Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Polacy nie gęsi... - OP6AEA
Właściciel: gagu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 254 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-06-2013
Data utworzenia: 24-06-2013
Data opublikowania: 24-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 24-06-2013
99x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
51 odwiedzających
70 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aikido, KEISOR
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach wybudowany został prawdopodobnie w latach  1798-1800. Jak wyglądał pierwotnie nie wiadomo - przekształcono go w XIX-wieku  kilkakrotnie. Budowniczym był Kacper Walewski herbu Kolumna, poseł na Sejm Czteroletni.  Kacper Walewski zmarł w 1806 roku, natomiast jego żona Maria z Dąbskich Walewska  gospodarowała w Nagłowicach od 1832 roku. W tym czasie otoczyła dworek parkiem sadząc modrzewie, lipy i graby. W wyniku podziałów rodzinnych w 1853. Nagłowice nabył senator Kosicki z Koszyc i Zakrzowa,  żonaty z Marią z Walewskich. Rodzina Kosickich mieszkała w Nagłowicach w czasie powstania Styczniowego. W 1878 roku Nagłowice dziedziczył Józef Kosicki. Powiększył on dworek, założył nowy park, ufundował kościół i wytyczył cmentarz. Dzieci Józefa Kosickiego sprzedały Nagłowice w 1914 roku księciu Januszowi Radziwiłłowi. W 1928 roku, na mocy działów familijnych, Nagłowice otrzymał Michał Radziwiłł i połączył je ze swoimi dobrami - Oksę i Chyczą. W okresie międzywojennym książę wybudował obszerny pałac, w którym obecnie mieści się Dom Dziecka. Po zakończeniu II-wojny światowej majątek rozparcelowano. Do listopada 1945 roku pałac i dworek były w posiadaniu Związek Literatów Polskich. Z okazji 400-lecia śmierci Mikołaja Reja, w 1969 roku w dawnym dworku Walewskich zorganizowano Izbę Pamięci "Ojca literatury polskiej".
Dworek ulegał dalszej dewastacji. Jego gruntowna renowację przeprowadzono dopiero w latach 80-tych. Od września 1988 r. do świeżo wyremontowanych pomieszczeń dworku przeniesiono Gminną Bibliotekę Publiczną, która wraz ze stała wystawą biograficzno- literacką, i przyjęła nazwę Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach.
Źródło: http://swietokrzyskie.org.pl/warto-zobaczyc/muzea/401-dworek-mikolaja-reja-w-naglowicach
Wydaje mi się, że o Reju nie ma co rozpisywać, no ale dla ścisłości wrzucę tekst

Urodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej w Żurawnie na Rusi Czerwonej jako syn wdowca, Stanisława, i Barbary Herburt (1480-1550, córka Piotra Herburta, wnuczka Jana Herburta z Odnowa, prawnuczka Frydrusza z Chlipel) - wdowy po dziedzicu Żurawińskim, która przedtem poślubiła ok. 1500 r. Balcera Dąbrowskiego. Jej synem z trzeciego małżeństwa, zawartego ze Stanisławem Rejem był późniejszy pisarz Mikołaj Rej.

Mikołaj odebrał fragmentaryczne wykształcenie; najpierw 2 lata w Skalbmierzu, potem kolejne 2 we Lwowie - w 1518 został zapisany w poczet studentów Akademii Krakowskiej, gdzie nie kwapił się do nauki i - jak napisał w swojej biografii - poznał co to dobre towarzystwo. Lata młodzieńcze spędził w nieograniczonej swobodzie w rodzinnej wsi; polował, łowił ryby - zachwycał się światem natury. W 1525 ojciec wysłał Reja na dwór magnacki Andrzeja Tęczyńskiego. Był to moment przełomowy w życiu Reja: zdobywał tam przede wszystkim ogładę towarzyską, uczył się literatury, stylistyki i ortografii. Został sekretarzem Tęczyńskiego. Po śmierci ojca pozostał na wsi i planów dalszej edukacji nie zrealizował. Rej popełniał liczne błędy faktograficzne, używał często wyrażeń wulgarnych. Przypuszczalnie jednak było to ze strony Reja udawanie człowieka prostszego, niż był w rzeczywistości, aby zbliżyć się do narodu i mówić jego codziennym językiem. Rej był utalentowanym samoukiem, który rozwijał rodzimy, "swojski" nurt polskiego odrodzenia.

Był jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim. Założył miasta: Rejowiec i Oksę oraz liczne wsie. Ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa - siostrzenicą arcybiskupa lwowskiego Andrzeja Boryszewskiego, który kupił krewnym wiele dóbr ziemskich (1531). Przebywał u boku kalwinisty hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Sieniawskiego, zetknął się z przedstawicielami reformacji i między rokiem 1541 a 1548 przeszedł na luteranizm, potem na kalwinizm i rozpoczął intensywną działalność religijną. Uczestniczył w synodach, zakładał w swoich dobrach zbory i szkoły. Toczył spory teologiczne i majątkowe z Kościołem katolickim. Nie opuścił - jak pisał Andrzej Trzecieski - "żadnego sejmu, zjazdu, ani żadnej koronnej sprawy". Nigdy nie wyjeżdżał za granicę, z czego był dumny. Kilkakrotnie był posłem z różnych ziem. Popierał szlachecki ruch egzekucyjny zmierzający do oddania zagarniętych dóbr królewskich. Utrzymywał bliskie kontakty z dworami Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. Wciąż zmieniał miejsca pobytu, zdobywał nowe majętności. Uzyskał także pozwolenie na lokację dwóch miasteczek – Okszy (obecnie Oksa) i Rejowca (Chełmskie), w którym prawdopodobnie zmarł. Miejsce pochówku Mikołaja Reja dotychczas pozostaje nieznane, ale niektórzy badacze sądzą, że poeta mógł zostać pochowany w Oksie. Wielokrotnie brał udział w sejmach walnych i uważał swoje pisarstwo za odpowiedzialną misję społeczną. Poseł z województwa ruskiego na sejm 1564 roku

Był ruchliwy, jowialny, dowcipny, otwarty wobec ludzi. Bywał też porywczy, kłótliwy, skąpy, bezwzględny i skłonny do pieniactwa. Ceniono go jednak powszechnie, również jako pisarza rozmiłowanego w polszczyźnie.

Przez katolików, którzy wypominali mu profanację kościołów, wypędzanie księży katolickich i prześladowanie zakonników nazywany był szatanem rozwiązanym, smokiem z Okszy, Sardanapalem Nagłowskim

Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Rej  

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
od frontu
z tyłu
popiersie Mikołaja Reja
gdzieś tu