Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Drewniany kościół Kossów - OP66F1
Owner: gagu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 246 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-05-2013
Date created: 07-05-2013
Date published: 07-05-2013
Last modification: 06-08-2013
18x Found
6x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
22 visitors
15 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Do pomników sztuki sakralnej zachowanej do dziś na terenie województwa świętokrzyskiego należy drewniany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Kossowie, niewielkiej  miejscowości położonej na terenie gminy Radków. Już w 1381r. to właśnie w Kossowie znajduje się kaplica, której plebanem był Heksawa  Około roku 1400 następuje przekształcenie kaplicy w Kossowie w kościół parafialny ufundowany przez dziedziców Kwiliny i Koziegłów herbu Lis. Ksiądz Jan Wiśniewski w swej słynnej monografii Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim,  wydanej w roku 1932, omawiając zabytki kossowskiej parafii, podaje informacje , iż drewniany kościół stanął w tej miejscowości już w połowie XV wieku - w czasie, gdy Kossów był niewielkim miasteczkiem.   

        Około 1556 roku świątynie przejęli kalwini, którzy użytkowali ją do 1602 roku, kiedy to wróciła do katolików. Zbór ewangelicki w Kossowie działał już w 1556 r. a jego założycielem był właściciel miasteczka Hieronim Rzeszowski. W 1602r. kościół w Kossowie objął na powrót dla Kościoła katolickiego ksiądz Piotr Zdziechowski. W XVII w. kościół parafialny w Kossowie musiał być w bardzo złym stanie (budowla drewniana), jedne źródła podają, iż został zniszczony podczas pożaru inne, że był zniszczony podczas potopu szwedzkiego, jeszcze inne, że drewno, z którego był wykonany, było już tak kiepskim stanie, że nadawał się jedynie do rozbiórki (sama budowla miała ponad 300 lat). W 1764r. własnym nakładem zbudowała nową świątynię również z drewna Józefina Michałowska (jest to obecnie stojący kościół w Kossowie). Jest to kościółek ubogi, o trzech ołtarzach, główny rzeźbiony w drewnie.

W połowie XVIII wieku kościół uległ zniszczeniu, skoro 20 maja 1766 roku krakowski biskup pomocniczy Franciszek Podkański dokonał konserwacji nowej świątyni, ufundowanej przez Józefę z Wielkopolskich Michałowską. Kościół otrzymał wówczas wezwanie Wszystkich Świętych, oraz - jak podaje ksiądz Wiśniewski powołując się na Inwentarz z 1823 roku , „stanął przy gościńcu, wzmocniony pilastrami”. Nowa budowla wyposażona została w dwa wejścia : główne od wschodu,  boczne od zachodu przez kruchtę .Okien 7, z których 5 od południa. W głównym ołtarzu obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Źródło: http://www.zsradkow.za.pl/kosciol_w_kossowie.htm

Proszę o odkładanie kesza w to samo miejsce, w taki sposób aby nie wypadał.

Dostałem info, ze plac kościelny zamykany jest po 18, prosze o potwierdzenie kolejnych poszukiwaczy, ale w sumie dla chcącego... :D.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2,3
szukasz Ty :)
Log entries: Found 18x Not found 6x Note 1x All entries Show deletions