP6BC8
Eigenaar: misiek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 31 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:20 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 09-07-2013
Gemaakt op: 10-07-2013
Gepubliceerd op: 10-07-2013
Laatste verandering: 15-03-2015
158x Gevonden
1x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
110 x Bekeken
125 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Gandalf_52, gurneyhalleck85, Maciex, rogatek, schron
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich powstał w 1951 roku i zajmuje powierzchnie 1,65 ha.
Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich zostało pochowanych łącznie 3088 żołnierzy i osób cywilnych. Liczba ta obejmuje 2525 żołnierzy poległych i zmarłych wskutek odniesionych ran przy wyzwalaniu Gdańska oraz bezpośrednio po jego wyzwoleniu, 537 jeńców wojennych oraz 27 osób cywilnych. Według zapisów na koniec 2008 roku w Księdze pochowanych na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, 1291 pochowanych stanowią żołnierze i osoby cywilne o ustalonej tożsamości. Od 1979 roku do 2009 roku zidentyfikowano 433 żołnierzy pochowanych na terenie tej nekropolii. 
Przy wejściu na cmentarz, po prawej stronie, znajduje się odsłonięty 30 marca 1984 roku pomnik Matki Polki i Rosjanki czekających na powrót swoich synów z wojny. 
Zaraz za pomnikiem Matek znajduje się pole grzebalne w kształcie prostokąta, częściej określane jako „Pole Gwiazd”, obejmujące dawne trzy zbiorowe mogiły żołnierskie. Otacza je murek granitowy, na nim tablice, na których wykuto 810 nazwisk pochowanych żołnierzy radzieckich, których tożsamość zdołano ustalić.
Wystrój pola cmentarnego stanowi 1088 zwróconych ku południowi pięcioramiennych gwiazd.
Centralną część cmentarza i jego wystroju stanowi zlokalizowany na tarasie, za Polem Gwiazd, monumentalny pomnik w postaci zaoblonej do wewnątrz ściany długości 30 m i wysokości 4,5 m, z centralnie umieszczoną płaskorzeźbą z piaskowca, przedstawiającą trzech żołnierzy radzieckich w walce oraz umieszczonymi po bokach tej rzeźby napisami w językach: polskim i rosyjskim, treści „Odnieśliście wielkie zwycięstwo, byliście nieustraszeni w boju, oddaliście życie własne za słuszną sprawę. Bohaterom Radzieckim poległym w r. 1945 przy wyzwoleniu Gdańska – mieszkańcy Gdańska”. 
W części najwyższej, na niewielkim wyłożonym płytami tarasie, znajduje się obelisk konstrukcji żelbetonowej o przekroju prostokąta o wymiarach 1 x 1,5 m i wysokości 18 m, ozdobiony w górnej części fryzem ze stylizowanych elementów gwiazdy, sierpa i młota oraz zwieńczeniem w postaci wykutej, metalowej kuli ziemskiej. Obelisk i prowadzące doń schody zostały wybudowane w 1949 roku. 
Wśród pochowanych znajduje się trzech bohaterów Związku Radzieckiego: 
– Major Gwardii Boridko Fiedor Pietrowicz - Dowódca Batalionu Czołgów, zginął 19.03.1945 roku, 
– Generał Major Sabir Rachimow – Dowódca 37 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty (Pierwszy generał narodowości uzbeckiej w Armii Radzieckiej), zginął 26.03.1945 r. od wybuchu pocisku wystrzelonego z ciężkiej artylerii okrętowej pancernika „kieszonkowego” „Lützow”, 
– Starszy Lejtnant Nikitin Witalij Pietrowicz, zginął 30.03.1945 roku.

 

O miejscu:

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich powstał w 1951 roku i zajmuje powierzchnie 1,65 ha.
Na Cmentarzu zostało pochowanych łącznie 3088 żołnierzy i osób cywilnych. Liczba ta obejmuje 2525 żołnierzy poległych i zmarłych wskutek odniesionych ran przy wyzwalaniu Gdańska oraz bezpośrednio po jego wyzwoleniu, 537 jeńców wojennych oraz 27 osób cywilnych. Według zapisów na koniec 2008 roku w Księdze pochowanych 1291 stanowią żołnierze i osoby cywilne o ustalonej tożsamości.

Przy wejściu na cmentarz, po prawej stronie, znajduje się odsłonięty 30 marca 1984 roku pomnik Matki Polki i Rosjanki czekających na powrót swoich synów z wojny. 

Zaraz za pomnikiem Matek znajduje się pole grzebalne w kształcie prostokąta, częściej określane jako „Pole Gwiazd”, obejmujące dawne trzy zbiorowe mogiły żołnierskie. Otacza je murek granitowy, na nim tablice, na których wykuto 810 nazwisk pochowanych żołnierzy radzieckich, których tożsamość zdołano ustalić.Wystrój pola cmentarnego stanowi 1088 zwróconych ku południowi pięcioramiennych gwiazd.

 
Centralną część cmentarza i jego wystroju stanowi zlokalizowany na tarasie, monumentalny pomnik w postaci zaoblonej do wewnątrz ściany długości 30 m i wysokości 4,5 m, z centralnie umieszczoną płaskorzeźbą z piaskowca, przedstawiającą trzech żołnierzy radzieckich w walce oraz umieszczonymi po bokach tej rzeźby napisami w językach: polskim i rosyjskim, treści „Odnieśliście wielkie zwycięstwo, byliście nieustraszeni w boju, oddaliście życie własne za słuszną sprawę. Bohaterom Radzieckim poległym w r. 1945 przy wyzwoleniu Gdańska – mieszkańcy Gdańska”. 

W części najwyższej, na tarasie, znajduje się obelisk o wysokości 18 m, ozdobiony w górnej części fryzem ze stylizowanych elementów gwiazdy, sierpa i młota oraz zwieńczeniem w postaci wykutej, metalowej kuli ziemskiej. Obelisk i prowadzące doń schody zostały wybudowane w 1949 roku. 

Wśród pochowanych znajduje się trzech bohaterów Związku Radzieckiego:

Major Gwardii Boridko Fiedor Pietrowicz - Dowódca Batalionu Czołgów, zginął 19.03.1945 roku

Generał Major Sabir Rachimow – Dowódca 37 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty (Pierwszy generał narodowości uzbeckiej w Armii Radzieckiej), zginął 26.03.1945 r. 

Starszy Lejtnant Nikitin Witalij Pietrowicz, zginął 30.03.1945 roku

 

O keszu:

Koordy wskazują wejście na cmentarz. Kiedy zapoznamy się z pomnikiem kobiet czekających na swoich synów, szukamy najwyższej konstrukcji na całym terenie. Udajemy się tam i idziemy wzdłóż murku otaczającego obelisk. Gdy murek się skończy, idziemy jeszcze ok 4 metry, obracamy się w prawo i po kilku krokach mamy piękny widok z góry na całą nekropolię i na miejsce ukrycia kesza. Przy podejmowaniu skrzynki, uważamy żeby się nie poślizgnąć.

W keszu czekają FTFy i fanty na wymianę. Enjoy it :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pole Gwiazd
Pomnik Matki Polki i Rosjanki