Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zamek Książąt Głogowskich - OP5C69
Zamek w Głogowie
Owner: uhuhu
Founder: mzksiak
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 79 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-09-2017
Date created: 03-11-2012
Date published: 04-11-2012
Last modification: 25-11-2018
34x Found
3x Not found
3 notes
watchers 5 watchers
110 visitors
24 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: Kondi&Team, Zuza007
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zamek Książąt Głogowskich – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne położona w Głogowie.

W połowie XIII wieku książę Konrad I wzniósł w tym miejscu pierwszy zamek - drewnianą budowlę z murowaną wieżą, usytuowaną przy brodzie przez Odrę. Jego następca, Henryk III, zamek przebudował, włączając go w system murów obronnych, a w ciągu XIV i XV w. wybudowano trzy skrzydła. Na przełomie XV i XVI w. rezydował tutaj królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W wiekach XVII i XVIII zamek, po kolejnych przebudowach, nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Od roku 1742 mieli w nim siedzibę zarządcy pruscy. Dwukrotnie w zamku zatrzymywał się Napoleon. W końcu XIX w. większą część pomieszczeń przeznaczono na sąd królewski.

Cylindryczna, romańska Wieża Głodowa pochodzi jeszcze z połowy XIII w., ma 24 m wysokości, jej mury grube są na 2,7 m. W dwóch salach na parterze zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe, a w podziemiach fragmenty muru gotyckiego ze sklepieniami kolebkowymi.

W 1945 roku gmach legł w gruzach. W dniu 22 maja 1967 roku podjęto decyzję o odbudowie zamku (początkowo miał być trwałą ruiną). W końcu marca 1972 zakończono prace nad dokumentacją konserwatorską obiektu. Odbudowę rozpoczęto w 1971 roku. W 1976 zbudowano nowe skrzydło południowe (przypominające mur obronny, mieszczące jedną dużą salę wystawową) i odbudowano zachowując pierwotny styl barokowy skrzydło wschodnie zamku, gdzie uruchomiono klub NOT, zaś w części pomieszczeń umieszczono Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych. Pozostałe skrzydła zamku odbudowane zostały do roku 1983, kiedy to zakończyła się odbudowa zamku. Skrzydło południowe wybudowano od podstaw. Zmieniono także wygląd wieży zamkowej, mimo iż była niemalże całkowicie zachowana w przedwojennym kształcie. Na przełomie XX i XXI wieku pojawiła się możliwość przywrócenia wieży jej poprzedniego kształtu, lecz nie uzyskano na to zgody konserwatora zabytków.

Obecnie w zamku ma siedzibę Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Do końca 2005 roku udzielano w nim też ślubów. W pobliżu zamku znajduje się amfiteatr zamkowy, Pomnik Dzieci Głogowskich upamiętniający obronę Głogowa w 1109 roku oraz różowy Most Tolerancji.

--------------------------

Aby podjąć skrzyneczkę, musisz udać się do Wieży Głodowej. Wstęp, jak to do muzeum, jest płatny i możliwy tylko w godzinach pracy muzeum. Chyba że keszujesz w sobotę - wówczas wejdziesz za darmo. Wieża nie zawsze jest otwarta - na przykład zimą różnie z tym bywa, bo zimno, oblodzenie itp., takie życie. Wówczas warto poprosić w kasie o jej otwarcie, argumentując to chęcią zwiedzenia wnętrza, bez wchodzenia na górny taras widokowy - nie powinno być problemu. W wieży namierz odpowiednie pomieszczenie na odpowiednim i niekoniecznie najniższym poziomie, odsapnij krzynkę i podejmij magnetyczną skrzynkę. Jeśli byłyby problemy, skorzystaj ze spojlerowych dobrych tropów. Kesz jest ściśle tajniacki i zróbcie wszystko, żeby tak pozostało. Powodzenia, miłego zwiedzania i perspektywicznych widoków.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Zamek
dobry trop