Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Poczta w Sobieszowie - OP60D0
Właściciel: Maxus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 356 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-02-2013
Data utworzenia: 06-02-2013
Data opublikowania: 06-02-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 10-03-2013
9x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
3 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

"Urząd Pocztowy w Sobieszowie ma długą i ciekawą historię. Nie wszyscy Sobieszowianie ją znają. Mało, kto z nas wie, że urząd prowadzi własną kronikę, która jest wspaniałym źródłem wiedzy nie tylko o samym urzędzie, ale również o tym, co się działo w naszej dzielnicy przez okres powojenny aż do dzisiejszych czasów.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Oddziału Rejonowego miałam możliwość wglądu do kroniki oraz poznania jej historii.

Prowadzenie kroniki zapoczątkował pierwszy powojenny naczelnik urzędu, a zatytułował ją tak: „Kronika ważniejszych wypadków urzędu pt. Sobieszów”. Data widniejąca pod tytułem stwierdza, iż kronikę zaczęto prowadzić 1 września 1948r., jednakże dzieje w niej opisywane sięgają roku 1945, gdy Armia Czerwona oswobadzała Sobieszów, będący jeszcze wtedy oddzielnym miastem. Opisane są też dzieje ludności w latach 1945-46. Naczelnik stwierdza, że ludność niemiecka przeważała na ziemiach Sobieszowa i stanowiła liczbę ok. 4 tysięcy osób. W kronice zawarto również wycinki ważniejszych artykułów związanych z urzędem oraz samą miejscowością. Jeden z nich pt.: „Dwie poczty” opisuje jak 22 lipca 1958r., w dniu święta narodowego, pewna wczasowiczka postanowiła wysłać paczkę ze słodyczami swojemu synowi, który przebywał na koloni. Pomimo święta urząd był czynny, a pracownicy, choć w święta się nie przyjmowało paczek, pomogli tej kobiecie przepakować podarunek i go zaadresować. Inny wycinek zawiera artykuł pt.: „Listonosze Sobieszowa na cześć Wielkiej Rocznicy zwiększają prenumeratę prasy partyjnej do 300 procent” i pochodzi z Gazety Robotniczej. Każdy następny naczelnik poczty miał swój indywidualny wkład w tworzenie wpisów na karty kroniki, która w tej chwili liczy sobie 41 zapisanych ręcznie stron notatek dotyczący ważniejszych zmian na urzędzie, kontroli, świąt i wydarzeń z życia naszej dzielnicy. Zawiera również wiele załączników, m. in. kartki świąteczne oraz listy gratulacyjne. Ostatni wpis do kroniki nastąpił w 1998r. i dotyczył spraw związanych z powodzią, która miała miejsce rok wcześniej. Od tej pory nie odnotowano żadnych następnych wpisów, lecz kronika dalej jest chlubą Urzędu Pocztowego Jelenia Góra 12, a pracownicy pocztowi dbają o jej stan i o to, by przetrwała następne lata, by kiedyś jeszcze zaświadczyć o wspaniałej historii urzędu, ludzi z nim związanych oraz całej społeczności Sobieszowa."

Agnieszka Szyszka

"SOBIESZOWSKIE WIEŚCI" nr 2/2006"

 

 

 

Budynek pochodzi z ok. 1910 roku. Mimo iż z tamtego okresu pozostało wiele oryginalnych elementów architektonicznych to poczta nie znajduje się w rejestrze zabytków.

Źródła: sobieszów.pl | dolny-slask.org.pl | fotopolska.eu

 

___________________________________________________________________________________________________

Skrzynka zawiera informacje niezbędne do podjęcia skrzynki bonusowej.
Znajdziesz je z tyłu logbooka lub na samym keszu.

Nie zapomnij o nich!

 

Znalazłeś już certyfikat w jednej ze skrzynek z serii Sobieszowski multicache? Jak znajdziesz kolejny odstąp go następnym keszerom, z pewnością się ucieszą. :)
Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy