Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ormanicha - OP6AAC
Owner: gagu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 246 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-06-2013
Date created: 22-06-2013
Date published: 22-06-2013
Last modification: 11-09-2014
12x Found
2x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
59 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: dzejbi
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

To uroczysko leśne w gminie Ruda Maleniecka. Na niewielkiej polanie znajduje się mogiła powstańców styczniowych, którzy mieli tu swoje obozowisko i zostali otoczeni przez Rosjan.

Jak pisze Jerzy Kowalczyk w opracowaniu poświęconym miejscom pamięci powstania styczniowego (www.powstanie1863.muzeumhistoriikielc.pl) w tych lasach gromadzili się powstańcy dowodzeni przez Hipolita Zawadzkiego, rządcy z Mniowa. Na początku kwietnia 1863 roku stworzył on kilkusetosobowy oddział. Rosjanie dość szybko wpadli na jego trop. Powstańcy zostali zaatakowani z dwóch stron. Od Radomska przez oddział pod dowództwem kapitana Obuchowa, a od Kielc przez oddział generała Czengerego. - Jeden chłop wskazał miejsce obozowania - mówi Euzebiusz Barański, emerytowany nauczyciel historii z Fałkowa, którego dziad Wawrzyniec, kowal, był w obozie powstańców. Przypuszcza on, że zdrajcą był prawdopodobnie jeden z mieszkańców pobliskiej Lipy.

Według Jerzego Kowalczyka powstańcy stoczyli dwie bitwy 21 kwietnia. Najpierw z oddziałem Obuchowa, który znalazł informacje i przewodnika do nich w Czermnie. Później natomiast z żołnierzami Czengerego. Byli słabo uzbrojeni, ponieśli znaczne straty i tylko nielicznym udało się wyrwać z okrążenia. Ciężko ranny Hipolit Zawadzki zmarł 7 maja w kieleckim szpitalu.

Na powstańczej mogile znajduje się nagrobek z kamiennych płyt z napisem "Na pamiątkę poległym w roku 1863", z boku informacja, że ufundowali go w 1918 roku Wanda i Władysław Jankowscy, właściciele Maleńca i Rudy Malenieckiej. Według tradycji w ogrodzonej drewnianym płotkiem mogile spoczywa 17 powstańców. Możliwe, że jest ich więcej. - Rosjanie chwalili się, że ubili stu Polaków - zwraca uwagę Barański.

Część powstańców zginęła w walce, część schwytali Moskale i powiesili. Według przekazywanych ustnie opowieści szubienica miała się znajdować na gałęzi dębu, który rośnie przy drodze na polanę. Drzewo ma około 250 lat i jest nazywane Dębem Śmierci lub Wisieluchem. Samo zaś uroczysko z polaną swoją nazwę Ormanicha zawdzięcza temu, że właścicielem lasu był niegdyś Orman. Prócz powstańczej mogiły znajduje się tam ustawiony w 2000 roku głaz z napisem: "Bohaterom narodu polskiego". W kwietniu odbywają się tu patriotyczne uroczystości.

janusz.kedracki@kielce.agora.pl

Jak tam trafić

Najpierw należy dojechać do wsi Szkucin z Rudy Malenieckiej przez Lipę lub z Fałkowa przez Wolę Szkucką. W samym Szkucinie należy skręcić koło remizy strażackiej na południe, na utwardzoną drogę. Od centrum wsi do Ormanichy są około trzy kilometry.

Źródło:http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35261,6734374,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Ormanicha.html

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
pomnik
kamień
dżizus