Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Miejsca krzyżami znaczone - Ludynia - OP6A92
Eigenaar: gagu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 255 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-06-2013
Gemaakt op: 21-06-2013
Gepubliceerd op: 21-06-2013
Laatste verandering: 13-11-2014
44x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
49 x Bekeken
39 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: nilu
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

"CMENTARZ WOJENNY PRAWEM CHRONIONY SPOCZYWA TU: 14 ŻOŁNIERZY ARMII NIEMIECKIEJ ZE 133 PUŁKU PIECHOTY LANDWERY I 3 ARMII ROSYJSKIEJ. U SCHYŁKU II WOJNY SWIATOWEJ POCHOWANO TU KILKUNASTU ŻOŁNIERZY WERHMACHTU”

SOZ MARIAN SOSNOWSKI

 

        Powyższy tekst znajduje się na tablicy umieszczonej przed wejściem na cmentarz wojenny z okresu 1914-18 roku. Na początku należy przedstawić historyczne wydarzenia, które przyczyniły się do umiejscowienia cmentarza. Położony jest on przy dawnym trakcie pocztowym z Chęcin do Włoszczowy, miejsce to powszechnie nazywane jest przez nas ,,Pod Figurą”. Nazwa ta nie wzięła się z przypadku, ponieważ jeszcze w latach 30-tych XX wieku znajdowała się tam św. Figurka. Niestety niewiadomo w jaki sposób została ona zlikwidowana , ale w jej miejsce prawdopodobnie właściciele majątku Ludynia ufundowali metalowy krzyż na murowanym postumencie, który stoi do dnia dzisiejszego. W Ludyni podczas Powstania Styczniowego 1863 roku wg. dokładnego opisu archiwalnego miały miejsce dwie potyczki, w których zginęło dwóch powstańców. Jednym z nich był Wachmistrz Kamiński- historia ta zasługuje na szerszy opis, należy tylko wspomnieć że Bohater został pochowany pod lasem a na jego cześć postawiono figurkę pod lasem, stąd nazwa tego miejsca. Geneza pochówku frontowych żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej prawdopodobnie była następująca: w 1917 roku podczas na wzgórzach od Krasocina aż do Gruszczyna miała miejsce krwawa bitwa Armii Hindenburga z 9 Armia Rosyjską co dokładnie przedstawia fragment ówczesnej mapy sztabowej:

 

        Wg. Źródeł bitwa ta trwała 3 dni, liczne oddziały zostały rozproszone a niedobitki pouciekali do okolicznych wsi, prawdopodobnie do Ludyni dotarł zdziesiątkowany oddział niemiecki i śmiertelnie rannych pochowali na istniejących mogiłach powstańców z 1863 roku. To samo zapewne spotkało żołnierzy armii rosyjskiej. Nieznana jest przyczyna pochowania jedynego Polaka o imieniu Ignacy Kałuża. Pod koniec II Wojny Światowej pochowano tutaj kilkunastu żołnierzy Werhmachtu, którzy zginęli podczas ofensywy radzieckiej w styczniu 1945 roku. W latach 70-tych XX wieku cmentarz został ogrodzony murem z cegły silikatowej. na początku 2000 roku Marian Sosnowski począł starania w Urzędzie gminy o dofinansowanie odnowienia cmentarza wraz z jego otoczeniem i dzięki jego uporowi oraz wielkiej pomocy Jana Konstantego w 2006 roku dokończono prace . Dlatego aby uwieńczyć starania i spełnić ciche życzenie Mariana Sosnowskiego zorganizowano 22 lipca 2007 roku uroczystość poświęcenia cmentarza. Organizatorzy uroczystości nie zapomnieli umieścić przy wejściu na cmentarz pamiątkowej tablicy przedstawiającej zdjęcia odnowionych grobów leśnych mogił poległych żołnierzy niemieckich podczas II Wojny Światowej z krótkimi opisami tych zdarzeń oraz mapy przestawiających miejsca pochówku.

Źródło: http://ludynia.mrit.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=36

Kesz znajduje się w odległosci kilku metrów od ogrodzenia cmentarza.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
miejsce pochówku
z innej perspektywy
tablica
Kamień upamiętniający 150. rocznicę Powstania Styczniowego
Logs: Gevonden 44x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Alle logs