Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
!!! 200 !!! (Pałac w Kazimierzu) - Bedekkk - OP5D98
"Fasola & Bedekkk on tour" KESZ NR. 200 ;-)
Właściciel: Bedekkk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 201 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-11-2012
Data utworzenia: 22-11-2012
Data opublikowania: 22-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2013
21x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
45 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bat-team exrs
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Droga szperaczko, drogi szperaczu - tego kesza założyłem specjalnie dla Ciebie poświęcając swój czas i pieniądze. Nawet jeśli nie trafia on w Twój gust, proszę - szanuj go. Podejmuj dyskretnie, odłóż w to samo miejsce dobrze maskując. Zadbaj o kesza i jego otoczenie

 

TO JUŻ DWUSTETNE MIEJSCE W KTÓRE WAS ZABRAŁEM;-)GDY ZAKŁADAŁEM PIERWSZEGO KESZA NIE MIAŁEM POJĘCIA, ŻE AŻ TYLE ICH BĘDZIE;-)ZAŁOŻENIE KAŻDEGO Z NICH SPRAWIŁO MI PRZYJEMNOŚĆ I MAM CICHĄ NADZIEJĘ, ŻE WIĘKSZOŚĆ  WAM SIĘ PODOBAŁA. KAŻDY Z WAS POWINIEN CHOĆ JEDNEGO ZAŁOŻYĆ, ZOBACZYĆ JAK TO JEST ITD. MOŻE CZĘŚĆ Z WAS DOCENIŁA BY PRACĘ JAKĄ WKŁADAJA OSOBY CHOWAJĄCE DLA WAS SKARBY I SZANOWAŁA TEN WKŁAD DBAJĄC O KAŻDEGO KESZA JAK O SWOJEGO BO SMUTNO, ŻE TAK WIELE ICH GINIE Z BYLE POWODU CZY ZANIEDBANIA A PRZECIEŻ KAŻDEMU Z NAS POWINNO ZALEŻEĆ BY TE KESZE TRWAŁY I BAWIŁY KOLEJNYCH KESZERÓW...

CIEKAWYCH ZAPRASZAM DO ODWIEDZENIA KRETA :
Po śladach Bedkkk'a  GK5E6C 

TO JESZCZE NIE KONIEC ...........................................................

 

----------------------------------------------------------

KAZIMIERZ

Powiat prudnicki, gmina Głogówek

(nazwa niemiecka: Kasimir, Kreis Neustadt O.S.)


 

Rys historyczny i stan obecny:

Obszary na których powstał Kazimierz zostały nadane cystersom z Pforty około 1175 r. przez księcia śląskiego Bolesława Wysokiego. Jego syn Jarosław, biskup wrocławski, przekazał cystersom dziesięcinę ze wsi między rzekami Osobłogą i Stradunią aż po rzekę Odrę. Miejscowość od imienia biskupa początkowo nazywano Jarosławem, ale już w latach 1212-1214 pojawia się jako Kazimierz. Ostatecznie nie doszło na tym terenie do lokowania klasztoru cystersów, natomiast w 1226 r. książę opolski podarował zakonnikom z Lubiąża kościół i przyległe do niego grunty. Kazimierz stał się lokalnym centrum dóbr cystersów i prawdopodobnie otrzymał prawa miejskie. Czas prosperity zakończył najazd husytów w 1428 r., zrujnowana miejscowość spadła do statusu wsi. Kazimierz pozostał własnością zakonników do 1810 r. kiedy to ich dobra zostały sekularyzowane. W XVII w. na terenie wioski pojawił się drugi folwark, który należał do rodziny Oppersdorff z Głogówka. Liczne posiadłości Oppersdorffów w okolicy sprawiły jednak, że nie wznieśli oni w Kazimierzu swojej rezydencji. Pałac powstał na gruntach dóbr cysterskich, przejętych  w 1811 r.  jako majątek rycerski przez Fryderyka Wilhelma Bernarda von Prittwitza z Grobnik. Nowy właściciel przeniósł się do Kazimierza w 1841 r., tak więc rezydencja musiała powstać przed tą datą. Po śmierci Fryderyka Wilhelma Bernarda von Prittwitza, jego dobra przejął siostrzeniec Aleksander von Prittwitz z Jeleniej Góry. W 1873 r. majątek odziedziczył pierworodny syn Aleksandra, Bernard von Prittwitz. Ostatni przedstawiciel tej rodziny Joachim Bernard, syn Bernarda w 1929 r. sprzedał posiadłość Śląskiemu Towarzystwu Ziemskiemu w Opolu, przy czym sam pałac wykupiła gmina i urządziła w nim przedszkole, biura i mieszkania. Po drugiej wojnie światowej majątek znacjonalizowano i na jego bazie utworzono Gospodarstwo Rolne. Dawna rezydencja wykorzystywana była w przeróżny sposób, urządzono w niej sklepy, gospodę, ale także magazyn paszy, węgla i nawozów sztucznych. Budynek doprowadzono na skraj ruiny i następnie opuszczono. W 1990 r. pałac został przekazany osobie prywatnej jako rekompensata za tzw. mienie zabużańskie. Decyzja ta była oczywiście kompletną pomyłką. Właściciel nie podjął żadnych prac remontowych i po długim procesie gmina Głogówek w 2005 r. odzyskała budynek. Obecnie władze samorządowe próbują sprzedać dawną rezydencję wraz z otaczającym ją parkiem, jak dotąd bezskutecznie. Teren wokół pałacu nie jest ogrodzony, sam budynek został zabezpieczony przed wejściem, nie ma przy nim informacji na temat właściciela. Okoliczni mieszkańcy są w posiadaniu kluczy do budynku i umożliwiają zobaczenie jego wnętrz. Pałac otacza mocno zdewastowany park krajobrazowy o powierzchni 1,3 ha. W pobliżu znajduje się dawna oficyna, obecnie wykorzystywana jako wielorodzinny budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze, część z nich zagospodarowana, część powoli popada w ruinę.

Zespół pałacowy w Kazimierzu jest wpisany do rejestru zabytków sztuki: pałac pod nr rej.: 2145/86 z 30.12.1986 r., park nr rej.: 205/89 z 29.03.1989 r. Ochronie konserwatorskiej teoretycznie podlega również zespół folwarczny: oficyna, spichlerz, stajnia i stodoła, wpisane do rejestru pod nr 1857/66 dnia 24.10.1966 r.

Eklektyczny pałac w Kazimierzu, o przewadze cech neogotyckich, wzniesiony przed 1841 r., przebudowany i rozbudowany w 1894 r. Budynek murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta, podpiwniczony, trzykondygnacyjny, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Fasada (elewacja zachodnia) jedenastoosiowa, starsza część budynku symetryczna, dziewięcioosiowa, z centralnie umieszczonym trójosiowym ryzalitem. Układ elewacji ogrodowej analogiczny jak fasady. Elewacje pozbawione pierwotnych podziałów i ozdobnych detali, jedynie dobudowane skrzydło południowe zachowało neogotyckie sterczyny, fryz arkadowy, część ostrołukowych otworów okiennych oraz przyziemie z boniowaniem pasowym (podobne rozwiązanie zastosowano w pałacu w Klisinie należącym również do rodu von Prittwitz). W portalu bocznej elewacji umieszczono datę przebudowy.

Podczas wizyty w Kazimierzu warto również zwiedzić kościół parafialny p.w. Najświętszej Panny Marii, wzniesiony w XVI w., przebudowywany w 1755 i 1828 r.


ZACHOWAJ DYSKTRECJE !!! ZAKŁADAJĄC KESZA O 7 RANO W GĘSTEJ MGLE NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ, ŻE KTOŚ NAGLE WYLEZIE Z NIKĄD I STANIE OBOK MNIE A JEDNAK ... NIE SPAL KESZA.


Na starcie logbook, certyfikaty x 3 oraz kilka fantów i krecik.

Powodzenia

Bedekkk

!!!!!!!!!!!!!!!

HASŁO wskaże Wam Fasola

interesują was cyferki

!!!!!!!!!!!!!!!!

Flag Counter
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu gdzie Fasola znajdziesz HASŁO
na wszelki wielki psujka