Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grodzisko-KG - OP5EDC
Tutaj wszystko się zaczęło
Właściciel: smoq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 455 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-12-2012
Data utworzenia: 25-12-2012
Data opublikowania: 25-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2014
37x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
60 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jest to mój pierwszy kesz i razem z tym keszem chciałem Was drogie koleżanki i koledzy zabrać do miejscowości przez którą pewnie niejednokrotnie przejeżdżaliście i zmusić aby była ona miłym przystankiem w drodze. Jest to pierwszy kesz kamiennogórski - mam nadzieję że niedługo powstaną kolejne :) 

Na początek zabieram Was zatem na wzniesienie górujące nad Kamienną Górą, z którego to piękne miasto można podziwiać. Polecam się również zapoznać z poniższym, niedługim rysem historycznym.

Grodzisko

Grodzisko, potocznie nazywana Górą Zamkową od XIII w., za sprawą Henryka Brodatego, stało się pierwszą siedzibą grodu kamiennogórzan. Niestety brak w jakichkolwiek przekazach informacji na temat wyglądu budowli aż do czasów obecnych nie zachowały się żadne szczątki. Według przypuszczeń gród wzniesiony był z drewna, a ponad nim górowała wieża umożliwiająca obserwację okolicznych terenów.

Miejsce wybrane było nie przypadkowo, ponieważ znajdowało się na skrzyżowaniu szlaków handlowych wiodących z Czech na północ przez Bramę Lubawską, Kamienną Górę, Bolków, Wrocław i dalej do Gdańska oraz z Kotliny Jeleniogórskiej i wzdłuż ciągów dolinnych do Kotliny Kłodzkiej. Wędrowali tędy nie tylko kupcy, ale i zbrojne gromady czyniące wiele spustoszeń na trasie przemarszu. Była więc warownia kamiennogórska strażnikiem spokoju i bezpieczeństwa na tym górzystym skrawku Śląska. Świadczyła też o sile tutejszych władców i musiała budzić respekt u wszystkich przekraczających Sudety w tym miejscu.

U podnóża rozwinęło się podgrodzie zaspokajające potrzeby strażnicy. Mieszkańcy trudnili się hodowlą, uprawą roli i handlem. Osada miała dogodne położenie obronne - dostępu do niej utrudniały rzeki Bóbr i Zadrna oraz ich bagienne rozlewiska.

Obecnie na Górze Zamkowej znajduje się wieża wodociągowa z 1880 r. w formie stylizowanej baszty obronnej. Ze szczytu rozpościera się widok na prawie całe miasto: 

- na południe od szczytu leży ośrodek wypoczynku świątecznego ze zbiornikiem wodnym o charakterze rekreacyjnym ("Zalew")

- na wschód i południowy wschód rozpościera się widok na stare miasto (dojrzeć można między innymi wieżę ratuszową oraz kościelną)

- na wschodnim, północnym i północno-zachodnim stoku usytuowany jest cmentarz komunalny (były katolicki) z XVI-wiecznym kościołem pw. Bożego Ciała. Nieopodal cmentarza, przy drodze szutrowej biegnącej wzdłuż muru cmentarnego usytuowany jest zabytkowy cmentarz żydowski.

Źródła:

J. Lubieniecki "Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej"

Wikipedia 

Skrzynka nie jest ukryta na samym szczycie, ale wystarczy na niego wejść żeby dojrzeć miejsce ukrycia a przy okazji zobaczyć panoramę miasta. W środku na starcie znajdują się trzy ręcznie robione certyfikaty, ołówek (nie na wymianę), lokbook oraz garstkę fantów (na wymianę).

Uwaga!

Skrzynka jest niebezpieczna! Podejmuj z rozwagą i pamiętaj: nic na siłę! W zimie, gdy śnieżek popada, trzeba się dobrze zastanowić, którą ścieżkę wybrać aby do kesza dotrzeć bo teren pochyły i ślisko może być lub nawet może być niedostępna. Żadna skrzynka nie jest warta zdrowia oraz życia. Właściciel nie zachęca ani nie namawia do jej podejmowania.  

W okresie letnim można tam też spotkać amatorów piwka pod chmurką. 

Podejmując i odkładając dbaj o maskowanie.

Dodana również w serwisie geocaching.com 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tutaj można zostawić samochód.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pamiątkowy kamień
Czy to zamek?
O! To gdzieś tam.
Zobaczysz jak na miejsce dotrzesz