Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Trasa kolejowa nr 291 - U podnóża Chełmca - OP60F9
Kontynuujemy podróż trasą kolejową nr 291
Eigenaar: Dżemojad
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 473 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 1:00 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 09-02-2013
Gemaakt op: 09-02-2013
Gepubliceerd op: 09-02-2013
Laatste verandering: 10-02-2013
18x Gevonden
3x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
28 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Nannette
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, SzczawnemBoguszowem. Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Po korekcie okazało się, że Borowa (854 m n.p.m.) jest o kilka metrów wyższa.

Zbudowany z porfirów masyw swój kształt zawdzięcza wulkanicznej przeszłości. Chełmiec jest doskonałym punktem widokowym na Sudety, zwłaszcza Sudety Środkowe.

W latach 80. XIX wieku na szczyt poprowadzono dwie drogi gruntowe, wycinając las na jednym zboczu oraz wierzchołku, celem udostępnienia góry ruchowi turystycznemu. W 1888 zbudowano kamienną wieżę widokową o wysokości 22 m (do dziś istniejącą i udostępnioną do zwiedzania). W latach 20. i 30. XX wieku odbywały się rajdy samochodowe na trasie Boguszów – szczyt Chełmca. Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne.

Po lewej stronie od wieży widokowej znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami. Poświęcenie krzyża-pomnika odbyło się 23 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka. Budowa krzyża wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na ochronę środowiska, zniszczenie naturalnego piękna góry oraz wysokich kosztów i braku racjonalnego uzasadnienia dla tego projektu. Wszystkie budowle Chełmca, a zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z kilkudziesięciu kilometrów przy dobrej pogodzie. Obszar przy milenijnym krzyżu na Chełmcu jest miejscem uroczystości religijnych (msze polowe, lokalne pielgrzymki) organizowanych przez instytucje kościelne diecezji świdnickiej i zakonne, czasem przy współudziale instytucji świeckich

Niektóre starsze przewodniki podają wysokość Chełmca równą 869 m n.p.m. (wysokość ta odnosi się do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej o wysokości 18 m). Dlatego Chełmiec traktowany był jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Obecnie za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich uznaje się Borową.

 

 

Kesz to mały pojemnik klipsowy, na starcie zawiera:

  1. logbook, ołówek i temperówkę

  2. Certyfikaty dla pierwszych znalazców

  3. Kilka fantów na wymianę, min. mapę tras rowerowych w regionie, prospekty „Wałbrzych na weekend”, długopisy z logo naszego miasta, kamyki itp.

 

Jeśli zabierasz fanty ze skrzynki, to zawsze włóż w zamian coś o nie mniejszej wartości.

WAŻNE

Na całej dlugości trasy, w pojemnikach znajdują się literki, które należy notować gdyż będą potrzebne do rozszyfrowania kodu aby znaleźć super bonus. W tej skrytce szukaj na końcu logbooka

[EN]


Attention.All the way in containers are characters, that you should note because they will be required to decode a code. This code will help you to find extra-bonus.in this box you will find it on the last page of logbook .

Flag Counter
Afbeeldingen
podpowiedż 1
podpowiedź 2
podpowiedź 3
podpowiedź 4 - kesz
keszyk na starcie :)