Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Gitarą i Piórem #2 - OP651A
Pomnik Wojtka Belona
Eigenaar: wallson
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 236 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 18-04-2013
Gemaakt op: 22-04-2013
Gepubliceerd op: 22-04-2013
Laatste verandering: 05-04-2021
85x Gevonden
3x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
60 x Bekeken
62 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Recommended at night  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Choć urodził się w Kwidzynie, by następnie mieszkać w Opolu Lubelskim i Skarżysku Kamiennej, to właśnie z Buskiem związana jest postać Wojtka Belona – pieśniarza, poety, założyciela legendarnej już Wolnej Grupy Bukowina.

Trzynastoletni Wojtek wraz z rodzicami i siostrą zamieszkał w Busku-Zdroju w 1965r. Skończył tu szkołę podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące. Już wtedy dał się poznać jako zapalony turysta, członek PTTK, który wszędzie zabierał ze sobą swoją gitarę. To właśnie w wieku licealnym pierwszy raz wystąpił publicznie z własnymi piosenkami. Latem 1971, wraz z koleżanką z buskiego liceum, Grażyną Kulawik, zadebiutowali razem na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie i zdobyli jedną z głównych nagród. To dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Od września 1971 do czerwca 1972r. mieszkał w Tarnowie, gdzie studiował Wychowanie Muzyczne w tamtejszym Studium Nauczycielskim i współtworzył zespół Litsong przy DK Azoty. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studiowanie filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Znaczącym sukcesem Wojtka była pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974. Od tej pory Wolna Grupa Bukowina znalazła się w gronie najlepszych i najpopularniejszych przedstawicieli piosenki studenckiej i turystycznej i jeździła z koncertami po całym kraju. Śpiewanie stało się ich źródłem utrzymania. Z czasem, jak twierdził Wojtek, zatracili pierwotny sens swego muzykowania, jakim było wspólne bytowanie, wspólnie przeżywana radość ze śpiewania, z bycia razem. Dlatego w 1982 zespół zawiesił działalność. Przez krótki okres Belon współpracował z "Wałami Jagiellońskimi". Po odejściu z tej grupy występował samodzielnie, albo z gitarzystami "Bukowiny": Wojciechem Jarocińskim, Wacławem Juszczyszynem czy Janem Hnatowiczem. Na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej "Włóczęga '85" w Zielonej Górze wystąpił gościnnie, akompaniując sobie na gitarze. Recytował swoje nowe wiersze, śpiewał stare i nowe pieśni.

Na więcej nie starczyło mu już czasu. Zmarł w wieku 33 lat w nocy z 3 na 4 maja 1985r. w Krakowie, pozostawiając żonę Joannę i córkę Olgę. Okoliczności jego śmierci przez lata pozostawały niewyjaśnione, choć domyślano się, że były związane z chorobą alkoholową. Poza tym artysta od wczesnej młodości, zmagał się z bolesnym schorzeniem nerek.
Na stronie Wolnej Grupy Bukowina o śmierci Belona napisano: "... krążą dziesiątki historyjek. Prawda jest tylko jedna, lecz nie będzie nigdy ci udostępniona. Ci, którzy ją znają, strzegą jej bardzo starannie”. Jego pogrzeb odbył się w Busku-Zdroju 8 maja 1985.

Tematyka wierszy i piosenek Belona jest dość zróżnicowana. Dużą część utworów poświęcił on opisaniu niepowtarzalnego klimatu górskiego krajobrazu, nawiązując do twórczości Jerzego Harasymowicza (Pejzaże harasymowiczowskie, Sprzysiężenie górskiego kamienia). W utworach tych przyroda jest często pretekstem do poruszenia innych tematów takich jak potrzeba bliskości czy przyjaźni z drugim. Często są one bezpośrednim apelem skierowanym do ludzi podobnie czujących jak autor (Bez słów, Bukowina II, Pieśń Łagodnych) i zawierają krytykę bezrefleksyjnego sposobu życia w wielkich miastach (Chyli się dzień do kresu, Nocna piosenka o mieście).

Część piosenek pieśniarz poświęcił także historiom prostych, zwyczajnych ludzi, nieraz zainspirowanych autentycznymi wydarzeniami (Majster Bieda, Ballada o Cześku Piekarzu). Kilka jego utworów dotyczących miłości miało bardzo osobisty charakter i poświęconych było żonie Joannie (Kołysanki dla Joanny, Między nami, Poślę dziewczynie).

Innym nurtem twórczości poety są gorzkie, nieraz sarkastyczne utwory wyrażające uczucia związane z przemijaniem (Bar na Stawach, P.S. jesiennej miłości, Piosenka o zajączku), a także przeczuciem nadchodzącej śmierci (Jakże blisko).

Pomimo upływu wielu lat od śmierci Belona, pamięć o nim jest ciągle żywa. Wojtkowi, jak mało któremu twórcy, udało się to, że jego pieśni, mimo iż rzadko prezentowano je w radiu czy telewizji, znane są szeroko i śpiewa je wielu ludzi. Nie zapominają o nim także artyści, jego dawni przyjaciele, jak i ci młodzi, wychowani na pieśniach „mistrza Wojciecha”. Pamięci Belona poświęconych zostało ponad 20 utworów, kilka z nich wykonuje bardzo znany w kręgach piosenki poetyckiej zespół Stare Dobre Małżeństwo.Imieniem Wojtka Belona nazwano też odbywający się rokrocznie w Busku-Zdroju Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Niechaj zabrzmi Bukowina”, organizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Co zaś się tyczy samego kesza... szukać go trzeba w najbliższej okolicy samego pomnika. Kesz to mikro-magnetyk ukryty w dosyć oczywistym miejscu, niestety dosyć mocno uczęszczanym przez mugoli. Zdesperowani mogą się podeprzeć podpowiedzią kodowaną lub spojlerem. Uwaga na kamery!
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Dla Zdesperowanych
Pomnik Wojtka Belona
Logs: Gevonden 85x Niet gevonden 3x Opmerking 3x Alle logs