Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Poczta w Sobieszowie - OP60D0
Eigenaar: Maxus
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 356 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 06-02-2013
Gemaakt op: 06-02-2013
Gepubliceerd op: 06-02-2013
Laatste verandering: 10-03-2013
9x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
3 x Bekeken
6 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

"Urząd Pocztowy w Sobieszowie ma długą i ciekawą historię. Nie wszyscy Sobieszowianie ją znają. Mało, kto z nas wie, że urząd prowadzi własną kronikę, która jest wspaniałym źródłem wiedzy nie tylko o samym urzędzie, ale również o tym, co się działo w naszej dzielnicy przez okres powojenny aż do dzisiejszych czasów.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Oddziału Rejonowego miałam możliwość wglądu do kroniki oraz poznania jej historii.

Prowadzenie kroniki zapoczątkował pierwszy powojenny naczelnik urzędu, a zatytułował ją tak: „Kronika ważniejszych wypadków urzędu pt. Sobieszów”. Data widniejąca pod tytułem stwierdza, iż kronikę zaczęto prowadzić 1 września 1948r., jednakże dzieje w niej opisywane sięgają roku 1945, gdy Armia Czerwona oswobadzała Sobieszów, będący jeszcze wtedy oddzielnym miastem. Opisane są też dzieje ludności w latach 1945-46. Naczelnik stwierdza, że ludność niemiecka przeważała na ziemiach Sobieszowa i stanowiła liczbę ok. 4 tysięcy osób. W kronice zawarto również wycinki ważniejszych artykułów związanych z urzędem oraz samą miejscowością. Jeden z nich pt.: „Dwie poczty” opisuje jak 22 lipca 1958r., w dniu święta narodowego, pewna wczasowiczka postanowiła wysłać paczkę ze słodyczami swojemu synowi, który przebywał na koloni. Pomimo święta urząd był czynny, a pracownicy, choć w święta się nie przyjmowało paczek, pomogli tej kobiecie przepakować podarunek i go zaadresować. Inny wycinek zawiera artykuł pt.: „Listonosze Sobieszowa na cześć Wielkiej Rocznicy zwiększają prenumeratę prasy partyjnej do 300 procent” i pochodzi z Gazety Robotniczej. Każdy następny naczelnik poczty miał swój indywidualny wkład w tworzenie wpisów na karty kroniki, która w tej chwili liczy sobie 41 zapisanych ręcznie stron notatek dotyczący ważniejszych zmian na urzędzie, kontroli, świąt i wydarzeń z życia naszej dzielnicy. Zawiera również wiele załączników, m. in. kartki świąteczne oraz listy gratulacyjne. Ostatni wpis do kroniki nastąpił w 1998r. i dotyczył spraw związanych z powodzią, która miała miejsce rok wcześniej. Od tej pory nie odnotowano żadnych następnych wpisów, lecz kronika dalej jest chlubą Urzędu Pocztowego Jelenia Góra 12, a pracownicy pocztowi dbają o jej stan i o to, by przetrwała następne lata, by kiedyś jeszcze zaświadczyć o wspaniałej historii urzędu, ludzi z nim związanych oraz całej społeczności Sobieszowa."

Agnieszka Szyszka

"SOBIESZOWSKIE WIEŚCI" nr 2/2006"

 

 

 

Budynek pochodzi z ok. 1910 roku. Mimo iż z tamtego okresu pozostało wiele oryginalnych elementów architektonicznych to poczta nie znajduje się w rejestrze zabytków.

Źródła: sobieszów.pl | dolny-slask.org.pl | fotopolska.eu

 

___________________________________________________________________________________________________

Skrzynka zawiera informacje niezbędne do podjęcia skrzynki bonusowej.
Znajdziesz je z tyłu logbooka lub na samym keszu.

Nie zapomnij o nich!

 

Znalazłeś już certyfikat w jednej ze skrzynek z serii Sobieszowski multicache? Jak znajdziesz kolejny odstąp go następnym keszerom, z pewnością się ucieszą. :)
Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Alle logs