Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa - OP6360
Przy Grabower i Wrangelstrasse...
Właściciel: Mlodsza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-03-2013
Data utworzenia: 28-03-2013
Data opublikowania: 28-03-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 29-07-2013
2x znaleziona
1x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 1 obserwatorów
4 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki!

Trochę historii.

Działka Budowlana położona na narożniku ulic Grabower i Wrangelstrasse należała w 1881r. do szczecińskiego architekta H.Kargego, który zaprojektował tu własny dom mieszkalny. Pierwszy projekt neorenesansowej willi datowany jest na 16.V.1881r. Drugi projekt ostatecznie zrealizowany datowany jest na 31.08.1882r. Zezwolenie na budowę udzielono 21.07.1881r. W 1.80-ych XIXw. Na parterze willi zamieszkiwał H. Karge z rodziną, na piętrze kupiec Hellwig. W 1882r w płd-zach narożniku działki zbudowano kurnik z wieżyczką zwieńczoną ozdobnym hełmem. W 1911r. willę zakupiła Elisabeth Margarethe Theresa Geyer z Drezna, która w tym samym roku poślubiła Johanna Gollnowa ze Szczecina, właściciela firmy J.Gollnow u. Sohn, zajmującej się głownie budową konstrukcji żelaznych (głównie mostów), oraz handlem hurtowym artykułami żelaznymi. Jeszcze na 1911r. Przypada gruntowna przebudowa wnętrza willi. W 1912 I piętro zajmował pułkownik hrabia G. von Wakdensee, a w 1-20-tych kupiec E.Böhn. Następnych przeróbek we wnętrzu dokonywano w 1923r.  (urządzono m.in. pokój z kominkiem na parterze). W 1941 r. zlikwidowano dojazd do willi od strony Grabower st., zastępując go dojazdem od Wrangelstrasse. Wykonano też nowe betonowe ogrodzenie. W 1943-44 adoptowano dawną stajnię na garaże.

Willa przy Grabower położona jest na płn-wsch od XIX-wiecznego centrum miasta i na zachód od dzielnicy Grabowo. Przed II wojną światową okoliczna zabudowa po zachodniej stronie Grabower st. ,  oraz przy Wrangelstrasse miała również charakter willowy. Obecnie budynek przy Grabower st. jest jedyną willą z całego zespołu. Usytuowany został na wzniesieniu, które od strony Grabower st. Opada wysoką skarpą wzmocnioną betonowym murem oporowym zwieńczonym uproszczoną balustradą (od strony płd. Teren willi ogrodzony został murem, od płn. siatką druciana). Obecnie do ogrodu otaczającego budynek prowadzą dwa wejścia – frontowe od Grabower st.  ( po schodach wykonanych w 1941r.) oraz tylne gdzie usytuowany jest dojazd dla samochodów.

Szerzej o budowli (tylko dla maniaków!) 

Elewacja frontowa willi wychodzi na płd-wsch.  W kierunku Grabower st. Ogród rozciąga się za domem od zachodu i północy. Przed elewacją główną rosną okazałe krzewy cisu, podczas gdy ogród porośnięty jest przez różna gatunki drzew liściastych.  Budynek murowany, wzniesiony na rzucie zbliżonym do kwadratu.  Jednopiętrowy, z użytkowym poddaszem. Elewacje częściowo oblicowane czerwoną cegłą, częściowo otynkowane. W piwnicy stropy i sklepienia odcinkowe, częściowo stropy drewniane, w części płd-wsch.  Adoptowanej na schron – ogniotrwałe, wsparte na masywnych, stalowych podciągach. Więźba dachowa drewniana ze ścianką kolankową. Drzwi płycinowe, okna skrzynkowe, częściowo oryginalne, częściowo wymienione po wojnie. Klatki schodowe drewniane dwubiegowe.

Bryła budynku zwarta i harmonijna. Elewacje podzielone ryzalitami i wykuszami, w parterze otynkowane i boniowane, na wys. I piętra oblicowane czerwoną cegłą. Podzielone gzymsami cokołowymi i podokiennymi pod oknami parteru, piętra i poddasza, oraz koronującymi, całość zwieńczona niewysoką attyką. Fasada symetryczna pięcioosiowa, z dwukondygnacyjną trójosiową loggią po środku. Pola pomiędzy oknami poddasza ozdobione stiukowym fryzem o motywie rogów obfitości, girland kwiatowych i główek anielskich (odlew gipsowy). Elewacja tylna (ogrodowa) symetryczna z wejściem po środku. Część środkowa ujęta szerokimi ryzalitami połączonymi obszernym balkonem z trzema dużymi półkoliście zamkniętymi porte-fenetrami. Pomiędzy ryzalitami pod balkonem przeszklona weranda, przedsionek. Ryzality rozczłonkowane piętrowymi wykuszami – płn. trójbocznym, płd. czworobocznym. Elewacje boczne asymetryczne – płd. trójosiowa z dwoma ryzalitami – narożnym od strony zach. oraz środkowym mieszczącym wejście do budynku, oraz przeprutym wysokim, półkoliście zamkniętym oknem klatki schodowej płn. Sześcioosiowa z trzema ryzalitami i parterowym wykuszem od strony wsch. Otwory okienne ujęte pilastrami toskańskimi i zwieńczone belkowaniem oraz – z wyjątkiem okien parteru w elewacjach bocznych i ogrodowej – trójkątnymi i półkolistymi naczółkami. Pełny detal obramień okiennych zrealizowany jedynie w fasadzie o oknach parteru zwieńczonych belkowaniem z doryckim fryzem tryglifowo nietypowym. Analogiczny detal planowano na pozostałych elewacjach. Wnętrze budynku ma układ trzytraktowy z dwiema klatkami schodowymi od strony płd. Główna klatka zachowała balustradę z rzeźbionymi tralkami, polichromią ścian oraz ozdobiony stiukami strop. W przedsionku ogrodowym zachowała się fontanna z 1911r. a w pokoju w narożniku płn.zach. boazeria oraz kominek z lat 1923-1924 (rzeźbiarz Raemisch).

tekst opisujący willę pochodzi z archiwów konserwatora zabytków, w internecie ciężko znaleźć o niej cokolwiek...

 

O skrzynce:

Keszyk ukrył się pod jednym z drzew ostatniej pozostałej willi na Grabower st. 

Jako że obiekt podlega monitoringowi, zalecam podejmowanie skrzynki w godzinach dziennych.

Proszę od dokładne odkładanie kesza!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Przyjemniej jest bez